En İyi Biyografi Filmleri Tavsiyesi

0

My Left Foot – 1989

My Left Foot - 1989

Sol Ayağım

Sol Ayağım, beyin felçli ve vücudunun hiçbir zaman hareketlerini kontrol edemeyen bir şekilde doğan Christy Brown’ın tüm insanlığa ihlam olacak hikayesini işliyor. Hayata engelleri olan bir insan olarak başlayan Brown bir gün sol ayağının felçten etkilenmediğini fark eder ve onunla hayata başka bir şekilde tutunur. Bu yolla ruhunun derinliklerinde gizlenen yeteneği ortaya çıkarır. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı romanlar ve şiirler, onun İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlar. Jim Sheridan’ın Shane Connaughton ile birlikte senaryosunu yazıp yönettiği film En İyi Film dahil toplamda 5 dalda Oscar’a aday oldu. Daniel Day-Lewis ve Brenda Ficker oyunculuk dallarında ödüller kucakladı.

Gandhi – 1982

Gandhi - 1982

Biyografik film türünün en iyi örneklerinden biri olarak gösterilebilecek yapım Gandhi. Ben Kingsley, Edward Fox, Martin Sheen gibi isimlerin adından söz ettirdiği film 1900’lü yıllarda Hindistan’da geçiyor. İngiliz esareti altında olan Hindistan’da özgürlük kavramı günden güne anlamını yitirmektedir. Umutların yitirilmeye başladığı dönemde ortaya çıkan bir kişilik, epik bir tarih yazarak, insanlık tarihinin en önemli kahramanlarından biri haline gelecektir. Bu kişilik Mahatma Gandhi’den başkası değildir. Richard Attenborough yönetmenliğindeki film 8 dalda Oscar Ödülü kazanmıştır.

Schindler’s List – 1993

Schindler's List - 1993

Schindler’in Listesi

Sinema dünyasının en iyi biyografik filmleri arasında yer alan Schindler’in Listesi, oyuncusundan yönetmenine her anlamda adından söz ettiren bir film. Usta yönetmen Steven Spielber’in kamera arkasına geçtiği film, Oskar Schindler isimli bir iş adamının 2. Dünya Savaşı döneminde Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve hayatlarını kurtarmasını anlatıyor. Film başarısıyla 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı.

 

Frida – 2002

Frida - 2002

Baskıcı dönemin ilklerinden ve en önemli kişilerinden biri Frida Kahlo… Julie Taymor’un yönetmen koltuğunda oturduğu film, yaşantısı ve düşünce yapısıyla dönemin en önemli kadın ressamı olan Frida’nın hayatına ve yaşadıklarına odaklanıyor. Filmde Salma Hayek, Alfred Molina, Geoffrey Rush gibi isimler yer alıyor. Ayrıca buradan ressamların hayatlarını anlatan filmlere de göz atabilirsiniz: Ressamları Anlatan 7 Film Önerisi

American Splendor – 2003

American Splendor - 2003

Görkemli Hayatım

Shari Springer Berman ve Robert Pulcini yönetmenliğinde çekilen film, American Splendor isimli çizgi romanı ortaya çıkaran Harvey Pekar’ın hayatını beyaz perdeye taşıyor. Paul Giamatti, Harvey Pekar, Hope Davis’in yer aldığı hikaye, filmde yer alan Pekar ile onun çizgi romandaki Pekar’ın karşı karşıya geliş anlarından ilham alıyor. Film, 2003 Sundance Jüri Büyük Ödülü ve Cannes Uluslararası Eleştirmenler Ödülü’nü kazandı.

Le Scaphandre et le Papillon – 2007

Le Scaphandre et le Papillon - 2007

Kelebek ve Dalgıç

Hikayesiyle izleyiciler üzerinde derin etki bırakmayı başarabilen bir yapım Kelebek ve Dalgıç! Basquiat, Karanlıktan Önce (Before Night Falls) gibi biyografik filmler çeken Julian Schnabel, tanınmış magazin dergisi Elle’nin editörü Jean-Dominique Bauby’nin hikayesini ele alıyor. Oyuncuların becerisi ve yönetmenin bu alanda adından söz ettirmesi ile son derece başarılı bir film ortaya çıkıyor. Yönetmenin hikayeyi felç geçiren Jean-Dominique Bauby’nin gözünden anlatması filmi daha da çarpıcı kılıyor.

The Damnet United – 2009

The Damnet United - 2009

Lanet Takım

Her zaman iyi veya dramatik yönü ağır basan biyografik filmlere göz atacak değiliz ya… Listede koca kafa lakaplı teknik direktör Brian Howard Clough’un 44 günlük Leeds United kariyeri var. Sinema dünyasında futbolcu ve takım taraftarlarını anlatan bir çok film var ancak bir teknik direktörün hayatının beyaz perdeyi ziyaret etmesi alışılageldik durum değil. David Peace tarafından yazılan aynı adlı romandan sinemaya uyarlanan filmde Colm Meaney, Henry Goodman, David Roper gibi isimler yer aldı. Filmin yönetmenliğini ise Tom Hooper üstlendi.

Lincoln – 2012

Lincoln - 2012

Sinemanın efsanevi yönetmeni Steven Spielberg’in imza attığı iki Oscar Ödüllü film Lincoln, ABD’nin 16’ncı başkanı Abraham Lincoln’un yaşadığı zor ve sıkıntılı günlerini, siyasetçilerin, sosyopatların, kuzey ve güneyin arasında nasıl sıkıştığını ve tüm zorlukların nasıl humanist bir usülle üstesinden geldiğini anlatıyor. Day-Lewis’in hayatının performansına imza attığı filmde ona; Sally Field, David Strahirn, Joseph Gordon-Levitt, James Spader,  Hal Halbrook, Tomy Lee Jones gibi isimler eşlik etti.

La Vie en Rose – 2007

La Vie en Rose - 2007

Kaldırım Serçesi

Jean-Philippe Écoffey, Hélène Vincent, Michèle Laroque gibi isimlerin başrolde yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alain Berliner oturuyor. En İyi Yabancı Film dalında Altın Küre ödülü sahibi olan film, Ludovic isminde cinsel kimlik sorunları yaşayan bir gencin hikayesini konu alıyor. Her ne kadar bir erkek bedeninde dünyaya gelmiş olsa da bir gün bir kıza dönüşmenin hayallerini kurmaktadır. Bu durumu önceleri fazla ciddiye almayan ailesi, Ludovic’in okuldan arkadaşlı olan Jerome ile evlenme planları yapması üzerine telaşa düşer. Aralarından su sızmayan iki çocuk evlenmiş rolü yapmaya başladıklarında ise bu tedirginlik tüm çevreye yayılır.

Bunları da beğenebilirsin