İnsan Hafızasını ve Zihnini Ele Alan En İyi Filmler

0 8.465

1 Lucy – 2014

Lucy - 2014

The Fift Element (5. Güç), Leon the Professional (Sevginin Gücü) gibi yapımlara imza atan Luc Besson’ın yazıp yönettiği Lucy, insan beyninin sadece %10’unu kullanabiliyorken beynini tam kapasiyeyle kullanmaya başlayan genç kadının hikayesini işliyor. Filmde Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi, Amr Waked gibi isimler yer alıyor.

 

2 Inception – 2010

Inception - 2010

Başlangıç

Listenin ilk sırasında yer alması gereken bir film kesinlikle Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe gibi isimlerin yer aldığı Inception. Önemli oyuncuları ve Christopher Nolan’ın filme olan katkısıyla hala üzerine konuşulmaya devam edilen Inception, insan zihniyle nasıl oynanabileceği ve zihnin aslında ne kadar yönlendirilebileceği konusunu işliyor. Film ayrıca zihnimizi kontrol etmeyi başarırsak nasıl bir evrende yaşayacağımızı da izleyiciye göstermiş oluyor.

 

3 Memento – 2000

Memento - 2000

Akıl Defteri

Bir Christopher Nolan filmi daha. Senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlenen Nolan’ın gerilim-dram filmi Memento, tedavisi mümkün olmayan bir hafıza kaybı hastalığıyla baş eden Leonard’ın eşini öldüren katillerin peşine düşmesini konu alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Guy Pearce, Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano yer alıyor.

 

4 Stalker -1979

Stalker -1979

İz Sürücü

Rus yönetmen Andrey Arsenyeviç Tarkovski’nin kamera arkasına geçtiği yapım, insan zihinini kontrol edebileceğini öğrenmesiyle birlikte neler yapabileceğini anlatıyor. Alexander Kaidonovosky, Anatoly Solonitsyn ve Nikolai Grinko’nun yer aldığı film, üç yakın arkadaşın Bölge isimli yasaklanmış bir yere gitmelerini ve orada yaşananları konu alıyor. Bölge isimli yerde bulunan bir odada, insan zihninden geçen en küçük bir dileğin gerçekleşebildiği yer olarak biliniyor.

 

5 Eternal Sunshine of the Spotless Mind – 2004

Eternal Sunshine of the Spotless Mind - 2004

Sil Baştan

Sil Baştan her ne kadar duygusal sahneleriyle ön plana çıksa da, zihnin insanın kendisine nasıl oyunlar oynadığını ve hafızanın bazı durumlarda insana nasıl zarar verdiğini anlatan en başarılı yapımlardan biri. Michael Gondry’nin yönetmen kotuğunda oturduğu filmde Jim Carrey ve Kate Winslett başrolde yer alıyor.

 

6 The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

Kelebek Etkisi

Eric Bress ve J. Mackye Gruber ikilisinin senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film, hafıza kaybını konu alan bir film olarak izleyici karşısına çıkıyor. Ashton Kutcher ve Melora Walter’ın başrolde olduğu film, küçük yaşlarda kötü olaylar yaşayan Trebon geçici hafıza kayıpları yaşamaktadır. Yetişkinlik döneminde küçük yaşlarda tuttuğu günlükleri bulan kahramanımız kötü olayları hatırlar ve zamanda yolculuğa çıkar. Geçmişine yaptığı dokunuşlar, bugünki hayatını da etkileycektir.

 

7 The Hangover – 2009

The Hangover - 2009

Felekten Bir Gece

Listede yer alan film türlerine göre daha farklı bir film olan Felekten Bir Gece, izleyiciyi güldürürken hafızamızdan silinen her şeyin önemini bir kez daha hatırlatıyor. Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Justin Bartha, Heather Graham ve Jeffrey Tambor gibi isimlerin yer aldığı film, büyüleyici bir bekarlığa veda partisinin ardından yaşanan olayları anlatıyor. Sabah uyandıklarında hafızaları yerinde olmayan üç arkadaş, damat Doug Billings’i düğüne yetiştirmek zorundadır.

 

8 Spellbound – 1945

Spellbound - 1945

Öldüren Hatıralar

Gerilim filmlerinin usta ismi, tüm zamanların en iyi yönetmeni olarak tanınan Alfred Hitchcock’un yönetmen koltuğunda oturduğu Öldüren Hatıralar, 1950 yılında Türkiye’de vizyona girdi. Ingrid Bergman ve Gregory Peck’in yer aldığı film hafıza ve insan zihni üzerine çekilmiş önemli fimler arasında başı çekiyor. Film, daha önce kalbinin sesini hiç dinlememiş kararlarını akıl yoluyla vermiş bir psikiyatristin, alışık olmadığı duygularla yüzleşmesi ve tanıdığı yeni doktorun geçmişinde yaşadıklarına odaklanıyor.

 

9 Open Your Eyes – 1997

Open Your Eyes - 1997

Öldüren Hatıralar

Alejandro Amenabar’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film psikolojik-gerilim türündeki en iyi filmler arasında gösteriliyor. Penelope Cruz, Eduardo Noriega, Fele Martinez ve Najwa Nimri’nin yer aldığı filmin konusu ise oldukça ilginç. César, zenginliği ve yakışıklılığı ile her istediğini elde edebilen bir gençtir, yakın dostu Pelayo kendisi kadar şanslı olmasa da ikili günlerini gün etmektedir. Yaşanan talihsiz kaza sonucu yüz güzelliğini kaybeden César bir hapishanenin psikiyatri bölümünde geçmişini hatırlamaya çalışırken bir yandan da gerçeklik ve fantezi dünyası arasındaki ince çizgiyi kaybetmiştir.

 

10 Dark City – 1998

Dark City - 1998

Gizemli Şehir

Senaryosu Lem Dobbs, David S. Goyer ve Alex Proyas üçlüsü tarafından yazılan ve Alex Proyas tarafından yönetilen Karanlık Şehir filmi listenin önemli filmlerinden. Görsel efektleri ve kurgusuyla adından söz ettiren filmlerden olan Dark City, nasıl ve ne şekilde geldiğini bilmediği bir otel odasında uyanan John Murdock’un, vahşice işlenmiş cinayetlerin suçlusu olması ve kurtulma çabasına odaklanıyor. Tabii John’un ilk önce neler yaşandığını hatırlaması gerekiyor.

 

11 D.A.R.L.Y. – 1985

D.A.R.L.Y. - 1985

Simon Wincer yönetmenliğinde çekilen film konusu ve anlattıklarıyla bir hayli ilgi çekici. Michael McKean, Collen Camp, Mary Beth Hurt ve Barret Oliver gibi isimlerin yer aldığı filmde geçmişiyle ilgili hiç bir şey hatırlamayan küçük bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. Bir koruyucu aile Daryl’i evlerine alır ve geçmişini hatırlaması için ona yardımcı olmaya çalışır ancak küçük Daryl’nin sandıkları gibi bir çocuk olmadığını anlayacaklardır.

Bunları da beğenebilirsin