Motivasyon Artırma Odaklı Film Tavsiyeleri

0 5.144

1 A Hologram For the King – 2016

A Hologram For The King

Kral İçin Hologram

Yönetmen koltuğunda Tom Tykwer’ın oturduğu Kral İçin Hologram 2016 yılının dikkat çeken filmlerinden. Tom Hanks’in başrolde olduğu film, Amerikalı bir satıcının Suudi Arabistan’da işlerini yoluna koymak amacıyla yaptığı girişimlere odaklanıyor. Alan Clay, fikirlerini ülkenin kralına satmaya çalışarak Suudi Arabistan’ı ekonomik yönden kalkındırmaya çalışıyor. Aynı zamanda rakipleriyle de mücadele etmek zorunda kalıyor.

 

2 When The Game Stands – 2014

When The Game Stands All

Yenilmez Şampiyon

Senaryosu kitabın yazarı Scott Marshall Smith tarafından yazılan Thomas Carter’ın yönetmenliğini üstlendiği Yenilmez Şampiyon, bir Amerikan futbol takımının antrenörünü anlatıyor. Kendi yağında kavrulan antrenör oyunculardaki kabiliyeti keşfedip hayatını değiştirecektir. Filmde Jim Caviezel, Michael Chiklis, Alexander Ludwig, Clancy Brown, Laura Dern, Matthew Daddario, Joe Massingill gibi oyuncular bir araya geliyor.

3 The Dark Horse – 2014

The Dark Horse - 2014

Kayıp Şampiyon

James Napier Robertson tarafından yazılıp yönetilen film, psikolojik sorunlar yaşayan Genesis’in satrançtaki kabiliyetini keşfetmesi ve hayatının amacına emin adımlarla ulaşmasına odaklanıyor. Filmde Cliff Curtis, James Rolleston, Kirk Torrance, Miriama McDowell gibi isimler yer alıyor.

 

4 The Way Way Back – 2013

The Way Way Back - 2013

Nat Faxon ve Jim Rash ikilisinin senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film, 14 yaşındaki uyumsuzluk sorunları yaşayan Duncan’ın su parkı müdürü ile arkadaş olması ve bir zaman sonra kendine gelmesi anlatılıyor. Duncan, Owen sayesinde uyumsuzluk sorununu aşar ve dünyadaki yerini bulmaya başlar. Hikayesiyle dikkat çeken filmde Allison Janney, Steve Carell, Toni Collette gibi isimler yer alıyor.

5 The King’s Speech – 2010

The King's Speech - 2010

Zoraki Kral

Tom Hooper’ın yönetmen koltuğunda oturduğu yapımda Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter gibi isimler bir araya geliyor. Film, kekeme kral VI. George’un halka seslenmek için kekemeliği yenmesini konu alıyor. Filmin senaryosu David Seidler tarafından kaleme alınıyor.

 

6 Sherlock Holmes – 2009

Sherlock Holmes - 2009

Senaryosu Anthony Peckham, Simon Kinberg, Lionel Wigram tarafından yazılan filmin yönetmen koltuğunda Guy Ritchie oturuyor. Sharlock Holmes Canon Doyle tarafından kurgulanmış bir kahramandır. Holmes öyle biridir ki problemleri çözmek onun işidir. Ama bu problemler polisiye olmaktadır. Kimilerine göre sezgi kimilerine göre ise bilgidir onu başarılı kılan. Ama onun da her zaman dediği gibi eğer dedektif değil de suçlu olsaydı onu kimse çözemezdi.

7 The Bucked List – 2007

The Bucked List - 2007

Justin Zackham tarafından yazılan Rob Reiner tarafından yönetilen filmde Jack Nicholson, Morgan Freeman, Sean Hayes gibi isimler yer alıyor. Film, biri zengin diğeri fakir olan iki adamın ölmeden önce yapılması gerekenler listesini gerçekleştirmesini anlatıyor. İzlenildiğinde hayatınızı sorgulamanıza “en son ne zaman katıla katıla güldüm” diye sorduran türde bir film.

 

8 Little Miss Sunshine – 2006

Little Miss Sunshine - 2006

Küçük Gün Işığım

Yönetmen koltuğunda Jonathan Dayton ve Valerie Faris ikilisinin oturduğu film, Hoover ailesi etrafında geçmektedir. Aile bireyleri birbirinden oldukça farklı özelliklere sahiptir. İnanılmaz iyimser bir baba, realist bir anne, pilot olmayı her şeyden çok isteyen bir ağabey ve başı beladan kurtulmayan büyük baba. Fakat bu ailede öyle biri vardır ki bir çok maceraya sebebiyet verecektir. O da küçük kız Oliver. Oliver küçük çocuklar için düzenlenen bir güzellik yarışmasında birinci olmak ister. Fakat fiziği buna uygun değildir. Her şeye rağmen aile yola çıkar ve garip olaylar onları beklemektedir.

9 The Pursuit of Happiness – 2006

The Pursuit of Happiness - 2006

Umudunu Kaybetme

Chris Gardner (Will Smith) iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın (Jaden Christopher Syre Smith) annesi (Thandie Newton) maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder… Artık bekar bir baba olan Chris, yılmadan, bildiği tüm satış becerilerini kullanarak daha iyi kazandıran bir işin peşine düşer. Prestijli bir borsa şirketinde stajyerlik bulur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder. Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet; geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar. Çektiği sıkıntılara rağmen, Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder ve oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgi ve güveni, karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır. Umudunu Kaybetme insanı hayata bağlayan filmler arasında da gösterilebilir.

 

10 Taare Zameen Par – 2007

Taare Zameen Par - 2007

Yerdeki Yıldızlar

Bollywood’un en tanınmış isimlerinden Aamir Khan’ın yazıp yönettiği aynı zamanda oynadığı Yerdeki Yıldızlar, Ishaan adında küçük bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Özgüven konulu film, bir öğrencinin gerçek bir öğretmenin ellerinde işlenip nasıl değiştiği konusunu işliyor. Darshell Safary haylaz öğrenci Ishaan’ı canlandırırken filmde Aamir Khan, Tanay Chheda, Sachet Engineer, Tisca Chopra gibi isimler yer alıyoor.

11 The Pianist – 2002

The Pianist - 2002

Piyanist

Wladyslaw Szpilman tarafından yazılan kitaptan sinemaya uyarlanan filmde Adrien Brody, Emilia Fox, Michael Zebrowski, Ed Stoppard gibi isimler bir araya geliyor. Roman Polanski’nin yönetmen koltuğunda oturduğu film, Varşova’da hayatını sürdüren bir piyanistin hikayesini anlatıyor. İkinci dünya savaşı döneminde geçen hikayede piyanistin hayatı Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle değişir.

 

12 Fight Club – 1999

Fight Club - 1999

Dövüş Kulübü

Kitabın yazarı Chuck Palahniuk ile Jim Uhls ikilisinin senaryosunu yazdığı yönetmen koltuğunda David Fincher’ın oturduğu Dövüş Kulübü filminde önemli isimler yer alıyor. Edward Norton, Brad Pitt, Zach Grenier, Helena Bonham Carter gibi isimlerin yer aldığı yapım, insomnia hastalığı olan bir karakterin Tyler Durden adında bir adamla tanışmasının ardından değişen hayatına odaklanıyor.

13 Forrest Gump – 1994

Forrest Gump - 1994

Winstom Groom tarafından yazılan aynı adlı romandan beyaz perdeye adapte edilen yapımın yönetmen koltuğunda Robert Zemeciks oturuyor. Beyaz perdenin klasikleri arasında yer alan Forrest Gump, zihinsel zorluklar çeken ancak farklı özellikleri sayesinde uzun mesafeleri koşabilen Gump’ın hikayesini anlatıyor. Tom Hanks filmde başrol oynarken ona Rebecca Williams, Sally Field, Micheal Conner Humphreys gibi isimler eşlik ediyor.

Bunları da beğenebilirsin