Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Film Tavsiyeleri Part 2

0

The Man from Earth / Dünyalı

The Man from Earth / Dünyalı

Vizyon Tarihi: 2007

Film Hakkında: Üniversitede başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman ortada hiçbir neden yokken, aniden 10 yılını ayırdığı akademiden istifa etmiştir. Şehirden gitmeye hazırlanırken veda etmek için evine gelen meslektaşları ondan neden istifa edip gitmesi gerektiği konusunda bir açıklama yapmasını isterler. Arkadaşları John’un bu sessizliğine anlam verememektedirler. Önceleri suskun kalan John da neden gitmesi gerektiğini biraz geçmişe dönerek anlatmaya başlar.

 

Southpaw

Southpaw

Vizyon Tarihi: 2015

Film Hakkında: Olympus Has Fallen ve The Equalizer gibi aksiyon yapımlarının yönetmenliğini üstlenen Antony Fuqua’nun yönettiği Southpaw 2015 yılının sevilen aksiyon-dram yaımlarından biriydi. Jake Gyllenhaal’un büyük değişimiyle başrolde yer aldığı film, Billy Hope adında bir boksörün başarısı ve ardından dibe vuruşunu konu alıyor. Filmde Rachel McAdams, Forrest Whitaker, Naomie Harris, 50 Cent ve Clare Foley gibi isimler yer alıyor.

 

Black

Black

Vizyon Tarihi: 2005

Film Hakkında: Hayatını karanlıkta yaşamaya mahkum sağır ve kör bir kızın, öğretmeni sayesinde hayatın abecesini öğrenmesinin konu edildiği; dram yönünün sömürülmeyip sadece ortaya konulduğu, sürükleyici ve izlenesi bir eser. kızlarına belli kalıpların içerisinde baktıkları için başarılı olamayan bir aileye, öğretmen bakış açısının bolluğu ile karşılık veriyor ki bu sayede imkansızı-bu da asla öğrencisine öğretmediği bir kelime başarıyor.

 

Her / Aşk

Her / Aşk

Vizyon Tarihi: 2013

Film Hakkında: Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

 

The Martian

The Martian

Vizyon Tarihi: 2015

Film Hakkında: İzlenilesi bir bilimkurgu filmi arıyorsanız işte o Marslı! Geçmişi Olmayan Adam, Er Ryan’ı Kurtarmak, Can Dostum gibi filmlerle karşımıza çıkan Matt Damon’ın başrolü üstlendiği The Martian, 2015’te vizyona girmiş ve büyük bir gişe elde etmişti.Andy Weir’ın yazmış olduğu aynı adlı romandan beyazperdeye adapte ediliyor. Ülkemiz sinema salonlarını Marslı ismiyle ziyaret eden
filmde toz fırtınasına yakalanan ekip Mark Watney’i geride bırakmak zorunda kalır. Watney kırmızı gezegende, hayata tutunup dünyaya dönebilmek için çözümler üretir. Fimde Damon’ın yanı sıra Jessica Chastain, Kate Mara, Micheal Pena, Kristen Wigg, Chiwetel Ejiofor, Jeff Daniels, Mackenzie Davis, Donald Glover ve Naomi Scott gibi isimler de yer alıyor. Eğer Marslı’yı izlemeye karar verdiyseniz en iyi uzay temalı film olduğunu belirtmeliyiz.

 

MR. Nobody / Bay Hiçkimse

MR. Nobody / Bay Hiçkimse

Vizyon Tarihi: 2009

Film Hakkında: Bay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo adlı bir adam. Ölüm döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır… Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar….

 

Forrest Gump

Forrest Gump

Vizyon Tarihi: 1994

Film Hakkında: Zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatını ele alıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump  zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.

 

Ex Machina

Ex Machina

Vizyon Tarihi: 2015

Film Hakkında: 28 Gün Sonra ve Yargıç (Dredd) gibi filmlerin senaryosunu kaleme alan Alex Garland’ın ilk yönetmenlik deneyimini yaşadığı Ex Machina bilimkurgu tutkunlarının aradığı filmlerden biri. Oscar Isaac, Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Corey Johnson, Deborah Rosan ve Evie Wray gibi isimlerin yer aldığı film, Caleb adında bir kodlama uzmanının dünyanın ilk gerçek yapay zekasıyla etkileşime geçme deneyimine odaklanıyor. Ex Machina son dönemin ödüllü en iyi yapay zeka konulu filmleri arasında yer almaktadır.

 

Saving Private Ryan / Er Ryan’ı Kurtarmak

Saving Private Ryan / Er Ryan'ı Kurtarmak

Vizyon Tarihi: 1998

Film Hakkında: Yüzbaşı John H. Miller (Tom Hanks) ve yanında bulunan askerlerin, diğer üç kardeşi savaş sırasında farklı cephelerde ölen, bunun sonucunda eve dönüş vizesi alan James Francis Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken başlarından geçenleri konu almaktadır. Er Ryan’ı Kurtarmak izleyebileceğiniz en iyi asker filmleri arasında yer almaktadır.

 

The Green Mile / Yeşil Yol

The Green Mile / Yeşil Yol

Vizyon Tarihi: 1999

Film Hakkında: Bir hapishanede gardiyanlık yapan Paul Edgecomb’un görevi, hücrelerinden alınan idam mahkumlarını, elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına kadar olan bir millik yeşil yoldan götürmektir. Edgecomb yıllar boyunca bu yoldan sayısız idam mahkumu nakleder. Ama hiçbirisi onu John Coffey kadar etkilemez. Oldukça iri yarı biri olan Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça duygulu ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Edgecomb onunla yakınlaştıkça artık hiç beklenmedik yerlerde mucizelerin olabileceğine inanmaya başlayacaktır.

 

Pi

Pi

Vizyon Tarihi: 1998

Film Hakkında: Bir matematik dehasi olan Max sorunlu bir kisilige sahiptir ve insan hayatinin belki de en önemli bulusuna ulasmak üzeredir. Son on yil boyunca sayisal olarak tabiatin bir kodlanma sistemine sahip oldugunu kesfetmis fakat bunu çözmeyi basaramamistir.Her sey ama her sey onu bir tek sonuca götürmektedir. Ulastigi sonuç onu daha büyük kaoslara bunun da ötesinde problemin merkezi olarak kendine yöneltmektedir.Buldugu sir için belki de insanlar birbirlerini bile öldüreceklerdir. Bunu herkesten saklamalidir. Max zincirin ilk halkasi olan kodu kirmayi deneyerek bu riski yok etmeye karar verir.

 

Leon: The Professional / Sevginin Gücü

Leon: The Professional / Sevginin Gücü

Vizyon Tarihi: 1994

Film Hakkında: Mathilda, New York’ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kılpayı kurtulur ve Leon’un kaldığı daireye saklanır. Leon ise çok soğukkanlı bir katildir. Ancak Mathilda’ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer. Aslında babalık, arkadaşlık gibi kavramlar ona çok yabancıdır.

 

Self/less

Self/less

Vizyon Tarihi: 2015

Film Hakkında: Yeşil Fener, Teklif, Toprak Altında gibi filmlerle izleyici karşısına çıkan Ryan Reynolds’ın başrolde yer aldığı film, kanserden ölmek üzere olan bir adamın daha önce uygulanmamış bir tedaviyi kabul etmesinin ardından kendisini başka bir bedenin içinde bulmasına odaklanıyor. Filmde Reynolds’ın yanı sıra Natalie Martinez ve Ben Kingsley yer alıyor.

 

Shutter Island / Zindan Adası

Shutter Island / Zindan Adası

Vizyon Tarihi: 2010

Film Hakkında: Massachussets sahili açıklarındaki bir adada suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği hastanedeki bir katilin esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmakla görevlendirilen Teddy Daniels ve Chuck Aule adlı iki polisin baş döndüren hikayesi konu ediliyor.

 

Life of Pi / Pi’nin Yaşamı

Life of Pi / Pi'nin Yaşamı

Vizyon Tarihi: 2012

Film Hakkında: Pi Patel’in Hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olarak yaşadığı akıl almaz hikayesini sunuyor. Pi, uçsuz bucaksız okyanusta bir sandalda başbaşa kalan bu enteresan dörtlünün arasında hayatta kalma savaşı verirken, zekası sonucu besin zincirine kurban gitmemeyi başarır ve sonunda Kaplan Richar Parker ile başbaşa kalır. Pi hayatta kalmak için bu devasa kaplana büyük bir anlayışla yanaşmak zorundadır ve inanılmaz masalları böylece devam eder.

 

Catch Me If You Can / Sıkıysa Yakala

Catch Me If You Can / Sıkıysa Yakala

Vizyon Tarihi: 2002

Film Hakkında: FBI’ın ünlü “En Çok Arananlar” listesinde yer alan en genç dolandırıcısının gerçek yaşam öyküsü… Frank Abagnale Jr henüz 18 yaşına gelmeden doktorluk, avukatlık ve büyük bir hava yolu şirketinde pilot yardımcılığı yapmtı. Kılık değiştirme ustası olan Abagnale, aynı zamanda son derece zeki bir dolandırıcıydı. 16 yaşındayken başladığı çek sahtekarlığını 26 ülkede sürdürerek milyon dolar çapında dolandırıcılık yaptı. ABD tarihinin en başarılı banka soygununu gerçekleştirdi.

 

Chappie

Chappie

Vizyon Tarihi: 2015

Film Hakkında: Hugh Jackman, Sharlto Copley, Dev Patel ve Sigourney Weaver’ın başrollerini üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Neil Blomkamp oturuyor. Zeka seviyesi oldukça üst düzeyde olan robot Chappie, her çocuk gibi vaatler dolu dünyaya gelir. Herkesten farklı olan Chappie, etrafındakilere zekasını kanıtlar ancak kötü niyetli insanlar tarafından kaçırılır ve çok garip bir aile tarafından evlat edinilir. Chappie’yi farklı kılan dahiyane zekası, hayatı boyunca başının belada olmasına neden olur. Chappie son dönemin en iyi robot filmleri arasında yer almaktadır.

 

Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

Vizyon Tarihi: 2012

Film Hakkında: Barfi hem işitme hemde konuşma özürlü bir gençtir. Shuriti Adında genç Bir kıza aşıktır Fakat Shuritinin ailesi onun normal Bir erkekle evlenip iyi bir mutlu hayat kurmasından yanadır. Barfi bu umutsuz aşkdan yorulmuş yepyeni bir hayata başlamıştır. Bu arada Jhilmil adında yeni bir sevgilisi de olmuştur. Fakat polis tarafından da aranmaktadır tam bu dönemde tekrar karşısına çıkan Shuriti bütün dengelerini alt üst etmiştir. Artık Barfi bir seçim yapmak zorundadır.

 

A Beautiful Mind / Akıl Oyunları

A Beautiful Mind / Akıl Oyunları

Vizyon Tarihi: 2001

Film Hakkında: John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki
ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir.

 

Macbeth

Macbeth

Vizyon Tarihi: 2015

Film Hakkında: William Shakespeare’in efsaneleşen tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarlanan film, İskoçya kökenli General Macbeth’in öyküsüne odaklanıyor. Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini gerçekleştiren filmde Michael Fassbender ve Marion Cotillard başrollerde! Filmde, Kral Duncan’ın ordusunda asker olan Macbeth üç kahinin de kral olacağını söylemesiyle gözünü krallık tahtına diker. Sinsi düşünceleri ve hırslı karısının da onu yönlendirmesiyle tahta geçmek için kendi kralını öldürür. Etrafındaki herkesten şüphe duymaya başlayan Macbeth gittikçe paranoyaklaşır ve dizginleyemediği hırsı onu mahveder. Macbeth son dönemlerin en iyi uyarlama filmleri arasında yer almaktadır.

 

My Name Is Khan / Benim Adım Khan

My Name Is Khan / Benim Adım Khan

Vizyon Tarihi: 2010

Film Hakkında: Rızvan Khan küçüklüğünü annesiyle ıssız bir yerde geçiren bir müslümandır. Annesi öldükten sonra Amerika’ya küçük kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira (Kajol) adında dul ve Hindu bir kadın ile evlenir. Rızvan Khan aynı zamanda da Asperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. 11 Eylül saldırılarından sonra Mandira’nın oğlu faşist kesimler tarafından döverek öldürülür. Öldürülme sebebi annesi evlendikten sonra Khan soyadını almış olmalarıdır

 

Taare Zameen Par / Her Çocuk Özeldir

Taare Zameen Par / Her Çocuk Özeldir

Vizyon Tarihi: 2007

Film Hakkında: Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel gerizekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Her Çocuk Özeldir yapımı başarı temalı film önerileri arasında gösterilebilir.

 

The Hateful Eight

The Hateful Eight

Vizyon Tarihi: 2015

Film Hakkında: Sinema dünyasının en önemli yönetmenlerinden olan Quentin Tarantino’nun
hem yazdığı hem yönettiği The Hateful Eight, ödül sezonunun adaylarından biri. Tarantino’nun Zincirsiz filminin ardından ikinci Western projesi olan The Hateful Eight’te Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Demian Bichir, Tim Roth, Michael Madsen ve
Bruce Dern gibi isimler yer alıyor.

En iyi kış filmleri arasında gösterilebilecek olan filmde The Hangman olarak adından söz ettiren kelle avcısı John Ruth, yakaladığı kaçak Daisy Domergue’u Red Rock kasabasında adalete teslim edecektir. Red Rock yolunda Binbaşı Marquis Warren ve Chris Mannix ile karşılaşırlar. Şiddetli kar yağışı ve fırtınanında etkisiyle yolarını kaybeden Ruth, Domergue, Warren ve Manix, Minnie’nin Tuhafiye Dükkanı’na sığınırlar. Ancak dükkanda Minnie’nin yerine dört yabancı adamla karşılaşırlar. Minnie annesini ziyaret ederken dükkana göz kulak olan Bob, kar fırtınasından kaçan Oswaldo Mobray, Red Rock kasabasının celladı Joe Gage ve Konfederasyon Generali Sanford Smithers dükkandadır. Hepsinin amacı Red Rock’a
ulaşabilmektir ancak şiddetli kar fırtınası buna izin vermeyecektir.

 

Schindler’s List / Schindler’in Listesi

Schindler's List / Schindler'in Listesi

Vizyon Tarihi: 1993

Film Hakkında: 2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler’in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

 

The Godfather / Baba

The Godfather / Baba

Vizyon Tarihi: 1972

Film Hakkında: Sicilya’dan göç eden Corleone ailesi, Amerika’da yerleşme çabalarını sürdürürken kendilerine kaba kuvvet kullanmaya kalkan ve yapmaya kalktıkları her işten haraç isteyen bir takım kimliği belirsiz kişilere karşı onlar da kaba kuvvet kullanmaya ve bunda da başarılı olmaya başlayınca kendilerini tahmin bile edemeyecekleri bir yaşantının içinde bulurlar. Bir taraftan son derece katı örf ve aile yaşantısı diğer tarafta ise acımasızca önlerine çıkanları yok etmeye başlayan Corleone ailesi bir müddet sonra Amerika’nın en korkulan mafya topluluğu haline gelmiştir. Kendileri her ne kadar mafya değil bir aile olduklarını söyleseler de.

 

Pulp Fiction / Ucuz Roman

Pulp Fiction / Ucuz Roman

Vizyon Tarihi: 1994

Film Hakkında: Ödül avcısı Butch Coolidge şeytanla yaptığı bir anlaşmada ödemeyi durdurmaya karar verir. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirlerine aşık bir çift soyguncudur. Bu arada iki işi iyi bilen gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak,patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahtekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun genç ve güzel karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı redderek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri mutheşem bir raslantı sonucu bir araya getirecektir.

 

Black Mass

Black Mass

Vizyon Tarihi: 2016

Film Hakkında: Kardeşim İçin ve Çılgın Kalp gibi filmleri yöneterek kamera arkasındaki
konuşturan Scott Cooper’ın yönettiği Black Mass, aksiyonu ve gerilimi
dolu dolu yaşatan filmlerden. Tabi içerisine usta oyunculardan Johnny
Depp, Joel Edgerton ve Bendict Cumberbatch’in performanslarını da
eklersek. Dick Lehr ve Gerard O’Neill’in Whitey: The Life of America’s
Most Notorious Mob Boss adlı kitabından sinemaya uyarlanan film, 1970’li
yıllarda Güney Boston’da geçiyor. Bir FBI Ajanı olan John Connolly
(Joel Edgerton), Boston’ın en azılı suçlusu Whitey Bulger’ı FBI ile iş
birliği yapması için ikna etmeye çalışmaktadır. FBI’ın tek amacı Whitey
ile ortak düşmanları olan İtalyan Mafyasını ortadan kaldırmak!

 

The Notebook / Not Defteri

The Notebook / Not Defteri

Vizyon Tarihi: 2004

Film Hakkında: Sararmış bir not defterinden anlatılan ve yıllar önceden kopup gelen bir aşk hikayesi. 40’lı yıllarda ABD, Kuzey Karolayna’daki sahil kasabası Seabrook’a genç bir kız gelir. Ailesiyle geçireceği sakin bir yazı hayal eden Allie bir karnavalda tanıştığı Noah’la yakınlaşır. Noah kızı gördüğü anda hayatını birleştirmesi gereken insan olduğunu anlar.Genç kız zengin bir ailen geldiği ve delikanlı da değirmende çalışan bir işçi olduğu halde geleceği hiç düşünmeden rüya gibi bir yaz geçirirler ve iyice aşık olurlar. II. Dünya Savaşı’nın kızıştığı bir dönemde hayat, aşıkları ayırıverir. Sevdiği kızı aklından hiç çıkarmamış olan Noah savaştan döner. Oysa Allie gönüllü olarak çalıştığı bir askeri hastanede tanıştığı Lon ile evlenmek üzeredir.

 

Big Fish / Büyük Balık

Big Fish / Büyük Balık

Vizyon Tarihi: 2003

Film Hakkında: William, babası amansız bir hastalık nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için, evine geri döner. Babasını yakından tanımak için, renkli bir kişiliği olan adamın gençliğinde yaşadıklarına dair öyküler toplamaya
başlar. Babasının, gençliğinde gezgin bir satıcıyken yaşadıkları bir bulmacanın parçaları gibi yerine oturacak ve anlaşılması güç olan adamın yaşamını en masalsı yönüyle zaferleri ve zaaflarıyla ortaya çıkaracaktır.

 

Stock And Two Smoking Barrels / Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana

Stock And Two Smoking Barrels / Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana

Vizyon Tarihi: 1998

Film Hakkında: Eddy ve arkadaşları ellerindeki 100.000 paundu değerlendirmek için kumara yatırırlar. Aralarında en kurt oyuncu eddy olduğu için arkadaşları masaya onu yollarlar. Fakat masada herşey çoktan
ayarlanmıştır. Eddy oyunun sonunda Hatchet Harry’e yarım milyon paund borçlanır. Bu borcu bir hafta içerisinde ödemelidir yoksa Hatchet Harry’nin parmaklarını keseceğini biliyordur. Bu uğurda arkadaşlar parayı bulmak için bir dizi komik olaya karışırlar. Hatta bunlardan birinde Eddy’nin babasının antika tüfeği ile soygun yapmaya kalkarlar.
Fakat hepsinde başarısızlığa uğrarlar. Fakat ellerindeki antika tüfeğin değerini bilmemektedirler.

 

Transpotting

Transpotting

Vizyon Tarihi: 1996

Film Hakkında: Mark Renton’un Edinburgh’ta yaşayan kendisi gibi eroin bağımlısı bir grup İskoç genç arkadaşı vardır. Hepsi ezilmiş, yalancı, psikopat, hırsız ve uyuşturucu madde bağımlısıdırlar. Kendilerine eroinle zarar verdikçe, kaçınılmaz sona yaklaşırlar ve arkadaşlıkları giderek zedelenmeye başlar. İçlerinden sadece Mark, bu durumdan kurtulabilecek iradeye sahiptir. Ancak, yaşamayı seçip seçmeme konusunda kararsızdır.

 

Eternal Sunshine of the Spotless Mind / Sil Baştan

Eternal Sunshine of the Spotless Mind / Sil Baştan

Vizyon Tarihi: 2004

Film Hakkında: Joel Barish (Jim Carrey)’in eski sevgilisi Clementine (Kate Winslet) yaşadıkları iki yıllık ilişkiye dair tüm anılarını gizemli tıbbi bir müdahale ile kafasından sildirir. Bunu öğrenen Joel çok üzülür ve aynı prosedürü kendi üzerinde uygulatmaya karar verir. Bütün anılarını sildirmek için derin uykuya yattığında, gözlerinin önünden Clementine ile yaşadığı günler geçer. Joel aslında Clementine’i unutmak istemediğini anlar ve müdahaleyi durdurmak için çabalar.

 

Good Will Hunting / Can Dostum

Good Will Hunting / Can Dostum

Vizyon Tarihi: 1997

Film Hakkında: Will, bir üniversitede hademelik yapan süper zeki bir gençtir. Will, bir türlü sokak kavgalarından kendini alıkoyamaz ve başı derde girer. Hapise düşmek üzere olan Will’i bu durumdan kurtarabilecek tek kişi onun yeteneklerini farkeden, okulun profesörlerinden Sean McGuire’dır. Aralarında bir anlaşma yaparlar ve bu zamanla çok özel bir dostluğa doğru yol alırlar..

 

Django Unchained / Zincirsiz

Django Unchained / Zincirsiz

Vizyon Tarihi: 2012

Film Hakkında: Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl önce başlayan hikaye geçmişinde eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz’un yüzleşmesini merkezine alıyor. Brittle kardeşlerin cinayetiyle suçlanan Schultz’u özgürlüğüne kavuşturmak Django’ya bağlıdır. Zira Schultz özgürlüğüne karşılık, Django’dan zorlu bir görev ister. Görevi başarıyla tamamlayan ve özgürlüğüne kavuşan Django gene de Schultz’un yanından ayrılmaz; üstün avcılık yetenekleriyle şimdi ki hedefi Broomhilda’yı bulmak ve köle tüccarlarının elinden kurtarmaktır.

 

Inglourious Basterds / Soysuzlar Çetesi

Inglourious Basterds / Soysuzlar Çetesi

Vizyon Tarihi: 2009

Film Hakkında: Aynı günlerde Avrupa’nın başka bir köşesinde Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt), Yahudi askerler tarafından kurulan bir grubu düşmana karşı misilleme yapma amacıyla organize etmektedir. Düşmanları tarafından “Piçler” yakıştırmasıyla bilinen Raine’ın grubu, Nazi Almanyasının önde gidenlerine zarar verme misyonunu üstlenmiştir. Bu amaçla, Alman sinema oyuncusu ve gizli ajan Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger) ile işbirliği yaparlar.Shasoanna’nın kendi intikamını alma planlarını yaptığı bir sinema salonunun çatısı altında hepsinin kaderleri kesişecektir.

 

Oldboy / İhtiyar Delikanlı

Oldboy / İhtiyar Delikanlı

Vizyon Tarihi: 2009

Film Hakkında: Karısı ve bebeğiyle mutlu bir hayat süren işadamı Oh Dae-su bir gün evinin önünden kaçırılır. Uyandığında kendini özel yapılmış bir hücrede bulur. Karısının öldürüldüğünü öğrenen Dae-su, 15 yıllık tutsaklığın ardından serbest bırakılır. Oh Dae-su yemin etmiştir. Mutlu hayatını yok eden adamdan intikam alacaktır. Bir Japon lokantasında tanıştığı Mido, intikamını alması için ona yardım sözü verir. Daha sonra ortaya çıkan Evergreen lakaplı bir adam ona 5 gün içinde neden hapsedildiğinin nedenini bulmasını aksi takdirde Mido’yu öldüreceğini söyler. Oh Dae-su, hapsedilmesinin ardındaki gerçeği bulur. Bununla beraber başka bir gerçeği de.

 

Se7en / Yedi

Se7en / Yedi

Vizyon Tarihi: 1995

Film Hakkında: Cinayet masasından iki dedektif bir seri katilin peşine düşer. Bu katil, cinayetleri dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için işlemektedir. Bu günahları işleyenlerden bir liste yapan katil, kendini tanrının görevlisi sayar ve kurbanlarını acımasızca öldürür.

 

Pride & Prejudice / Aşk ve Gurur

Pride & Prejudice / Aşk ve Gurur

Vizyon Tarihi: 2005

Film Hakkında: 8.yüzyıl sonlarında, sınıf bilincinin hakim olduğu İngiltere’de beş kız kardeş olan Bennet’lar – Elizabeth veya Lizzie, Jane, Lydia, Mary ve Kitty, annelerinin iyi bir koca bulup geleceklerini güvence altına alma hayalleriyle büyütülmüşlerdir. Fakat, neşeli ve zeki bir mizaca sahip olan Elizabeth, kendisine düşkün olan babasının da desteğiyle hayatını daha farklı ve dolu dolu yaşamak için çabalamaktadır.

 

Scent of a Woman / Kadın Kokusu

Scent of a Woman / Kadın Kokusu

Vizyon Tarihi: 1992

Film Hakkında: Özel bir kolejde okuyan Charlie, paraya ihtiyacı olduğundan kör bir adama, bakıcılık yapmaya razı olur ama iş, umduğu kadar basit olmayacaktır. Çünkü Emekli Albay Frank Slade’ in haftasonu için çok özel bir planı vardır.
Bu plana New York’a yolculuk, kadınlar, iyi bir yemek, birinci sınıf şarap, tango, limuzin ve ne yazık ki, bir de 45′ lik dahildir. İşin kötüsü, bunları yaparken Charlie’ yi yanından ayırmaya da hiç niyeti yoktur. Charlie, bir yandan okulda tanıklık etmek zorunda olduğu bir soruşturmayla uğraşmak, diğer yandan Albay’ın her zaman yanında olup dediklerini yapmak zorundadır.

 

Requiem For A Dream / Bir Rüya İçin Ağıt

Requiem For A Dream / Bir Rüya İçin Ağıt

Vizyon Tarihi: 2000

Film Hakkında: Sara Goldfarb, tv bağımlısı dul bir kadındır. Oğlu Harry ise kız arkadaşı Marion ve uyuşturucu dağıtıcısı Tyrone’la takılan madde bağımlısı bir çocuktur. Sara, bir tv şovuna çıkmaya hak kazanır ve çok heyecanlıdır. Ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek için kilo vermeye çalışır ve diyet haplarından kullanmaya başlar. Diğer yandan Harry ve arkadaşları, hiç durmadan eroin ve kokain kullanmaya devam etmektedirler. Bu bağımlılıklar zamanla aileyi bir felakete sürükleyecektir.

 

Sin City / Günah Şehri

Sin City / Günah Şehri

Vizyon Tarihi: 2005

Film Hakkında: En sert sokak dövüşçüsü yenilmez Marv, tanrıça kadar güzel Goldie ile beraber olur, fakat onu yatağında ölü bulur ve intikam peşindedir. Özel dedektif Dwight beladan kaçmaya çalışsa da o onu asla bırakmamakta, ve bir polisin katledilmesiyle de arkadaşlarını korumak için ne gerekirse yapmaya çalışmaktadır. Ve de şehirdeki en son dürüst polis Hartigan kariyerinin son saatinde, Senatörün sadist oğlundan 11 yaşındaki bir kızı kurtarmak üzere bir grupla beraber işe koyulur, ancak beklenmedik olaylar gerçekleşecektir.