Zamanda Yolculuk Film Tavsiyeleri

0

Interstellar – 2014

Interstellar - 2014

Yıldızlararası

Sinemanın usta yönetmeni Christopher Nolan’ın kamera arkasına geçtiği Oscar’lı yapım dünyada yaşam olanaklarının tükendiği yakın bir gelecekte geçiyor. İzleyicileri zamanda yolculuğa çıkaran Yıldızlararası, insanoğlunun koşullar ne olursa olsun yaşamını sürdürebileceğine dair inancı yansıtıyor. Filmde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain gibi isimler yer alıyor.

 

Edge of Tomorrow – 2014

Edge of Tomorrow - 2014

Yarının Sınırında

Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton gibi isimleri bir araya getiren Yarının Sınırında, büyüleyici kurgusuyla izleyicileri kendisine çekmeyi başarıyor. Time loop temasını işleyen filmde yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Subay Bill Cage tecrübesiz bir askerdir ve beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür. Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur..

 

Predestination – 2014

Predestination - 2014

Zamanın Ötesinde

Spierig Kardeşler (Michael Spierig, Peter Spierig)’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film, zaman yolculuğu paradoksları üzerine çekilmiş, mantık sınırlarını zorlayan filmlerden biri. 1958 yılında Robert A. Heinlein tarafından yazılan kısa hikayeden sinemaya adapte edilen filmde Ethan Hawke, Sarah Snook, Christopher Kirby gibi isimler yer alıyor.

 

The Source Code – 2011

The Source Code - 2011

Yaşam Şifresi

Bu yıl vizyona giren Warcraft filmini yöneten Duncan Jones’un yönettiği film time loop temasını işliyor. Parelel evrenler hakkında yapılmış en iyi filmlerden biri olarak gösterilen Yaşam Şifresi’nin kadrosunda Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga gibi isimler yer alıyor. Film ölüm anının sonrası ve ondan sonraki hayatı sorguluyor.

 

Midnight in Paris – 2011

Midnight in Paris - 2011

Paris’te Gece Yarısı

Usta yönetmen Woody Allen’ın kamera arkasına geçtiği film Owen Wilson, Rachel McAdams, Kathy Bates gibi isimleri bir araya getiriyor. Zaman, aşk, sanat kavramları üzerinde ilerleyen film, gündüzleri sıradan bir turist olan bir adamın gece yarısından sonra 1920’li yıllara giderek sanat tarihinin önemli isimlerini ziyaret etmesini anlatıyor.

 

Los Cronocrimenes – 2007

Los Cronocrimenes - 2007

Suç Zamanı

Nacho Vigalondo’nun senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film düşük bütçeli filmlerin de iş yapabileceğini kanıtlıyor.Bárbara Goenaga, Karra Elejalde, Candela Fernández gibi isimlerin yer aldığı yapım, zaman makinesi ile geçmişe dönüp kendisiyle yüzleşen bir bilim adamının hikayesini anlatıyor.

 

The Jacked – 2005

The Jacked - 2005

Çıldırış

Adrien Brody, Keira Knightley, Jennifer Jason Leigh, Kris Kristofferson, Daniel Craig, Brad Renfro ve Tilda Swinton’ı bir araya getiren filmin yönetmen koltuğunda John Maybury oturuyor. Memleketine dönmek için otostop çeken ve kendini bir anda akıl hastanesinde bulan Jack, bir polis memurunu öldürmekle suçlanır. Hastanedeki deneylerin etkisiyle düşle gerçek arasında gidip gelen Jack, düşlerinde görüğü ölümünden kurtulabilecek midir?

 

The Butterfly Effect – 2004

The Butterfly Effect - 2004

Kelebek Etkisi

“Bir kelebeğin kanat çırpışının fırtınalara sebep olabileceği” metaforundan yola çıkarak hikayesini anlatan filmin yönetmen koltuğunda Eric Bress ve J. Mackye Gruber ikilisi oturuyor. Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters gibi isimlerin yer aldığı film, hatırlayamadığı anılarıyla mücadele içerisinde olan genç bir adamın geçmişine gidip olayları değiştirmesine, yaşamış olduğu zamanda da olayların değişmesini anlatıyor.

 

Primer – 2004

Primer - 2004

Kapsül

Shane Carruth imzası taşıyan yapım iki genç mühendisin gizli deneyler sonucu kazara bir zaman makinesini keşfetmesi ve sonrasında gelişen olaylara odaklanıyor. Sıkı takip ve odaklanma bekleyen filmin kadrosunda Shane Carruth, David Sullivan, Casey Gooden gibi isimler yer alıyor. Filmi ilk izlemenin ardından bir kez daha izlemeniz gerekebilir.

 

Donnie Darko – 2001

Donnie Darko - 2001

Karanlık Yolculuk

Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhaal, Daveigh Chase, Mary McDonnell, James Duval gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Richard Kelly oturuyor. Paralel evren temasını işleyen film anlaşılması güç filmlerden biri olarak biliniyor. 80’lerin sonunda geçen öyküde, Donnie Darko adında 16 yaşında bir genç, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlıyor. Çevresiyle uyum sorunu yaşayan genç, ailesinin ve okulun kendisi için çizdiği yoldan ayrılıp, esrarengiz misafirinin izinden gidecektir…

 

Interstellar – 2014

Interstellar - 2014

Cevap bırakın