IMDB Puanlarına Göre 10 Yılın En İyi Filmleri
06/10/2016

IMDB Puanlarına Göre 10 Yılın En İyi Filmleri

Film izlemeden önce referans alınan sitelerin başında gelen IMDb puanlarına göre son 10 yılın en çok puanlanan filmlerini sizler için bir araya getirdik.


Her ülkenin film ve dizileriyle ilgili bilgiler içeren, oyuncular, yönetmenler ve haberlerin olduğu IMDb, sinema tutkunlarının film izlemeden önce puanlamalarına önem verdiği sitelerin başında geliyor. Kayıtlı kullanıcılarının vermiş olduğu 10 üzerinden puanlar sinema sektöründe başarı ya da başarısızlığın bir simgesi olarak görülüyor. Biz de sizler için son 10 yılda IMDb'de en yüksek puanlı filmleri bir araya getirdik. IMDb oylarına göre son 10 yılın en iyi filmleri.

2006 - KÖSTEBEK / THE DEPARTED
IMDb: 8.5

The Departed

Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nickholson ve Mark Wahlberg’in oyunculuk kariyerlerinin en iyi performanslarından birini sergilediği Köstebek, usta yönetmen Martin Scorsese tarafından çekildi. Film, mafya mücadelesi ve içerisinde yer alan iki muhbirin yaşadığı dramı perdeye yansıtıyor.
Bunu da okuyun: Casus ve Ajan Temalı Filmler

2006 - PRESTİJ / THE PRESTIGE
IMDb: 8.5

The Prestige

Beyaz perdenin en önemli yönetmenlerinden olan Christopher Nolan'ın kamera arkasına geçtiği film, iki başarılı illüzyonistin yarışı ve beklenmedik sonuçlara yol açan rekabetini beyaz perdeye taşıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Scarlett Johansson, Christian Bale, Hugh Jackman gibi isimler yer alıyor.

2007 - ÖZGÜRLÜK YOLU / INTO THE WILD
IMDb: 8.2

Into the Wild

Aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film gerçek bir hikayeye dayanıyor. Üniversiteden yeni mezun olan Christopher'ın her şeyini dağıtarak çıktığı yolculuk ve yol boyunca hayatına yön verecek karakterlerle tanışmasını anlatıyor. Sean Penn'in senaryosunu yazıp yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Emile Hirsch ve Vince Vaughn rol alıyor.

2008 - KARA ŞÖVALYE / THE DARK KNIGHT
IMDb: 9.0

The Dark Knight

Christopher Nolan'ın en önemli filmlerinden olan Kara Şovalye, deyim yerindeyse ölmeden izlenmesi gereken filmlerden. Batman, suça karşı olan savaşını daha da ileriye götürmeyi planlıyor. Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Gotham'ı sarmış olan suç örgütlerinden temizlemeye girişiyor. Filmde Morgan Freeman, Christian Bale, Anne Hathaway, Gary Oldman, Marion Cotillard, Liam Neeson, Joseph Gordon-Levitt, Tom Hardy, Michael Caine gibi isimler yer alıyor.

2009 - ÜÇ APTAL / THREE IDIOTS
IMDb: 8.4

Three Idiots

Hint sinemasının en çok tanınmış isimlerinden Aamir Khan'ın başrolde olduğu film, Hindistan'da ünversite eğitimi gören üç gencin hikayesine odaklanıyor. Yönetmen koltuğunda Rajumar Hirani'nin oturduğu Üç Aptal, IMDb'de en iyi puanlamaları almasının yanı sıra çekildiği yıl itibariyle Hint sinemasında en çok seyirciye ulaşan film oldu.

2010 - BAŞLANGIÇ / INCEPTION
IMDb: 8.8

Inception

Christopher Nolan'ın yazıp yönetmenliği Başlangıç, sinemanın en kafa karıştırıcı filmlerinden biri olarak görülüyor. Filmi izlenilebilir yapan etkenlerin başında ise DiCaprio'nun dillere destan performansı geliyor. (Christopher Nolan'ın ustalığı tartışılamaz) 1 milyonun üzerinde kullanıcının oylarıyla IMDb'den 8.8 puan alan film Altın Küre adaylığı bile kazanamadı...
Bunu da okuyun: İnsan Zihni ve Hafızasını Konu Alan Filmler

2011 - CAN DOSTUM / INTOUCHABLES
IMDb: 8.6

Intouchables

Oliver Nakache ve Eric Toledano'nun yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerinde Omar Sy ve François Cluzet yer alıyor. Derinden etkileyen hikayesiyle adından söz ettiren film, iki karşıt görüşlü insanın zamanla çılgın bir dosta dönüşmesini konu alıyor.

2012 - KARA ŞÖVALYE YÜKSELİYOR / THE DARK KNIGHT RISES
IMDb: 8.5

The Dark Knight Rises

Christian Bale, Gary Odlman, Morgan Freeman gibi yıldız isimlere Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Michael Caine, Matthew Modine gibi isimlerin yer aldığı Kara Şövalye Yükseliyor döneminin en iyilerinden. Christopher Nolan yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Batman uzun zamandır ortalıklarda görünmemektedir. Gotham şehri büyük tehlike altına girdiğinde o şehri kurtarmak için geri dönecektir.

2012 - ZİNCİRSİZ / DJANGO UNCHAINED
IMDb: 8.5

Django Unchained

Holywood'un efsaneleşen yönetmenlerinden olan Quentin Tarantino'nun yönetmenliğini üstlendiği Zincirsiz, 2012 yılının en iyisi! Jamie Foxx, Leonardo DiCaprio, Christopher Waltz, Kerry Washington, Samuel L. Jackson gibi isimlerin yer aldığı film; Amerikan İç Savaşı'ndan iki yıl önce başlayan hikaye geçmişinde eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz'un yüzleşmesini merkezine alıyor.

2013 - PARA AVCISI / THE WOLF OF WALL STREET
IMDb: 8.2

The Wolf of Wall Street

Yönetmen Martin Scorsese ile Leonardo DiCaprio'yu beşinci kez bir araya getirme özelliğini taşıyan Para Avcısı, kazanma hırsı gözünü kör eden Jordan Belfort'un Wall Strett'te yakaladığı açığı affetmeden fırsata dönüştürmesi ve çevresindekilere kısa sürede milyon dolarlar kazandırmasını perdeye taşıyor. Filmde DiCaprio'nun yanı sıra Margot Robbie, Jonah Hill, Matthew McConaughey, Kyle Chandler Jon Favreau gibi isimler yer alıyor.
Bunu da okuyun: Odak Noktası Para Olan Filmler

2014 - WHIPLASH
IMDb: 8.5

Whiplash

Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Damien Chazelle’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film, hırslı ve sert bir caz ustasıyla genç ve hevesli bir davul öğrencisi arasındaki gelgitli ilişkiye odaklanıyor. Filmin başrollerinde Miles Teller ve J.K Simmons yer alıyor.

2014 - YILDIZLARARASI / INTERSTELLAR
IMDb: 8.5

Interstellar

Christopher Nolan imzalı film Interstellar, son yılların en iyi bilimkurgu filmleri arasında gösteriliyor. En İyi Görsel Efekt Oscar’ını kazanan yapım bir grup astronotun Endurance uzay aracılığıyla birlikte, solucan deliğinden geçerek, yaşanabilir gezegen arayaşını konu alıyor. Filmde Matthew McConaughey, Anna Hathaway, Jessica Chastain gibi isimler yer alıyor.
Bunu da okuyun: Uzay Temalı Filmler

2015 - GİZLİ DÜNYA / ROOM
IMDb: 8.2

Room

Yönetmen koltuğunda Lenny Abrahamson'un oturduğu film IMDb'den yüksek puan almasının yanı sıra Oscar ve Golden Globe ödüllerine kavuştu. Brie Larson ve Jacob Tremblay'in başrolü üstlendiği Gizli Dünya, büyüme çağında olan bir çocuk ve annenin ilişkisine odaklanıyor.

Paylaş:

SİZ DE YORUM YAPIN