2010 Sonrası Çekilen İyi Eleştiriler Alan 25 Korku Filmi
12/11/2016

2010 Sonrası Çekilen İyi Eleştiriler Alan 25 Korku Filmi

Korku filmi tutkunları son dönemde iyi film çıkmadığından şikayetçi. Gerçekten de öyle mi? Sizler için Metacritic'te on ve üzeri eleştiri puanı bulunan izlemeye değer en iyi korku filmlerini bir araya getirdik.


Son yıllarda, 70'ler ve 80'ler korku sinemasının başarısına yaklaşan filmlerle karşılaşmadığımız ortada. Ancak bu, 90'lar ve sonrası başyapıt düzeyine erişebilecek korku filmleriyle karşılaşmıyoruz anlamına gelmiyor. Yakın tarihe sinema izleyicisinin karşısına çıkan korku filmleri; klişeleri ters düze eden, geçmiş dönem başyapıtların izinden giden, korku janrının yanına gerilimden komediye farklı türleri harmanlayarak karşımıza çıkıyor. Sizler için Metacritic datalarına dayanarak 2010 yılı sonrası çekilmiş olumlu eleştiriler alan en iyi 25 korku filmini bir araya getirdik.

Son Yılların En İyi 25 Korku Filmi


KIZIL TEPE / CRIMSON PEAK

Crimson Peak

Metascore: 66
Hellboy ve Pan'ın Labirenti gibi filmlerle adından söz ettiren Guillermo Del Toro'nun yönetmen koltuğunda oturduğu film, çocukluk arkadaşı ve gizemli bir yabancının aşkı arasında kalan genç kadının hikayesini anlatırken bir aile trajedisine odaklanıyor. Filmde Charlie Hunnam, Mia Wasikowska, Jessica Chastain, Tom Hiddleston ve Jim Beaver gibi isimler yer alıyor.

ŞEYTANI GÖRDÜM / I SAW THE DEVIL

I Saw the Devil

Metascore: 67
Jee-won Kim'in senaryosunu yazıp yönetmen koltuğunda oturduğu film ülkemizde 18+ kategoride vizyona girdi. Bir intikam hikayesi üzerinden Kyung-chul adlı psikopat katilin hikayesini anlatıyor. Korkunç şekilde insanları katleden ancak ardında hiç iz bırakmayan katil gözüne polis şefinin kızı Joo-yeon'u kestirir. Kızın ölümü gizli ajan olan nişanlısı derinden sarsar ve Dae-hoon katili bulmak için yemin eder.

KORKU SEANSI / THE CONJURING

The Conjuring

Metascore: 68
Korku filmlerindeki ustalığını gösterme başarısı elde eden James Wan'ın kamera arkasına geçtiği film, dünyaca tanınmış şeytan ve cinlerin varlığını araştıran bilim uzmanı Ed ve Lorraine Warren'in, hikayesini anlatıyor. Filmde Vera Farmiga, Ron Livingston, John Brotherson, Sterling Jerins gibi isimler yer alıyor.

SPRING

Spring

Metascore: 69
Justin Brenson'ın senaryosunu yazıp Aaron Moorhead ile birlikte yönetmen koltuğunda oturduğu Spring her ne kadar korku türünde olsa da romantik tarafı biraz daha ağır basıyor. Lou Taylor Pucci, Augie Duke, Nadia Hilker gibi isimlerin yer aldığı film, Amerika'dan İtalya'ya kaçan genç bir adam ile orada karanlık ve ilkel sınırlar olan bir kadınla romantizm yaşamasına odaklanıyor.

ÖLÜM UYKUSU / SLEEP TIGHT

Mientras Duermes

Metascore: 70
Jaume Balaguero'nun yönetmen koltuğunda oturduğu Alberto Marini'nin senaryosunu yazdığı film, İspanyol sinemasının gerilim dalında önemli yapımları arasında yer alıyor. Cesar ile Clara arasındaki hastalıklı ilişkiyi merkezine alan film gerilim ve korku dolu hikayesini anlatıyor.

Paylaş:

SİZ DE YORUM YAPIN