Roman Uyarlaması En İyi 10 Aşk Filmi Listesi
24/01/2017

Roman Uyarlaması En İyi 10 Aşk Filmi Listesi

Hikayesiyle derinden etkileyen, bazen de ilham kaynağı olan kitaplardan beyaz perdeye adapte edilen en iyi 10 aşk filmini bir araya getirdik.


Bazen içimizi ısıtacak aşk hikayelerine ihtiyaç duyarız. Kimisi yaşanmış gerçek olayları anlatır kimi de sadece hayal dünyamızın genişliğine kalır. Bazıları kitap sayfalarında karşımıza çıkarken bazen de sinemada gördüğümüz olur. Hatta o hikayeler, romanlardan beyaz perdeye taşınıyorsa tadından yenmez.

Hemen her filmde aşk hikayesi olsa da odak noktası farklı olduğundan istediğimiz duyguyu hakkını vererek anlatamaz. Ancak bazı filmler var ki bambaşka hayatları ve ilham verici aşkları yaşıyormuşcasına anlatır. Bu hikayelere ihtiyaç duyduğumuzda ise imdadımıza romanlardan uyarlanan en iyi aşk filmleri koşar. İşte sizler için derlediğimiz içinizi ısıtacak, kitaplardan uyarlanan en iyi 10 aşk filmi.

Hazırladığımız liste daha çok en iyi aşk filmlerinin klasiklerinden oluşuyor. Hala bu filmleri izlemediyseniz listenize eklemeniz gerektiğini belirtiyor sizleri filmlerle baş başa bırakıyoruz.

1 - SEVGİLİ JOHN (DEAR JOHN)

Sevgili John

Aşk kitaplarının aranan yazarı Nicholas Sparks’ın aynı isimli romanından uyarlanan Sevgili John, orduda görev yapan John ve üniversite öğrencisi Savannah’ın duygusal aşk hikayesini anlatan filmin başrollerini ise Amanda Seyfried ve Channing Tatum paylaşıyor.

2 - BİR GÜN (ONE DAY)

Bir Gün

David Nicholls’ın çok satan kitabından uyarlanan film, her 15 temmuz da buluşan Emma ve Dexter’ın aşkını anlatırken, başrollerini ise ünlü oyuncu Anne Hathaway ve Jim Sturgess paylaşırken, yönetmen koltuğunda Lone Scherfig oturmakta.

3 - NOT: SENİ SEVİYORUM (PS: I LOVE YOU)

Not: Seni Seviyorum

Cecelia Ahern’in acıtan bir aşk hikayesi anlattığı kitabından uyarlanan filmde Gerard Butler, Hilary Swank, Jeffry Dean Morgan gibi iddialı isimler bulunmakta.

4 - AŞK VE GURUR ( PRIDE & PREJUDICE)

Aşk ve Gurur

Efsanevi yazar Jane Austin’ in ünlü kitabından uyarlanan filmin başrollerini Keira Knightley & Joe Wright paylaşırken, filmin konusu ise 5 genç kız kardeşin yaşadıklarını anlatmakta.

5 - UMUT IŞIĞIM (SİLVER LİNNİNGS PLAYBOOK)

Umut Işığım

Matthew Quick’in çok satan aynı isimli kitabından uyarlanan Umut Işığım, Jennifer Lawrance'a Oscar kucaklatırken, rehabilitasyondan yeni çıkan Pat’in Tiffaniy ile karşılaşması ve birbirlerine birer umut ışığı olmalarını anlatırken, J. Lawrance’a ise ünlü oyuncu Bradley Cooper eşlik etmekte.

6 - NOT DEFTERİ (THE NOTEBOOK)

Not Defteri

Çok satan yazar Nicholas Sparks’a ait olan aynı isimli kitaptan uyarlanan film, aralarında sınıfsal ve ekonomik farklar olan iki aşığın romantik hikayesini anlatırken, filmin başrollerini ise Ryan Gosling ve Rachel McAdams paylaşıyor.

7 - AYNI YILDIZIN ALTINDA (THE FAULT IN OUR STARS)

Aynı Yıldızın Altında

Yönetmen JoshBoone imzası taşıyan, John Green’in çok satan ve hafızalarda kalan aynı isimli kitabından uyarlanan film,kanser hastası Hazel’in, Augustus ile tanışması ve aşık olmasını konu alıyor.

8 - AŞKIN BÜYÜSÜ (WATER FOR ELEPHANTS)

Aşkın Büyüsü

Robert Pattinson ve Reese Witherspoon’un başrollerini paylaştığı ve TeenChoice En İyi Drama Filmi Erkek Oyuncusu, Satallite En iyi Kostüm Tasarım, People’s Choice Favori Drama filmi gibi ödüller kazanan film, Sara Gruen’in romanından uyarlama.

9 - ELVEDA LAS VEGAS (LEAVİNG LAS VEGAS)

Elveda Las Vegas

NicholasCage’e “ En İyi Erkek Oscar’ı” kazandıran ve JonhO’Brian kitabından uyarlama olan film, karısı tarafından terk edilen Anderson’un Las Vegas’a gelmesi ve burada Sara adında ki bir fahişe ile tanışmasını konu almakta.

10 - OKUYUCU (THE READER)

Okuyucu

Bernhard Schlink kitabından uyarlama olan ve ünlü oyuncu Kate Winslet’e Altın Küre, Oscar ve bafta kazandıran film, gizli bir ilişkini kahramanı olan Michael ve Hanna’nın 8 yıl sonra tekrar yollarının kesişmesini anlatmakta.

Paylaş:

SİZ DE YORUM YAPIN