En İyi 10 Direniş Filmi

0 4.207

V for Vandetta – 2005

Direniş filmi denildiğinde akıla ilk gelenlerden, direniş filmlerinin zirve noktasıdır. James Mc Teigue’nin yönetmenliğni yaptığı film, Gezi Parkı Direnişi esnasında dahi görülmüştür.

Film, hükümete ve alçak politikalarına savaş açan V ile bir televizyon kanalında çalışan Evey’in tesadüf eseri tanışması sonucu gelişen olaylar üzerine kuruludur. V’nin Hitler dönemine benzeyen iktidara açtığı savaş, bir halk direnişine dönüşür.

Hotel Rwanda – 2005

Film, 1994 yılında 800.000 kişinin Ruanda’da katledildiği gerçek hikayeye dayanıyor. İç savaştan kaçan Tuti ve Hutsi halkalarına kapılarını açan bir adamın hayatını anlatıyor. Filmin en can alıcı noktası ise, yaşanan bu gerçek olaylara tüm dünyanın sessiz kalmasını anlatmasıdır.

En iyi 10 direniş filmleri, listesinin dördüncü sırasında yer alan Hotel Rwanda filminin yönetmenliğini ise Terry George yapıyor.

Kanlı Pazar – 2002

Yönetmen koltuğunda Raul Greengrass’ın oturduğu film, Bogside Katliamı olarak da bilinen gerçek bir hikaye konu ediliyor. Filmde 30 Ocak 1972 yılında İrlanda’nın Derry kentinde 26 göstericinin polis tarafından vurulması ve 13’ünün hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan direnişi anlatıyor.

O gün Derry’de olan eylemcilerin insan hakları ve eşitlik istekleri doğrultusunda yalnızca hükümeti protesto etmek amacıyla toplandığı için bizlere bir yerlerden tanıdık gelebilir.

Nefret – 1995

 

Mathieu Kassovitz’in çektiği film, 90′lı yılların başında ‘özgürlükler’ ülkesi Fransa’nın göçmen politiklarını protest bir dille anlatır. Polis tarafından öldürülesiye dövülen Abdel’in üç arkadaşının ‘öteki’liğini müthiş özetler.

Aynı yıllarda Fransa İçişleri Bakanı Sarkozy’nin “bir avuç serseriye imtiyaz tanıyacak” değiliz sözleri döneme damga vurmuştur.

Cevap bırakın