En İyi Makyaj Sanatçıları ve Etkileyici Makyajlar

0 10.711

En İyi Film Makyajı Sanatçıları


1 Rick Baker

Rick Baker

Ünlü sanatçı Jack Pierce’in izinden giden Baker, “Kurt Adam” ve “Kurt Adam Londra’da” gibi filmlerle ünlü makyaj sanatçısına dönüştü.

American Werewolf in London

2 Rick Baker

Rick Baker

Ayrıca “Grinch” filminde ve Michael Jackson’ın “Thriller” klibinde de çalıştı.

– The Nutty Professor (1996)

3 Rick Baker

Rick Baker

Akademi Ödülü’ne 10 kez aday gösterilen Baker, bunların 7’sinde ödülü kazandı.

– Men in Black 3 (2012)

4 Rick Baker

Rick Baker

– Men in Black (1997)

5 John Caglione, Jr.

John Caglione, Jr.

John, makyaj sanatçılığındaki kariyerine 1970’li yılların sonundaki “Saturday Night Live” programıyla başladı. Başlarda ünlü komedyenler için çalışan John Caglione’nin başarısı, Dick Tracy filmindeki işiyle “En İyi Makyaj” dalında Akademi Ödülleri’ne aday gösterilmesiyle başladı…

6 John Caglione, Jr.

John Caglione, Jr.

Nolan’ın yönetmtiği “Kara Şövalye” filmindeki Joker makyajıyla, ikinci kez ödüle aday gösterilerek başarısını perçinledi.

7 Greg Cannom

Greg Cannom

Greg Cannom, gösteri dünyasındaki en yetenekli ve çok yönlü makyaj sanatçılarının başında geliyor. Önemli işleri arasında; Michael Jackson’ın “Thriller” şarkısının video klibinde, Francis Ford Coppola’nın yönettiği “Dracula” filminde ve “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi”de yaptığı makyajlar var.

8 Michelle Burke

Michelle Burke

İrlanda doğumlu yetenekli sanatçı, ilk olarak “Ateş Savaşı” filminde yaptığı makyajlarla, henüz 20 yaşındayken adından söz ettirdi. Daha sonra, “En İyi Makyaj” dalında Oscar’a aday gösterildi.” Avanak Ajan: Cazibesi Yeter” ve “Cage” gibi filmlerde oldukça dikkat çekici işler ortaya koydu. Michele Burke, yüksek bütçeli yapımlarda da, düşük bütçeli bazı dramalarda da birçok kez yer alarak Hollywood’un en önemli makyözlerinden biri haline geldi.

9 Jack Pierce

Jack Pierce

Jack Pierce, Hollywood’daki birçok canavarı sinemaseverlerle buluşturan isim. “Frankenstein”, “Kurt Adam” ve “Dracula” gibi klasik Universal Pictures filmleri için makyaj tasarımları yaptı.

10 William Tuttle

William Tuttle

“Oz Büyücüsü” filminin makyaj sanatçısı olarak ünlenen William Turtle, bu filmle birlikte kariyerine nokta koydu. Fakat bugün hala hatırlanan önemli bir sanatçı. Tuttle, “North by Northwest” ve “Singin’ in the Rain” gibi klasik filmlerde de yer aldı.

11 Mandy Hall

Mandy Hall

Mandy Hall, 1990’ların başından beri sinema dünyasında yer alıyor. J. J. Abrams’ın yönettiği Star Trek filmindeki işiyle, Akademi Ödülü’nü kazandı.

– Startrek (2009)

12 Chris Walas

Chris Walas

Korku filmlerinin ünlü sanatçısı Walas, “The Fly” filmiyle ünlendi. Oldukça etkileyici bir iş ortaya koyan Walas, Oscar’ı kazandı.

13 Chris Walas

Chris Walas

Ayrıca, “Gremlins” ve “Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark” filmlerinde de makyaj sanatçısı olarak yer aldı.

– The Fly (1986)

14 Richard Taylor

Richard Taylor

“Yüzüklerin Efendisi” serisinin makyaj tasarımcısı olan Richard Taylor, bu efsane serideki işiyle “En İyi Makyaj” dalında Oscar’ı kazandı.

– Lord of the Rings

15 Stan Winston

Stan Winston

Tim Burton’ın yönettiği “Edward Scissorhands” filminde Johnny Depp’e yaptığı makyajla adından söz ettirdi.

– Terminator 2: Judgment Day

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.