Gerçekleri Çarpıtarak Anlatan Filmler

0 4.571

Joy – 2015

Joy - 2015

Yakın örnekle başlayalım. Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Bradley Cooper gibi önemli isimlerin yer aldığı film, Miracle Mop ve Huggable Handgers icatlarıyla tanınmış Amerikalı mucit Joy Mangano’nun hayat hikayesinden sinemaya uyarlanıyor. Ancak tam da gerçekleri yansıttığı söylenemez. Filmde Joy Mangano; kocasından ayrılmış, iki çocuklu ve maddi sıkıntılarla boğuşan, Miracle Mop icadı sonrası şirket sahibi olması anlatılıyor. Ancak Joy gerçek hayatta üniversite mezundur ve işletme okumuştur. Eşiyle üniversite döneminde tanışmış ve 3 çocukları olmuşutur. Filmde yansıtılan dram öğelerinin hiçbiri Joy’un hayatında olmamıştır.

The Imitation Game – 2014

The Imitation Game - 2014

Her ne kadar gerçeğe dayandığı söylense de Oscar Ödüllü The Imitation Game filminde de gerçeğe ters düşen yerler var. Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley’nin başrolde yer aldığı film, Alan Turing’in II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz hükümeti tarafından Almanların şifreli yazışmalarını çözmek amacıyla görevlendirilmesi ve yapılan icatla şifrenin çözülmesi anlatılıyor. Gerçeklerden bahsedecek olursak; filmde söz konusu olan makine tam olarak Alan Turing’in icadı sayılmaz. Turing, Polonya’da icat edilen bir modeli çalışma arkadaşlarıyla birlikte geliştirir ve başarıya ulaştırır.

The Pursuit of Happynes

The Pursuit of Happynes

Umudunu Kaybetme

Replikleriyle sosyal medyada sürekli karşımıza çıkan Will Smith ve oğlu Jaden Smith’in başrolde olduğu film gerçeği tam anlamıyla yansıtmayan filmlerden. Gabriele Muccino’nun yönetmenliğini üstlendiği yapım, Chris Gardner’ın terkedilmesinden sonra oğluyla verdiği yaşam mücadelesini ve bu esnada işsizliğin getirdiği zorlukları anlatıyor. Bir dram klasiği olarak görülen Umudunu Kaybetme filminde aslında gerçekler olduğu gibi yansıtılmıyor. Öyle ki; Chris’in bir kaç ay boyunca oğlunun nerede olduğuna hakkında hiç bir fikrinin olmaması, oğlunun eşinden değil metresinden olması, filmde mükemmel ancak gerçek hayatta tam tersi olması, oğlunu pek de umursamıyor olması, eşine yaşattığı şiddet sonrası pek çok kez tutuklanması gösterilmeyen gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.