Gerçekleri Çarpıtarak Anlatan Filmler

0 4.571

A Beautifulmind

A Beautifulmind

Akıl Oyunları

Listede yer alan Oscar Ödüllü bir film daha. Matematikçi John Nash’in yaşam öyküsünü olana dışı bir dille anlata film umulmadık hatalarla izleyici karşısına çıkmıştı. Film dahi matematikçinin gerçekle bağdaşmayan farklı hikayesni anlatıyor. Gerçekte Nash’in hastalığı ciddi ve karmaşık özellikler taşıyordu. Nash Princeton’dan mezun olmasının ardından uzaylılar tarafından ona New York Times aracılığıyla şifreli mesajlar gönderildiğini, kırmızı kıravatlıların komünist örgüt üyesi olduğunu ve profesörlerine Papa olduğunu söylüyordu. Filme yansıtılmayan detaylardan birkaçı Nash’in Nobel ödül töreninde bir konuşma yapmaması, kalem sahnesinin hiç gerçekleşmemiş olması, dahi matematikçinin eşcinsel eğilimi ve deneyimlerinden hiç söz edilmemiş olması.

Braveheart – 1995

Braveheart - 1995

Onaltıncı Raund

Mel Gibson’ın yönetmenliğini üstlenip başrolde oynadığı Braveheart tam anlamıyla gerçekleri yansıtmayan filmler arasına dahil oluyor. Senarist Randal Wallace senaryoda yaratıcı değişiklikler yapıldığını kabul etse de, gerçeğe dayanmayan kurgusal bir dünya yaratmış oluyor. Tarihi açıdan bir çok olayın farklı işlenildği filmde; gerçekte “ilk gece hakkı” olayının yaşanmaması, İskoç eteklerinin 13. Yüzyılda kullanılmıyor olması ve Stirling Köprüsü Muharebesinin filmde gösterilenin aksine daha küçük bir köprüde gerçekleşmesi, Prenses Wallace ile hiç tanışmamış ve aşk yaşamamış olması gerçeği yansıtmayan öğelerden birkaçı.

The Texas Chainsaw Massacre – 1974

The Texas Chainsaw Massacre - 1974

Onaltıncı Raund

Tüm zamanların en etkileyici korku filmlerinden biri olarak kabul edilen The Texas Chainsaw Massacre, bir grup yakın arkadaşın Taksas’ta yüzünde maske olan bir akıl hastası tarafından elektrikli tesere ile öldürülmesini konu alıyor. Kamera arkasına geçen Tobe Hooper ise filme olan ilgiyi arttırmak için gerçek olaylara dayandığı ibaresini eklemiştir. Film, Ed Gein adlı seri katilin işlemiş olduğu cinayetlerden ilham alsa da senaryo açısından tamamiyle hayal ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Yönetmenin yaptığı kurnazlık 300 bin dolarlık bir filmden 30 milyon dolarlık gişe elde etmesini sağlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.