Hapishane Konulu En İyi Filmler

0 7.697

Bound By Honor

Bound By Honor

Yıl: 1993
Amerikalı yazar Jimmy Santiago Baca’nın kendi hayat hikayesinden esinlenerek senaryosunu yazdığı film, Oscar ödüllü Taylor Hackford tarafından yönetildi. Oldukça geniş bir oyuncu kadrosuna sahip olan Bound by Honor, 80’li yıllarda Amerika ve hapishanelerdeki ırk çatışmalarının boyutları ele alınmıştır. Meksikalı, siyahi ve beyaz ırkçıların çeteleşmeleri ve bunların nasıl çatıştıkları can alıcı bir biçimde beyaz perdeye adapte edilmiştir.

Felon

Felon

SUÇ ÇIKMAZI
Yıl:
2008
Ric Roman Waugh tarafından senaryosu ve yönetmenliği üstlenilen film Stephen Dorff, Marisol Nichols, Val Kilmer gibi isimleri bir araya getiriyor. Hapishane temalı filmlere ilgi duyan izleyicilerin kaçırmaması gereken yapımlardan olan Felon, haneye tecavüz eden bir adamı öldürme suçundan 3 yıllık hapis kararı alan adamın yaşadıklarına odaklanıyor. Film Amerika’daki adalet sistemine, hapishane hayatının ne kadar zor olduğuna, gardiyanların ve hapishane müdürünün kötü muamelesi gözler önüne seriliyor.

O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

NEREDESİN BE BİRADER?
Yıl:
2000
Son olarak Hail, Caesar! filminin senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlenen Coen Kardeşler (Ethan Coen, Joel Coen) imzalı O Brother, Where Art Thou?, hapishane filmleri arasında izlenebilecek filmler arasında yer alıyor. Aksiyon ve gerilimi olmayan filmde komedi unsurlarına oldukça fazla yer verilmiş. Film gömülü bir hazinenin peşine düşen üç kafadar arkadaşın hapishaneden kaçış hikayesini ve yol boyunca hayat, dostluk ve birbirleri öğrendiklerini beyaz perdeye taşıyor.

Papillon

Papillon

KELEBEK
Yıl:
1973
Papillon, hapishane filmleri sevenlerin yanı sıra tüm sinemaseverlerin izlemesi gereken, listelerine kaydetmeleri gereken filmlerden biri. Dalton Trumbo ve Lorenzo Semple Jr. tarafından senaryosu yazılan Franklin J. Schaffner tarafından yönetilen film, Kelebek lakaplı Charriere’in haksız yere hapse atılması ve yolda tanıştığı Luis ile kaçmaya çalışmalarına odaklanıyor. Film Henri Charrière tarafından yazılan gerçek yaşanmış bir hikayesinden sinemaya uyarlanıyor. Başrolde ise Steve McQueen ve Dustin Hoffman yer alıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın