Hapishane Konulu En İyi Filmler

0 7.697

Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

Yıl: 1979
Don Siegel imzalı filmde Clint Eastwood, Patrick McGoohan gibi isimler yer alıyor. J. Campbell Bruce’un romanından perdeye uyarlanan film, kaçılması neredeyse imkansız olan ünlü Alcatraz Hapishanesinden kaçmaya çalışan üç mahkum ve kaçış planını hazırlayan Morris’in gerçek hikayesine odaklanıyor.

Low Abiding Alcatraz

Low Abiding Alcatraz

Yıl: 2009
Son olarak Hızlı ve Öfkeli 8’i çekeceği açıklanan F. Gary Gray’in hapishane temalı filminde Gerard Butler ve Jamie Foxx başrolde yer alıyor. Ailesi iki saldırgan tarafından öldürülen Shelton, mahkemenin verdiği kararı yetersiz bulur ve adaleti kendi elleriyle uygulamaya karar verir.

Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

Yıl: 1962
Thomas E. Gaddis’in yazmış olduğu Robert Stroud: The Birdman of Alcatraz isimli kitabından sinemaya adapte edilen filmin yönetmen koltuğunda John Frankenheimer oturuyor. Burt Lancester, Telly Savalas ve Karl Malden gibi isimlerin yer aldığı film, ömür boyu mahkum edilen Stroud hücresine gelen yaralı kuşu tedavi eder ve zamanla kuşlar konusunda uzmanlaşır. Zor şartlarda kuşlara daha çok önem veren Stroud, Alcatraz’a nakledilir ancak bu ilgisinden vazgeçmeyecektir.

The Last Castle

The Last Castle

Yıl: 2001
Rod Lurie imzalı filmde Robert Redford, James Gandolfini ve Mark Ruffalo gibi isimler yer alıyor. Hayatı başarılarla dolu bir genaral yanlış kararı sonucu yargılanır ve hapse gönderilir. Ceza evindeki mahkumlar arasında fazlasıyla dikkat çeken general, ceza evindeki askerlerin toplu şekilde hareket etmesini sağlar ve kısa sürede saygı kazanır. Hedefleri ise yönetimin değişmesidir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın