Stephen King’in Romanlarından Uyarlanan En İyi 20 Film

0 6.678

Gerilim ve korku türünde roman okumak istiyorsanız ilk durağınız muhtemelen Amerikalı yazar Stephen King olacaktır. Nasıl Alfred Hitchcock’a, ”gerilim filmlerinin ustası” lakabı yakıştırıldıysa King de bu payeyi taşıyacak yazarların başında geliyor. Şöyle ki; Korku-gerilim türünün ”en çok satan yazarı” ünvanını elinde bulunduruyor.

William Shakespeare’den sonra kitapları en çok sinemaya uyarlanan King’in pek çok eserleri Türkçe çevrilmiştir. Kariyeri boyunca roman ve öykülerinden uyarlanan 100’e yakın dizi ve sinema filmi bulunan yazarın ilk basılan romanı Carrie (Günah Tohumu) oldu. 1976 yılında sinemaya uyarlanan Carrie, 2013 yılında yeniden uyarlanarak sinema izleyicisiyle buluştu.

Kitaplardan Uyarlanan Filmler

Yaklaşık 30 yıldır sinema sektörünü derinden etkileyen King’in bir çok filmi başyapıt düzeyine erişmiş bir kısmı ise yerden yere vurulmuş. Yeşil Yol, Esaretin Bedeli, Cinnet, Öldüren Sis ve O gibi yapımlarda imzası bulunan Stephen King’in en iyi 20 filmini sizler için listeledik;

The Shining / Cinnet 1980

The Shining / Cinnet 1980

Bir aile kış için uzak ve izole bir otele yerleşirler. Ancak oteldeki kötü ve ruhani bir varlık babayı kötü bir şekilde etkileyerek şiddete yöneltir. Psişik güçleri olan çocuk ise geçmiş ve geleceğe dair korkunç önseziler görmeye başlar.

Dreamcatcher / Düş Kapanı 2003

Dreamcatcher / Düş Kapanı 2003

Kamp gezisindeki bir grup arkadaş, tatil yaptıkları kasabanın uzaydan gelen sıradışı parazit yaratıklar tarafından istila edildiğini keşfederler.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın