Babam ve Oğlum IMDb’de İlk 100 Film İçinde

0 246

Çağan Irmak’ın yönetmen koltuğuna oturduğu sinema tutkunlarını derinden etkileyen hikayesiyle 2000’li yıllara damga vuran Babam ve Oğlum filmi IMDb Top 250 listesinde 79. sırada!

Yerli sinemaya Issız Adam, Dedemin İnsanları, Tamam mıyız?, Unutursam Fısılda, Nadide Hayat gibi izleyicileri duygusal yönden etkileyen yapımlara imza atan Çağan Irmak‘ın çıkış yakaladığı filmi Babam ve Oğlum, film veritabanı IMDb’de kullanıcıların verdiği oylarla ilk 100 film arasına girdi. Sinema tutkunlarının vermiş olduğu oylarla ortaya çıkan güncel “En İyi 250 Film” listesine 81. sıradan giriş yaptı ve sonrasında 79. sıraya yükseldi. Listenin 129. sırasında da Yavuz Turgul’un yönettiği Eşkiya filmi yer aldı.

Babam ve Oğlum

Babam ve Oğlum IMDb Top 250’ye Nasıl Girdi?

IMDb En Çok İzlenen 250 Film listesinin ilk 2 sırasında 9,2 puanı paylaşan Esaretin Bedeli ve Baba filmi bulunurken Baba 2, 9 puanla 3. sırada yer alıyor. 4. sırada yer alan filmden 9. sırada yer alan filme dek 8,9 puan alan; Kara Şövalye, 12 Öfkeli Adam, Schindler’in Listesi, Ucuz Roman, Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü ve İyi, Kötü ve Çirkin yer alıyor. 8,8 puanlı Dövüş Kulübü ise 10. sıraya yerleşiyor. Peki aynı puandaki filmler ile Babam ve Oğlum‘un bu listedeki sıralaması nasıl yapılıyor? IMDb listeleme için “(WR) = (v ÷ (v+m)) × R + (m ÷ (v+m)) × C” formülünü kullanıyor.

– R= Rating / Puan
– v= Votes / Oy Sayısı
– m= En az 25.000 oy alma zorunluluğu
– C= Ortalama Oy
– WR= Weighted Rating

Yerli sinemanın unutulmazlarından olan Babam ve Oğlum aldığı 8,3 puanla 79. sırada yer alırken Robert De Niro’nun başrolde yer aldığı Taksi Şoförü başta olmak üzere Arabistanlı Lawrence, Bülbülü Öldürmek, Sil Baştan, Full Metal Jacket ve Amadeus gibi önemli yapımları gerisinde bıraktı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın