Son Dönemin En İyi Filmleri

0

Interstellar / 2014

Interstellar / 2014

Christopher Nolan’ın yönetmenliğini üstlendiği son yılların en iyi filmlerinden biri olan Yıldızlararası 2014 yılını en iyisi! Filmde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Bill Irwin, Ellen Burstyn, Michael Caine, Casey Affleck gibi isimler yer alıyor.

Yıldızlararası insanların uzay seyehati ile ilgili sınırlamalarını aşmak için yeni
keşfedilen solucan deliğinden faydalanmak isteyen kaşifler yıldızlararası yolculukla uçsuz bucaksız yerleri ele geçirmeye çalışıyor.

The Wolf of Wall Street / 2013

2013 yılının en iyisi olarak seçilen Para Avcısı, Martin Scorsese yönetmenliğinde vizyona girdi. Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, Jonah Hill, Jean Dujardin, Ethan Suplee gibi önemli oyuncuların yer aldığı film henüz 24 yaşında genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort’un çetrefilli bir şekilde zengin olmasına odaklanıyor. Yaşanmış gerçek hikayeli filmlerden olan The Wolf of Wall Street Amerikan borsasında komisyoncu olarak çalışan Jordan Belfort’un biyografisinden adapte edildi.

Django Unchained / 2012

Django Unchained / 2012

Holywood’un efsaneleşen yönetmenlerinden olan Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini üstlendiği Zincirsiz, yakın zamanda vizyona giren en iyi filmlerden. Jamie Foxx, Leonardo DiCaprio, Christopher Waltz, Kerry Washington, Samuel L. Jackson gibi isimlerin yer aldığı film; Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl önce başlayan hikaye geçmişinde eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz’un yüzleşmesini merkezine alıyor.

Intouchables / 2011

Intouchables / 2011

Oliver Nakache ve Eric Toledano tarafından yönetmenliği üstlenilen Can Dostum, geçirdiği talihsiz kaza sonucu felç kalan aristokrat Phillippe’in, ceza evinden çıkmış biri olan Driss’i bakıcısı olarak işe alması ve zıt görüşlerine rağmen insanı derinden etkileyen dostluk hikayesine odaklanıyor. Filmde Omar Sy, François Cluzet, Anne Le Ny, Audrey Fleurot gibi isimler yer alıyor.

Inception / 2010

Son yılların en iyi filmleri yazısının bir çok filminde yer alan Leonardo DiCaprio’nun başrol oynadığı Inception, bir Christopher Nolan eseri! Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Michael Caine ve Leonardo DiCaprio’nun başrolünde olduğu film, Dom Cobb adında yetenekli bir hırsızın çocuklarını yeniden görme mücadelesini beyazperdeye yansıtıyor. Cobb, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının en derinlerine inip fikirleri çalmaktadır.

Inglourious Basterds / 2009

Sinemanın en iyi filmleri arasında olan Soysuzlar Çetesi’nin yönetmenliğini Quentin Tarantino üstleniyor. Filmde Brad Pitt, Christopher Waltz, Mélaine Laurent, Diane Kruger ve Eli Roth gibi isimler yer alıyor.Yönetmen Tarantino aynı zamanda filmin senaryosunuda kaleme alıyor.

The Dark Knight / 2008

The Dark Knight / 2008

Gelmiş geçmiş en iyi Batman filmi ile tanışın! Christopher Nolan’ın kamera arkasına geçtiği efsane filmde Morgan Freeman, Christian Bale, Gary Oldman, Heath Ledger ve Michael Caine gibi isimler yer alıyor. Batman suça karşı olan savaşını daha da ilerletiyor. Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinin kökünü kurutmaya girişiyor.

Into the Wild / 2007

Into the Wild / 2007

Into the Wild adlı kitaptan sinemaya uyarlanan film Sean Penn yönetmenliğinde çekildi. Yaşanmış gerçek hikayeden uyarlanan Özgürlük Yolu filminde Emile Hirsch, William Hurt, Kristen Stewart, Vince Vaughn ve Jena Malone gibi isimler yer alıyor.

The Departed / 2006

The Departed / 2006

Oscar kazanamayan ancak Oscar’lık pek çok filmde boy gösteren Leonardo DiCaprio ve Matt Damon, Jack Nicholson, Vera Farmiga, Mark Wahlberg gibi isimlerin başrolde yer aldığı Köstebek, IMDB kullanıcılarının oyladığı en iyi filmlerden! Martin Scorsese’nin yönetmenliğini yaptığı film polis, mafya mücadelesi ve içlerinde yer alan iki muhbirin yaşadığı dramı perdeye yansıtıyor.

Batman Begins / 2005

Batman Begins / 2005

Kara Şövalye serisinin başlangıcı olan film 2005 yılının en iyi filmlerinden! Christopher Nolan’ın yönettiği filmde Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Katie Holmes, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Gary Oldman gibi isimler yer alıyor. Serinin ilk filminde Bruce Wayne’in yarasa korkusu, ailesinin ölümü ve Batman’e dönüşüm hikayesi işleniyor.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind / 2004

Eternal Sunshine of the Spotless Mind / 2004

Beyazperdedeki başarısı Oscar ile ödüllendirilen Sil Baştan filmi IMDB kullanıcılarının oylarıyla da hak ettiği yeri aldı. Michael Gondry’nin yönetmenliğini üstlendiği film Joel Barish ile Clementine arasındaki büyük aşkın ardından yaşanan büyük dramı anlatıyor. Filmde Jim Carrey, Kate Winslet, Mark Ruffalo, Kristen Dunst ve Elijah Wood gibi isimler yer alıyor.

Lord of the Rings – The Return of the King / 2003

Lord of the Rings - The Return of the King / 2003

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin son filmi olan Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü aday olduğu 11 dalda Oscar kazanma başarısı elde etti. J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi kitap serisinden adapte edilen filmde Orlando Bloom, Elijah Wood, Liv Tyler, Viggo Mortensen, Hugo Weaving gibi isimler yer alıyor. Film kuşkusuz kitaptan uyarlanan en iyi filmlerden biri.

Lord of the Rings – The Two Towers / 2002

Lord of the Rings - The Two Towers / 2002

J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi: İki Kule adlı kitabından adapte edilen film Peter Jackson tarafından yönetiliyor. Serinin ikinci filmi olarak beyazperdedeki yerini alan yapımda Elijah Wood, Ian McKellen, Liv Tyler, Viggo Mortensen, Sean Astin, Cate Blanchett ve Andy Serkis gibi isimler yer alıyor.

Lord of the Rings – The Return of the King / 2001

Lord of the Rings - The Return of the King / 2001

Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk filmi olarak perdedeki yerini alan film 2001 yılında vizyona girdi. Peter Jackson yönetmenliğindeki filmde Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Liv Tyler, Sean Astin, Sean Bean, Orlando Bloom gibi isimler yer alıyor.

Memento / 2000

Memento / 2000

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği filmler arasına eklediği Akıl Defteri, Christopher Nolan’ın kardeşi Jonathan Nolan tarafından kısa hikaye ”Memento Mori” ‘den uyarlandı. Filmde Guy Pearce, Joe Pantoliano, Carrie-Anne Moss, Mark Boone Junior ve Jorja Fox gibi isimler yer alıyor.

Fight Club / 1999

Fight Club / 1999

Chuck Palahniuk tarafından yazılan Fight Club adlı romandan beyazperdeye adapte edilen film sinema dünyasının en iyilerinden! IMDB kullanıcıları tarafından en iyi filmler listesine seçilen Dövüş Kulübü’nde Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter ve Jared Leto gibi isimler yer aldı.

Saving Private Ryan / 1998

saving private ryan

Steven Spielberg tarafından yönetmenliği üstlenilen Er Ryan’ı Kurtarmak 2. Dünya Savaşı’nı beyazperdeye yansıtıyor. Oscar adaylığı kazanıp Oscar’ı alamaması da eleştirmenler tarafından Oscar tarihinin ayıbı olarak nitelendirilmiştir. Filmin başrollerinde ise Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon, Paul Giamatti ve Giovanni Ribisi gibi isimler yer alıyor.

Life is Beautiful / 1997

Life is Beautiful / 1997

İtalyan yönetmen Roberto Benigni’in kamera arkasına geçtiği dram filmi En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik dallarında ödüller kazandı. Roberto Benigni, Giorgio Cantarini, Nicoletta Braschi, Giustino Durano, Horst Buchholz gibi isimlerin yer aldığı film IMDB kullanıcılarının en iyi filmleri arasında.

Fargo / 1996

Fargo / 1996

Coen Kardeşler’in (Ethan Coen, Joel Coen) senaryosunu, yönetmenliğini ve yapımını üstlendiği Fargo, pek çok uluslararası film festivalinde ödül kazanırken katıldığı 69. Akademi Ödülleri’nde En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandı. Filmde William H. Macy, Frances McDarmand, Peter Stormare, Steve Buscemi ve John Carroll Lynch gibi isimler yer alıyor.

Se7en / 1995

Se7en / 1995

Senaryosu Andrew Kevin Walker tarafından yazılan filmin yönetmenliği David Fincher tarafından yapıldı. Hristiyanlık dininin 7 ölümcül günahını işleyenleri vahşi yöntemlerle öldüren seri katilive onun peşindeki iki polis dedektifinin çabalarını beyaz perdeye taşıyan filmde Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, R. Lee Ermey gibi isimler yer alıyor.

The Shawshank Redemption / 1994

The Shawshank Redemption / 1994

Ölmeden önce kesinlikle izlemeniz gereken filmlerden biri vardır! İşte Esaretin Bedeli de onlardan biri. Stephen King romanından beyazperdeye adapte edilen filmin senaryosu Frank Darabont tarafından yazıldı ve yönetmenliğide Darabnont üstlendi. Morgan Freeman, Tim Robbins, Bob Gunton, William Sadler ve Gil Bellows’un başrolde yer aldığı film gelmiş geçmiş en iyi film seçildi.

Schindler’s List / 1993

Schindler's List / 1993

Tomas Michael Keneally tarafından yazılan Schindler’in Gemisi romanından beyazperdeye uyarlanan film Steven Zaillian tarafından kaleme alındı. Steven Spielberg’ün yönetmenliğini üstlendiği filmde Liam Neeson, Ben Kingsley ve Ralph Fiennes gibi isimler yer alıyor.

Reservoir Dogs / 1992

Reservoir Dogs / 1992

Quentin Tarantino’nun sinema dünyasına kazandırdığı ilk film olan Rezervuar Köpekleri kullanıcılar tarafından seçilenler arasında. Beyazperdeye bambaşka bir anlatım tarzını yansıtan Tarantino aynı zamanda filmin senaryosuna da imza attı. Filmde Harvey Keitel, Tim Roth, Steve Buscemi, Chris Penn, Michael Madsen gibi oyuncular yer alıyor.

The Silence of the Lambs / 1991

en iyi filmler listesi

Thomas Harris’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film Ted Tally kaleminden çıktı. Jonathan Demme’nin yönetmenliğini üstlenediği fim 7 dalda Oscar’a aday olmuş, En İyi Film ve En İyi Senaryo Uyarlaması dalında ödüllere layık görülmüştür. Filmde Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn ve Ted Levine gibi isimler yer almıştır.

Goodfellas / 1990

Ünlü yazarların okurlarına armağan ettikleri romanlar beyazperdeye fazlasıyla ilham oluyor. Nicholas Pileggi’nin Wiseguy adlı kitabından sinemaya uyarlanan filmin senaryosunu kitabın yazarı Pileggi ve Martin Scorsese yazıyor. Yönetmenliğini usta isim Scorsese üstleniyor. Film bir gansterin gerçek hikayesini anlatıyor. Filmde Ray Liotta, Robert De Niro, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino gibi isimler yer alıyor.

Bunları da beğenebilirsin