Düzenbaz / American Hustle – Filmi Eleştirisi

0 295

Son dönemin çok merak edilen filmlerinden American Hustle ülkemizde vizyona girdi ve tam zamanında girdi. 2 veya 3 hafta önce vizyona girmiş olsaydı ülkemizde gişe yapması zor gibi görünüyordu. Ancak Altın Küre’de komedi dalında en iyi film alması ve sonrasında Oscar’da 10 adaylıkla yarışıyor olması haliyle gişeyi etkileyecektir.

American Hustle, Türkçe adıyla Düzenbaz, 1970′lerin Amerika’sında geçiyor. Birbirlerini bir havuz partisinde bulan ve New Jersey’nin en iyi düzenbazları haline Irving Rosenfeld ve Sydney Prosser, tüm şehri dolandırırken kancayı FBI’a takarlar. Richie DiMaso isimli FBI ajanı, düzenbaz çetesini suç üstü yakalamayı başarır. Ancak daha büyük işler peşinde olan DiMaso, Irving ve Sydney ile bir anlaşma yapar. Kendisine 4 düzenbazı getirirse tüm kayıtlarını sileceklerini ve 4 düzenbaz karşılığında serbest kalacaklarını belirtir. Bunun üzerine üçlü bir plan yapar ve düzenbaz avına çıkarlar. Ne var ki DiMaso’nun hırsı, kendilerini politikacıların arasında bulmalarına sebep olur. İşler de önlenemeyecek şekilde karışmaya başlar.

Gerçek bir hikayeden esinlenilen film, gösterimin en başında da
belirtildiği gibi bazı gerçeklikler içermektedir. Bu yüzden
izleyeceğiniz filmin bir kısmının gerçek olaylara dayandırılan kurgusal
hikaye olduğunu bilmek gerekiyor. Düzenbaz, usta oyunculardan oluşan bir
ekibe sahip. Christian Bale, Jennifer Lawrence, Amy Adams ve Bradley
Cooper dörtlüsü, filmin tüm yükünü sırtlıyor. Aslında süre bakımından
Lawrence hariç herkes başrolde diyebiliriz. Dört oyuncunun hepsiyle
yönetmenin daha önce çalışmış olması da ilginç bir ayrıntı. Bale ve Amy
ile The Fighter’da, Bradley ve Lawrence ile de Silver Linings Playbook
filminde çalışmıştı. Hakim olduğu oyuncularla çalışınca da sonuç oldukça
başarılı olmuş.

Filmin oyunculuklarına değinmeden önce altı çizilmesi gereken bir konu da Oscar adaylıkları. Filmin 4 as oyuncusu Oscar’ın tüm kategorilerine aday olmuş durumda. Christian Bale en iyi erkek, Amy Adams en iyi kadın, Bradley Cooper en
iyi yardımcı erkek ve Jennifer Lawrence da en iyi yardımcı kadın dalında
Oscar’a aday oldular. Altın Küre’de de aynı sıralama mevcuttu fakat
erkekler sınıfta kalırken iki kadın oyuncu da Altın Küre’yi kazanmıştı.
Tüm adaylıklar içinde Jennifer Lawrence’ın Oscar’a en yakın isim
olduğunu düşünüyoruz ki eğer alırsa 3 sene üst üste kazandığı adaylık
arasından son 2′sini kucaklamış olacak.

Tek tek bakıldığında hepsinin muhteşem performansları olsa da Jennifer Lawrence’ın saf ve çılgın genç eş rolü filmin en akılda kalıcı rollerinden. Aynı şekilde Bradley Cooper, yakışıklı cool adamı oynamaktan sıkıldım açıklamasından sonra oynadığı rolle kendini kanıtlıyor. Richard DiMaso, sinemanın en güzel karakterlerinden biri. Kendi saçlarını kıvırcıklaştıran ve ilginç bir anneyle yaşayan DiMaso’nun özellikle kutlama sahnesindeki rolü inanılmaz güzel. Bradley Cooper, ilginç tipi fakat mükemmel oyunculuğuyla karakteri şahlandırmış. Amy ile Christian ise filmin biraz daha ağır rollerindeki karakterleri. Zira ikisi de FBI’ın kıskacı ve aşk üçgeni arasındayken pek rahat değiller.

Yan rollerde ise en göze çarpan kişi şüphesiz Jeremy Renner. New Jersey’e aşık belediye başkanı Carmine Polito rolündeki Renner, aksiyon karakterlerinin dışına çıkarak harika bir politikacı rolü oynuyor. Ailesine ve halkına sağdık olan Carmine, düzenbaz çetesinin oyununa gelerek rüşvet olayına adı karışıyor. DiMaso’nun olayın peşini bırakmaması da zaten Carmine aracılığıyla senatörlere kadar uzanmasını sağlıyor. Filmde sürpriz bir karakterin olduğunu, film reklamlarında yer almayan bu oyuncunun filme güzel bir hava kattığını belirtelim.

Ülkemizde yeni vizyona girdi fakat 2013 filmi olduğunu düşünürsek ve geriye bakıp senenin en güzel filmlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. American Hustle – Düzenbaz; temposu, hikayesi, kurgusu, ve karakterleriyle muhteşem bir yapım. Dramın yanında bol komedi içeren, salonda kahkahalar atabileceğiniz bir film.

Cevap bırakın