Interstellar / Yıldızlararası Filmi Sinemajor İncelemesi

1 184

Interstellar filmi ne zaman vizyona girecek? Interstellar filminin incelemesi ve eleştirisi ile ilgili içeriği haberimizde bulabilirsiniz. Interstellar / Yıldızlararası filmi vizyona girdi. Interstellar filminin fragmanını hd olarak izle.
Çok da uzak olmayan bir geleceğin anlatıldığı Interstellar filminde, dünya bir çevresel felaket yüzünden perişan haldedir. Yıkım adlı bu felaket, insanları teknolojik gelişmeler ve keşiflerle uğraşmak yerine yalnızca hayatta kalmaya odaklanmak zorunda bırakmaktadır. Bu amaçla, eski NASA pilotu Cooper (Matthew McConaughey) artık bir çiftçidir ve gezende kalan son tarım ürünlerinden biri olan mısır yetiştirmekle görevlendirilmiştir. İnsanların, çoğunluğun çıkarları için kişisel arzularından vazgeçtikleri bu dönemde Cooper, çocukları Tom (Timothée Chalamet) ve Murph (Mackenzie Foy) ile kayınpederinin (John Lithgow) geçimlerinin sağlayabilmek için çiftçi hayatına alışmaya çalışır. Ama yeryüzündeki koşullar giderek kötüleşirken bile, Cooper’ın bilimsel keşiflere olan tutkusunda bir değişiklik olmaz.

Cooper eski meslektaşı Professor Brand (Michael Caine) ile yeniden bir araya geldiğinde, eski bir tutkuyu tamamlamak için bir fırsatla karşılaşır. Dünyadaki durumun, bildiğinden çok daha kötü olduğunu öğrenir. Cooper’dan, ailesini arkada bırakarak, insanoğluna yaşayacak yeni bir gezegen bulmak için uzayda belirsiz bir yolculuğa katılması istenir.

Interstellar / Yıldızlararası İnceleme

Filmin yönetmeni Christopher Nolan kariyerini akıl oyunlarıyla dolu hikaye anlatımı üzerine inşa etti (İlk filmi 1998 yapımı Following ile başlayarak). O zamandan beri, üzerinde düşünmeye zorlayan Insomnia, Memento, The Prestige ve Inception gibi yapımları birbiri ardına sinema izleyicisiyle buluşturdu. Aynı zamanda ünlü çizgi roman Batman‘i, üç filmlik bir seriyle yeniden yorumladı. Bunun sonucu olarak, Interstellar filminin karmaşık ve zihin zorlayıcı bir sinema deneyimi sunması sürpriz olmuyor. Fakat Inception ve The Dark Knight ile aynı cazibeyi sunduğu söylenemez.

Interstellar / Yıldızlararası oldukça yaratıcı bir film, ancak kişisel fedakarlık ve teorik fizik o kadar güçlü bir şekilde harmanlanmış ki, filmde incelikli bir hikaye anlatımına pek yer kalmıyor. Interstellar, bir baba ve kızının durumunu temel alan bir film için sürpriz bir biçimde oldukça soğuk (yer yer sert) bir drama içeriyor. Dramanın, iyi kurgulanmış bilim-kurgu senaryoları ve görsel içeriğin gölgesinde kaldığını söyleyebiliriz. Karakterlerin tartıştıkları veya fizik ve felsefeyle ilgili karmaşık düşüncelerini aktardıkları sahnelerde yönetmen Nolan; izleyiciyi bilgilendirmek, ölüm ve yıkımın yüzünü göstermek için uzun sahneleri kullanıyor.

Interstellar / Yıldızlararası İnceleme

Sonuç olarak, Interstellar birçok açıdan başarılı bir film. Düşünmeye zorlayan ve karmaşık filmleri sevenler için, Nolan’ın başarılı kariyerine yakışan bir film. Ancak dürüst olmak gerekirse, Inception ve The Dark Knight ile aynı etkiyi bırakması biraz zor görünüyor.

İncelememizin son sözlerine Yıldızlararası‘nın diğer filmlere göre biraz daha uzun olduğunu ekleyelim. Filmin IMAX versiyonu 167 dakika 31 saniye, 35mm versiyonu ise 168 dakika 49 saniyeden oluşuyor. IMAX ve 35mm arasında herhangi bir sahne farkı bulumuyor, bu fark tamamiyle kare hızlarıyla alakalı.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. umut diyor

    ellerinize sağlık

Cevap bırakın