2000 Yılı Sonrası Çeklen Casus ve Ajan Filmleri Tavsiyesi

0 8.204

1 The Man From U.N.C.L.E

The Man From U.N.C.L.E - 2015

Kod Adı: U.N.C.L.E

Guy Ritchie’nin Lionel Wigram ile birlikte senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği yapım Superman olarak tanıdığımız Henry Cavill, Armie Hammer ve Alicia Vikander gibi isimleri bir araya getiriyor. 1960’lı yıllarda soğuk savaş döneminde geçen film, CIA ajanı Solo ve KGB ajan Kuryakin’e odaklanıyor. Hep karşı karşıya çarpışmış bu iki isim uluslararası bir suç örgütünü çökertmek için bir araya gelmeleri üzerinde ilerliyor.

 

2 Kingsman: The Secret Service – 2014

Kingsman: The Secret Service - 2014

Kingsman: Gizli Servis

Aksiyon sahneleriyle adından söz ettirmeyi başaran Kingsman: Gizli Servis; Colin Firth, Samuel L. Jackson, Michael Caine, Mark Hamill, Mark Strong ve Soifa Boutella gibi isimleri bir araya getiriyor. Mark Millar ve Dave Gibbons tarafından ortaya çıkarılan çizgi romandan adapte edilen film, emekliye ayrılmış bir ajanın çaylak bir casusu kanatları altına alması çerçevesinde ilerliyor. Filmin yönetmen koltuğunda Matthew Vaughn oturuyor.

 

3 Labirent – 2011

Labirent - 2011

Tolga Örnek’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği yerli filmde Timuçin Esen, Meltem Cumbul, Sarp Akkaya, Rıza Kocaoğlu gibi isimler yer alıyor. Casusluk ve ajan temalı izlenebilecek en iyi yerli yapım olan Labirent, İstanbul’da bombalı saldırı yapan yeni kurulmuş bir terör örgütünü etkisiz hale getirmek için İstanbul’dan Mardin’e Frankfurt’tan Kuzey Irak’a uzanan bir mücadeleyi anlatıyor.

 

4 Salt – 2010

Salt - 2010

Ajan Salt

Döneminin en iyi aksiyon yapımlarından biri olarak gösterilen Ajan Salt’ın başrolünde Angelina Jolie, Liev Schreiber, Chiwetel Ejiofor, Daniel Obrychski, August Diehl gibi isimler yer alıyor. Film, CIA ajanı olan Evelyn Salt’ın kendini kanıtlama çabasına odaklanıyor.

 

5 Knight and Day – 2010

Knight and Day - 2010

Gece ve Gündüz

Senaryosu Patrick O’Neill tarafından kaleme alınan James Mangold tarafından yönetilen film, izleyiciye aksiyon ve bol komedi vaat ediyor. Tom Cruise, Cameron Diaz, Peter Sarsgaard, Jordi Molla gibi isimlerin yer aldığı film, basit bir hayat yaşayan kadının bir ajan ile tanışmasından birlikte yaşadıkları macerayı anlatıyor.

 

6 Duplicity – 2009

Duplicity - 2009

Sahtekarlar

Başrollerinde Julia Roberts ve Clive Owen’ın yer aldığı yapım, şirketleri dolandırmaya çalışıp başarısız olan iki eski casusun hikayesini anlatıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Tony Gilroy oturuyor.

 

7 Body of Lies – 2008

Body of Lies - 2008

Yalanlar Üstüne

Ridley Scott’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Leonardo DiCaprio, Russell Crowe ve Mark Strong gibi beyaz perdenin önemli isimleri yer alıyor. David Ignatius tarafından yazılan romandan uyarlanan film, CIA için çalışan bir casusun bölgelerinde faaliyet gösteren bir örgüt liderini yakalamak üzerine gerçekleştirilen operasyonları anlatıyor.

 

8 Traitor – 2008

Traitor - 2008

Hain

Jeffrey Nachmanoff’un senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği Hain filminde Don Cheadle, Guy Pearce, Said Taghmaoui, Neal McDonough gibi isimler yer alıyor. Politik etkisi yüksek olan film, bir FBI ajanının kaçak bir askeri yakalamak için verdiği mücadeleye odaklanıyor.

 

9 The Departed – 2006

The Departed - 2006

Köstebek

Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nickholson ve Mark Wahlberg’in oyunculuk kariyerlerinin en iyi performanslarından birini sergilediği Köstebek, usta yönetmen Martin Scorsese tarafından çekildi. Film, mafya mücadelesi ve içerisinde yer alan iki muhbirin yaşadığı dramı perdeye yansıtıyor.

 

10 Spy Game – 2001

Spy Game - 2001

Casus Oyunu

Yönetmen Ridley Scott’ın kardeşi Tony Scott’ın kamera arkasına geçtiği film 2000’li yılların en iyi casus filmleri arasında yer alıyor. Michael Fros Beckner tarafından yazılan kitaptan uyarlanan filmde Robert Redford, Brad Pitt, Catherine McCormack gibi isimler bir araya geliyor. Casus Oyunu; emekli olmaya hazırlanan CIA ajanı Nathan Muir’in Vietnam, Berlin ve Beyrut gibi bölgelerde birlikte çalıştığı arkadaşını esir alındığı yerden kurtarma mücadelesine odaklanıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.