Aldatma Konusunu İşleyen Filmler

0 8.226

1 Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

Woody Allen imzalı bir aldatma odaklı film daha Vicky Cristina Barcelona! Javier Bardem, Penélope Cruz, Rebecca Hall ve Scarlett Johansson gibi isimlerin yer aldığı filmde Vicky ve Cristina İspanya’da bir yaş geçirirlerken Juan Antonio ve dengesiz eşi Maria Elena ile tanışırlar. Vicky evlenmek üzere olan muhafazakar kadındır. Cristina ise cinsel serüvene açık özgür ruhlu bir kadındır. Kaderleri kesişen üç insan arasında yeşeren aşk çıkmazı ve aldatmanın bini bir para.

 

2 Chloe

Chloe

Cartherine (Julianne Moore) ve David (Liam Neeson) biribirleri için yaratılmış bir çift görünümündedir. Şehir dışına çıkan oğlunun sürpriz doğum günü partisini kaçırdığında, Catherine’in hafasında şüpheler oluşmaya başlar ve kocasını sınavdan geçirmeye karar verir. Chloe ( Amanda Syfried )  isimli bir eskort kızla anlaşan Catherine, onun David’le yakınlaşmasını ister ama her şey Catherine’in düşündüğü gibi olmayacaktır.

3 Unfaithful

Unfaithful

Edward ve Connie çiftinin mutlu bir evliliği vardır. Yağmurlu bir günde taksi durdururken düşen Connie’ye, o sırada orada bulunan yakışıklı kitapçı Paul Martel yardım eder ve dizindeki yaraya pansuman yapmak için onu evine davet eder. Daha sonra Paul’ü bir türlü aklından çıkaramadığını anlayan Connie onu tekrar görmek ister ve tutkulu bir ilişkinin ortasına düşer. Edward; kıskanan, acı çeken ve intikam almak isteyen adam, karısının aşığının peşine düşer. Filmin başrollerinde Richard Gere ve Diane Lane‘i görüyoruz.

 

4 Eyes Wide Shut – 1999

Eyes Wide Shut - 1999

Psikanalist Arthur Schnitzler’in romanından uyarlanan psikanaliz ve cinselliği tema eden filmde Doktor Bill Harford (Tom Cruise), eşinin (Nicole Kidman) o güne dek gizlediği cinsel arzularını öğrenince, hayatında şüphe, korku ve cinsel keşiflerle dolu yeni bir sayfa açılır.Piyanist bir arkadaşı vasıtası ile katıldığı bir parti; uzun ve macera dolu bir gecede yaşanan kabus dolu saatler anlatılmaktadır.Sinema sanatının en büyük yaratıcılarından Stanley Kubrick’in filmi Eyes Wide Shut, 2 yılda çekilmiş ve izlenme rekorları kırmıştır.

5 Closer / Daha Yaklaş – 2004

Closer / Daha Yaklaş - 2004

Natalie Portman, Jude Law, Julia Roberts ve Clive Owen gibi isimlerin yer aldığı Closer’ın yönetmen koltuğunda Mike Nichols oturuyor. Jude Law’ın canlandırdığı Dan ölüm ilanları yazarak hayatını kazanan, ancak yazarlık hedefi olan bir gazetecidir. Bir anda hayatına giren Alice (Natalie Portman) genç adamın ilham perisi olur. Alice’in hayatından ilham alarak yazdığı kitap baskıya hazırlanırken, kapak fotoğrafı için gittiği fotoğrafçı Anna’ya aşık olur. Eşinden yeni ayrılmış olan Anna, Dan’in ilgisini karşılıksız bırakır ve Dan sayesinde tanıştoğı doktor Laryy ile evlenir. Anna ve Dann arasındaki elektriklenme, ikisinin de sevdiklerini aldatmasına sebep olacaktır.

 

6 Revolutionary Road / Hayallerin Peşinde – 2008

Revolutionary Road / Hayallerin Peşinde - 2008

Listede yer alan bir Sam Mendes filmi daha… Richard Yates’in yazmış olduğu aynı adlı romandan beyaz perdeye adapte edilen film, Frank ve April’in evlikleri üzerine kurulu bir film. Leonardo DiCaprio ve Kate Winslett’in başrolde yer aldığı Revolutionary Road, birbirlerinden git gide uzaklaşan ve evliliklerini kurtarma adına farklı şeyler denemeye kalkışan çift partiler, kokteyller ve gösterilere katılırlar. Bu kurtarış onları birbirinden daha fazla uzaklaşmasına ve ister istemez aldatmaya sürükler.

7 American Beauty / Amerikan Güzeli – 1999

American Beauty / Amerikan Güzeli - 1999

Sam Mendes’in yönetmenliğini Alan Ball senaryosunu üstlendiği film yozlaşmış Amerikan aile yapısına odaklanıyor. “En İyi Film” ve En İyi Görüntü Yönetmeni” dahil toplamda 5 ödül kazanan yapımda Kevin Spacey, Annetta Bening gibi isimler yer alıyor. Eşi ve kızını pek memun edemeyen baba Lester, kendini kaosun ortasında sıkışmış halde bulur. Bir gün kızının gösterisinde en yakın arkadaşı Angela’yı görmesi ile hayatı değişir. Ancak adam karısını aldatmaz tam tersi aldatma Lester’ın karısından gelir. Emlak sahibi Buddy ile tanışır ve cinsel anlamda dürtülerine engel olamaz.

 

8 In the Mood for Love – 2000

In the Mood for Love - 2000

1962’li yılları beyaz perdeye taşıyan film aldatma üzerine çekilmiş en iyi filmlerden biri olarak gösteriliyor. Bir gazetede editörlük yapan Chow Mo-Wan, eşi ile birlikte küçük bir apartmana taşınır. Aynı zamanda alımlı sekreter Su Li-zhen de eşiyle bu apartmanda yaşamaktadır. Eşleri dışarıdayken komşuluk ilişkilerini geliştiren Chow ve Li-zhen kısa zamanda sıkı arkadaş olurlar. Bayağı yakınlaşan iki arkadaş eşlerinin birbirlerini aldattıklarını düşünürler.

9 Match Point / Maç Sayısı 2005

Match Point / Maç Sayısı 2005

Woody Allen’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film aldatılma üzerine çekilmiş en iyi filmlerden. Scarlett Johansson, Jonathan Rhys Meyers, Matthew Goode gibi isimlerin yer aldığı Maç Sayısı, para ve aşk arasında seçim yapmak zorunda olan bir adamın hikayesine odaklanıyor. Chloe ile evlenen ancak onun seksi arkadaşı Nora’ya aşık olan Chris Wilton, yasak ilişkisini devam ettirmektedir. Zengin olan Chloe ile kazandığı serveti kaybetmek istemeyen Chris aşk ve para arasında seçim yapmak zorunda kalacaktır.

Bunları da beğenebilirsin