Başarı ve İlham Konulu Film Tavsiyeleri

0

The Social Network / Sosyal Ağ

The Social Network / Sosyal Ağ

Yıl: 2010
Konu: Yönetmen koltuğunda David Fincher’ın oturduğu The Social Network, Mark Zuckerberg’in Facebook’u kurma aşamasını anlatıyor. Film 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ”En İyi Düzenleme”, ”En İyi Orjinal Müzik” ve ”En İyi Senaryo” dallarında ödül kazanmıştır.

 

Pumping Iron

Pumping Iron

Yıl: 1977
Konu: Arnold Schwarzenegger, Lou Ferrigno, Franco Columbu ve Joe Weider gibi isimlerin yer aldığı film. 1975 yılı Mr. Olympia ve Mr. Universe yarışmalarına katılan sporcuların antremanları, yarışma görüntülerini izleyebileceğiniz belgesel.

 

Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

Yıl: 2012
Konu: Sixto Rodriguez adında yerel bir sanatçının hayatının anlatıldığı belgesel gerçek bir başarı hikayesi olarak hafızalarda yer ediniyor.

 

Good Will Hunting / Can Dostum

Good Will Hunting / Can Dostum

Yıl: 1997
Konu: Film, Massachuset üniversitesinde hademe olarak çalışan Will Hunting’in hayatına odaklanıyor. Fotografik hafızaya sahip yoksul bir genç olan Will, Nobel ödüllü profesörlerin bile çözemediği problemleri kolayca çözebilmektedir.

 

My Left Foot / Sol Ayağım

My Left Foot / Sol Ayağım

Yıl: 1989
Konu: Film, Beyin felçli olarak hayata gözlerini açan Christy Brown’un hayatına odaklanıyor. Tekerlekli sandalyeye mahkum hayat yaşayan Christy sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varmasıyla hayatı değişecektir. Sol ayağıyla yazdığı romanlar ve şiirler İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlamıştır.

 

More Than a Game

More Than a Game

Yıl: 2008
Konu: Phil Jakson’ın yazdığı aynı adlı kitaptan sinemaya uyarlanan More Than a Game, Lebron James‘in lise yıllarına, gelişimine ve büyümesine odaklanıyor. Basketbola ilgisi olan sinemaseverlerin film listesinde yer almalı dediğimiz bir film.

 

Forrest Gump

Forrest Gump

Yıl: 1994
Konu: Robert Zemeciks’in yönetmenliğini üstlendiği Forrest Gump, Winston Groom tarafından yazılan aynı adlı romandan sinemaya uyarlanmıştır. Tom Hanks’in kült karakteri canlandırdığı film, Forrest Gump’ın hayatına odaklanıyor.

 

Cindirella Man

Cindirella Man

Yıl: 2005
Konu: Ron Howard yönetmenliğinde 2005 yılında sinema izleyicisiyle buluşan film, Cinderella Man lakabıyla da tanınan James J. Braddock‘un yaşanmış hikayesine odaklanıyor. Dünya çapında bir çok festivalde ödül kazanan Cinderella Man’in hikayesi şu şekilde; Eski boksör olan James J. Braddock, tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizde tüm varlığını kaybetmiştir. Ailesinin geçimini sağlayabilmek için her tür işte çalışan Braddock’un kapısını bir gün eski menajeri çalar. Tek bir maç için ringlere dönen Braddock, kazandıklarını yoksullarla paylaşır ve Cinderella Man lakabını alır.

 

The Express

The Express

Yıl: 2008
Konu: Gary Fleder‘ın yönetmenliğini üstlendiği The Express, Amerikan Futbolu’nun en iyi oyuncularından Ernest Davis‘in yaşanmış hayat hikayesini beyaz perdeye yansıtıyor. Yoksul bir ailenin çocuğu olan Davis, siyahi olduğu için kariyeri boyunca engellenir. Ernest Davis, 1960’larda Amerika’yı ikiye bölen İnsan Hakları Hareketi’nde ırkçılığı aşmanın sembolü olur.

 

Ali

Ali

Yıl: 2001
Konu: Michael Mann’in kamera arkasına geçtiği film, efsanevi boksör Muhammed Ali’nin yaşamından kesitlere odaklanıyor. Filmde Ali’yi başarılı aktör Will Smith canlandırıyor. Pes etmemek ile ilgili filmler arasına girebilecek bir film ALİ!

 

Against the Ropes

Against the Ropes

Yıl: 2004
Konu: Charles S. Dutton yönetmenliğinde çekilen film dünya şampiyonlarının arkasındaki kadının yükselişini anlatıyor. Erkeklerin egemen olduğu boks dünyasında adından söz ettiren Jackie karakterini Meg Ryan canlandırıyor.

 

Jobs

Jobs

Yıl: 2013
Konu: Joshua Michael Stern’ün yönetmenliğini üstlendiği film, Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın hayat hikayesine odaklanıyor. Ashton Kurcher’ın Jobs’ı canlandırdığı film Walter Isaacson’un yazdığı tek onaylı biyografiden yola çıkılarak beyaz perdeye uyarlandı. Jobs başarıya dair filmler arasında izlenebilecek en iyi örneklerden.

 

The Butler / Başkanın Hizmetkarı

The Butler / Başkanın Hizmetkarı

Yıl: 2013
Konu: Lee Daniel’ın yönetmenliği üstlendiği filmde, Cecil Gaines‘in hikayesi anlatılıyor. Pamuk işçiliğinden Beyaz Saray’a giden yolculukta Amerika’da siyahi insanlara yapılan ırkçı saldırılarla birlikte özgürlüğe giden yol beyaz perdede gösteriliyor.

 

8 Mile

8 Mile

Yıl: 2002
Konu: Eminem’in başrolde oynadığı yönetmenliğini Curtis Hanson’ın üstlendiği film, siyahların tarzı olan hiphop müzikte beyaz bir rapçi olan Jimmy Smith Jr. (B-Rabbit)’ın saygı kazanmaya çalışırken verdiği çabaya odaklanıyor.

- Reklam Alanı -

- Reklam Alanı -