Çekimlerinde Talihsizlikler Yaşanan Filmler

0

Matrix Reloaded – 2003

Matrix Reloaded - 2003

Wachowksi (Lana & Lilly) kardeşlerin yönetmen koltuğunda oturdukları bilim-kurgu filmleri arasında en iyiler arasında yer alan Matrix Reloaded lanetli filmlerden sadece biri. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Monica Bellucci, Daniel Bernhardt gibi isimlerin yer aldığı yapımda; Anne Moss sette sette bacağını kırdı. Ancak diğer oyuncular onun kadar şanslı değildi. Filmin kadrosuna dahil olan şarkıcı Aliyah, 2001 senesinde uçak kazasında yaşamını yitirdi. Oracle rolünde izleyici karşısına çıkan Gloria Foster ise şeker hastalığına bağlı nedenlerden hayatını kaybeden başka bir isim oldu.

 

Rosemary’s Baby – 1968

Rosemary's Baby - 1968

Rosemary’nin Bebeği

Korku sinemasının başyapıtları arasında yer alan bir Roman Polanski filmi Rosemary’s Baby sorun yaşayan filmler arasında. Ira Levin’in yazmış olduğu romandan beyaz perdeye adapte edilen film, şeytani güçlerin hamile bir kadına musallat olmasını anlatıyor. Büyük travmalara neden olan filmin müziklerini yapan Krysztof Komeda, filmde bir karaktere benzer şekilde bir kan pıhtısı yüzünden hayatını kaybetti. Asıl büyük olay ise yönetmen Roman Polanski’nin 9 aylık hamile eşinin, Amerika’lı seri katil Charles Monson’ın takipçileri tarafından öldürülmesi oldu.

 

Quantum of Solace – 2008

Quantum of Solace - 2008

Daniel Craig’in başrolde olduğu 2008 yapımı James Bond filmi de kazalarla anılan filmler arasında. Marc Forster’ın kamera arkasına geçtiği yapımda ölüm olmasa da ciddi kazalar yaşandı. Craig elini kesip fazla kan kaybından tehlike yaşadı. Ekipte yer alan Fraser Dunn, arabasıyla göle uçarak boğulma tehlikesi yaşadı. Dublör Aris Comnios kovalamaca sahnesinde ağır yaralandı ve son olarak filmin teknisyeni bıçaklı bir saldırı sonucu ağır yara aldı.

 

Twilight Zone: The Movie – 1983

Twilight Zone: The Movie - 1983

Alacakaranlık Kuşağı

Joe Dante ve John Landis’in yönetmen koltuğunda oturduğu yapım çekimler sırasında yaşanan büyük olayla adından söz ettirdi. Üç aktörü taşıyan bir helikopterli sahnenin çekimleri sırasında yaşanan kaza nedeniyle, helikopterde bulunan herkes hayatını kaybetti.

 

The Crow – 1994

The Crow - 1994

Ölümsüz Aşk

Sinemanın çok bilinen ve çok sevilen, gotik konseptli filmi The Crow oldukça üzücü bir olayla izleyicileri derinden etkiledi. Alex Proyas’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Bruce Lee’nin oğlu Brandon Lee, çekimler sırasında hayatını kaybetti. Boş olması gereken bir silahtan çıkan kurşunla ağır yaralanan aktör sonrasında hayata veda etti.

 

Game of Death – 1978

Game of Death - 1978

Ölüm Oyunu

Robert Clouse’nin yönetmenliğini üstlendiği film Bruce Lee hayranları tarafından “lanetli” olarak anıldı. Bruce Lee’nin senaryosundan mekan tasarımına kadar her detayını düşündüğü Ölüm Oyunu’nun çekimleri 1973 yılında başladı. Lee’nin geçirdiği beyin kanaması nedeniyle yarıda kalan film ancak 1978 yılında tamamlanabildi.

 

The Exorcist – 1973

The Exorcist - 1973

Şeytan

Beyaz perdenin kült korku filmi Şeytan en lanetli filmler arasında. Çeşitli eşyaların ortadan kaybolmasıyla başlayan lanet, çıkan yangın sonucu tüm setin yanmasıyla devam etti. Çekimere devam etmek adına yeniden inşa edilen sette bir kez daha yangın çıktı. Başrol oyuncusu Ellen Burstyn ve Linda Blair çeşitli kazalarda yaralanırken üç figüran kalp krizi geçirdi. Devam eden lanet serisi filmin ışıkçısı ve asistanını buldu iki isim de hayatını kaybetti.

 

Superman

Superman

Superman laneti diye bir şey duymamışsanız bu detay sizi şaşırtabilir. 1951 senesinde çekilen Superman and the Mole-Man filminde  Superman’i canlandıran aktör George Reeves, evinde ölü bulundu. Karakteri canlandıran başka aktör Christopher Reeve attan düşerek boynunu kırdı ve felç kaldı. Yan rolde görünen Marlon Brando fazla kilo aldı, Richard Pryor MS hastalığına yakalandı. Margot Kidder ise psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Yaşanan lanetin son kurbanı Lee Quigley oldu, 1978 yapımı filmde bebekken rol alan oyuncu 15 yaşında hayatını kaybetti.

 

Poltergeist – 1982

Poltergeist - 1982

Kötü Ruh

Kült korku filmlerinden biri olan Poltergeist’in vizyona girmesinin ardından lanet zinciri başladı. Filmin çocuk oyuncularından Heater O’Rourke 12 yaşındayken septik şoka girerek hayatını kaybetti, filmdeki kız kardeşi Dominique Dunne ise erkek arkadaşı tarafından öldürüldü. Kötü ruhu canlandıran Julkian Beck mide kanseri nedeniyle, iyi ruh rolünü üstlenen Will Sampson kalp-akciğer ameliyatı sırasında yaşamını yitirdi.

 

Atuk

Atuk

Beyaz perdenin en lanetli roman uyarlama film projesi Atuk! Proje diyoruz çünkü yapım hiç bir zaman hayata geçirilemedi. Başrolde yer alması için John Belushi’yle anlaşıldı ancak oyuncu 1982 yılında aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybetti. Ardından rol Sam Kinison’a önerildi ve oyuncu bir motosiklet kazasında yaşamını yitirdi. İnatla çekilmek istenilen filmin üçüncü kurbanı John Candy oldu. Oyuncu hazırlık çalışmalarında kalp krizinden hayata veda ederken dördüncü isim Chris Farley aşırı dozda uyuşturucudan öldü.