En İyi Psikolojik Gerilim Filmi Tavsiyeleri

Psikolojik Gerilim Türünde Film Tavsiyeleri

0 9.475

1 Memento – 2000

Memento - 2000

Akıl Defteri

İzlenilesi filmler arasında mustesna bir yere sahip olan Memento, imza atmış olduğu filmlerle sinemada adından sıkça söz ettiren Christopher Nolan tarafından çekildi. Kardeşi Jonathan Nolan’ın kısa filmi Memento Mori2den esinlenen film ters kurgulu hikayesiyle izleyicinin adeta beynini yakıyor. Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano gibi isimlerin başrolde yer aldığı Memento, kronik hafıza kaybı hastalığı olan Leonard’ın intikam arayışına odaklanıyor. Film psikolojik gerilim filmlerinin yanı sıra insan zihni ve hafızası konulu izlemeye değer 11 film arasında da yer alıyor.

 

2 Ne le dis a Personne – 2006

Ne le dis a Personne - 2006

Kimseye Söyleme

Fransız oyuncu Guillaume Canet’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği Kimseye Söyleme, açılış sahnesinden final sahnesine kadar izleyiciyi diken üstünde tutmayı başarıyor. Harlan Coben’ın yazmış olduğu aynı adlı romandan beyaz perdeye uyarlanan filmde François Cluzet, Marie-Josée Croze, André Dussolier gibi isimler yer alıyor. Aksiyon sosuyla daha da çekici hale gelen psikolojik gerilim filmi Kimseye Söyleme, bir seri katil ve korkunç kaderlerinden kaçamayan kurbanların hikayesini anlatıyor.

 

3 The Skin I Live In – 2011

The Skin I Live In - 2011

İçinde Yaşadığım Deri

İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın kamera arkasına geçtiği film Thierry Jonquet tarafından yazılan Trantula adlı kitaptan beyaz perdeye adapte ediliyor. Volver (Dönüş), Hable con ella (Konuş Onunla) gibi filmlere imza atan yönetmenin son dönemde çektiği en iyi yapımlardan olan The Skin I Live, kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışan psikolojisi bozuk bir plastik cerrahın saplantılarını ve hücrelerle ilgili yaptığı araştırmalar sayesinde yeni bir insan derisi yaratmasını konu alıyor.

 

4 Das Experiment – 2001

Das Experiment - 2001

Deney

Mario Giordano tarafından yazılmış olan Das Experiment Black Box adlı kitaptan beyazperdeye uyarlanan film yaşanmış gerçek olayları anlatıyor. Philip Zimbardo’nun 1971 yılında Stanford Hapishane Deneyi’ni tüm gerçekliğiyle gözleri önüne seren filmde, insan psikolojisinin uygun ortamda nasıl çığrından çıkabilecek bir potansiyele sahip olduğunu kanıtlıyor. Moritz Bleibtreu’nun başrolde yer aldığı filmin senaryosu kitap yazarı Mario Giordano, Christoph Darnstädt ve Don Bohlinger tarafından yazılıyor. Film ayrıca 2010 yılında aynı isimle Hollwood uyarlamasıyla izleyici karşısına çıkmıştı.

 

5 Janghwa Hongreyon – 2003

Janghwa Hongreyon - 2003

Karanlık Sırlar

Karanlık Sırlar her ne kadar korku öğreleri kullansa da, izleyiciyi büyüleyen bir film olarak hafızalara kazındı.  Jee-woon Kim’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film karmaşık kurgusu ve Tartakovski yapımlarını aratmayan kamera açıları ile gerilim ve korkuyu üst seviyede tutmayı başarıyor. Film, annelerinin ölümü sonrası hastalığa yakalanan iki kız kardeşin evlerine döndükten sonra yaşadıkları gerilim dolu hikayeyi anlatıyor.

 

6 The Machinist – 2004

The Machinist - 2004

Makinist

Brad Anderson’ın yönetmen koltuğunda oturduğu senaryosunu Scott Kosar’ın yazdığı film psikolojik gerilim türünün en önemli örneklerindendir. Christian Bale’in inanılmaz metot oyunculuğuyla efsaneleşen Makinist, Trevor Reznik adında bir adamın yaşadığı garip olaylara odaklanıyor. Bir fabrikada çalışan Trevor, uykusuzluk nedeniyle konsantrasyon kaybı ve unutkanlıklar yaşıyor. Trevor’dan kaynaklanan bir hata sonucu işçinin yaralanması bardağı taşıran son damla olur ve iş arkadaşları onu işten çıkarmak için fırsat kollamaya başlar. Bir de ev arkadaşının yazmış olduğu sarı notlar olayların seyrini değiştirir.

 

7 Zodiac – 2007

Zodiac - 2007

Robert Graysmith’in yazmış olduğu aynı adlı kitaptan beyaz perdeye uyarlanan film, tarihin en dikkat çekici katillerinden birini konu alıyor. Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr.’ın başrolde yer aldığı film 3 saatlik süresi ile uzun gibi görünse de yavaş ilerlemesiyle izleyiciyi sıkmamayı başarıyor. 60’lı yıllarda Amerika’da bir çok cinayet işleyen Zodiac’ın gerçek hikayesini anlatan film, Zodiac’ı tutuklamayı takıntı haline getirmiş olan bir karikatüristin dedektifliğe soyunmasını konu alıor.

 

8 Shutter Island – 2010

Shutter Island - 2010

Zindan Adası

Kadrosunda Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Emily Mortimer, Ben Kingsley, Michalle Williams gibi isimlerin yer aldığı Zindan Adası, son yılların önemli gerilim filmleri arasında yer alıyor. Polisiye türünde kitaplar yazan Dennis Lehane’in aynı adlı romanından beyaz perdeye adapte edilen film usta yönetmen Martin Scorsese imzası taşıyor. Film, Massachussets açıklarında yer alan Zindan Adası’nda akıl hastanesinden kaçan katilin olaylarını araştırmak için görevlendirilen dedektifin hikayesini anlatıyor.

 

9 Jagten – 2012

Jagten - 2012

Onur Savaşı

Thomas Vinterberg ile Tobias Lindholm’ün senaryosunu yazıp Vinterberg’in yönetmenliğini yaptığı film, toplum psikolojisini en iyi anlatan yapımlardan biri. Küçük bir yalanın insan hayatında ne gibi değişiklikler yaratabileceğini anlatan film, bir kasabada küçük kız tarafından cinsel istismarla suçlanan adamın hayatının nasıl değiştiğine odaklanıyor. Filmde Mads Mikkelsen’in üstün performansı filmi başarılı kılan etkenlerden.

 

10 The Babadook – 2014

The Babadook - 2014

Karabasan

Yakın tarihte vizyona girmiş olan The Babadook, kocasını trajik bir biçimde kaybeden Amelia ve oğlunun evlerinde Mister Babadook adlı kitabı bulmaları ve sonrasında yaşanan gerilim dolu hikayeyi anlatıyor. Jennifer Kent’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği filmde Essie Davis ve Noah Wiseman başrolde yer alıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.