Gerçek Seri Katillerin Filmleri Önerileri

0

Dr. Hannibal Lecter

Dr. Hannibal Lecter

Kuzuların Sessizliği (Silence of the Lambs) filmiyle beyazperdede boy gösteren Hannibal Lecter, her şeyin üstünden gelen zekası, korkutucu bakışları ve kibarlığı o alıştığımız seri katil profilinin dışında bambaşka bir karakter olduğunu kanıtlamıştır. Thomas Harris‘in kaleme aldığı Red Dragon kitabında yer alan kurgusal karakter zeki bir pskiyatrist ve canibalism tutkunudur. Hannibal karakterini canlandıran Anthony Hopkins filmde sadece 24 dakika görünmesine rağmen 1991 yılında En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülünü kazanmıştır.

Jigsaw

Jigsaw

Ellerini kana bulamadan seri katil olan kişiyi tanıyorsunuz elbette! İzlenme rekorları kıran Tesetere filmiyle karşımıza çıkan Jigsaw! Daha ilk filmden zekası ve büyük sabrıyla izleyicileri etkiledi. Bunun en önemli unsurlarından biri de kusursuz bir şekilde kurguladığı tuzaklarla kurbanlarını canice yok etmesiydi. Karakterin bu denli popüler olmasının sebeplerinden biride Tobin Bell‘in usta oyunculuğu.

Norman Bates

Norman Bates

İzleyicileri duşa girdiklerinde tedirgin olmasını sağlayan bu psikopat karakter aslında çok ana kuzusu bir görüntüye sahip. Tabi onun katil olduğunu düşünene kadar. Anthony Perkins tarafından canlandırılan karakter sinema dünyasının en unutulmazları arasında.

Zodiac

Zodiac

Tamamiyle gerçek olan Zodiac, 1970’li yıllarda 37 faili meçhul cinayeti olan ve hala kimliği doğrulanamamış bir karakter! Bir çok filme ve belgesele konu olan katil David Fincher‘ın yönetmenliğini üstlendiği filmde karşımıza çıktı. Daha doğrusu çözülemeyen gizemiyle ve ürkütücü cinayetleriyle hafızalarımıza kazındı. Polise kendi cinayetleri hakkında ipuçları bırakan ve hiç yakalanmayan dahi olarak tanınır.

Ghost Face

Ghost Face

Çığlık (Scream) filmindeki maske. Evet onu tanıdınız hani bir zamanlar arkadaşlarımızı korkutmaya çalıştığımız maske! Kurbanını telefon sapıkları gibi arayan, tehditlerle korkutup ansızın karşısında bitiveren katil. Hatta Ghost Face bir çok parodilerin klasikleşmiş karakteri olarak da karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Jean-Baptiste Grenouille

Jean-Baptiste Grenouille

Patrick Süskind‘in Perfume adlı romanının ana karakteri katil ve ileri derecede psikopat. Bir balık satıcısı kadının oğlu olarak tezgahların arkasında doğan Jean-Baptiste Grenouille yetimhanede büyür. Güzel kokulara hayranlığının olduğunu farkeden Jean, güzel bir kızın büyüsüne kapılıp onu takip eder. Kız korkup çığlık attığında çevredekilerin duymaması için ağzını kapatır ancak kız nefessizlikten boğularak ölür. Jean için bu ölümler artık sıradan bir hal alır. “İnsanları damıtma fantazisi” artık onun için normalleşecektir.

John Doe

John Doe

Beyazperdenin kült filmleri arasında gösterilen Yedi (Se7en) filminde karşımıza çıkan John Doe, Hristiyanlık’ın 7 Ölümcül Günahını işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katil olarak etrafta dolanıyor. Oldukça zeki ve okumuş bir katil olan John’ı kendi teslim olana kadar onu yakalamak imkansız. Kurbanlarını büyük bir sabır ile işledikleri günahları kullanarak öldürüyor. Usta oyuncu Kevin Spacey‘nin muhteşem performansı karakteri hafızalara kazımaya yetiyor.

Bunları da beğenebilirsin