Gerçek Yaşanmış Hikayeleri Anlatan Korku Filmleri

0

AMERİKAN BÜYÜSÜ / AN AMERICAN HAUNTING – 2006

Amerikan Büyüsü

1878 yılında Tennese’de yaşanmış bir olay olan “Bell Witch” (Bell efsanesi)’nden alıntı olan film, Bell ailesinin çiftliklerinde yaşanan korkunç olayları anlatmakta.

DEHŞET SOKAĞI / THE AMITYVILLAGE – 2005

Dehşet Sokağı

1975 yılında, Amtyville kasabasında ki bir evde yaşayan ailenin vahşice katledilmesinden bir sene sonra eve yeni taşınan Rutz çifti ve 3 çocuklarının başına gelen dehşet dolu olayları konu alan film, korkunç bir tarihe sahip.

ŞEYTAN ÇARPMASI / THE EXORCISM OF EMILY ROSE – 2005

Şeytan Çarpması

2005 yapımı film, 1976 yılında içinde şeytan olduğuna inanılan Anneliese Michel’e yapılan şeytan çıkarma ayinleri sonucunda ölümünü konu almaktadır.

 

LANETLİ EV / THE HAUNTING IN CONNECTICUT – 2009

Lanetli Ev

Connecticut’da bulunan yeni bir eve taşınan ailenin karanlık güçler tarafından rahatsız edilmesini anlatan film, gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.

KURT KAPANI / WOLF CREEK – 2005

Kurt Kapanı

Sundance Film Festivali’nde ilk kez izleyici karsisina çikan ve 2005’te Cannes’da “Yönetmenlerin On Bes Günü”nde Altin Kamera için yarisan Kurt Kapani, Avustralya’nın terk edilmiş bölgelerinde yaşanan gerçek olayları anlatmaktadır.

 

ŞEYTAN GEÇİDİ / THE DYATLOV PASS INCIDENT – 2013

Şeytan Geçidi

Yönetmen koltuğunda Renny Harlin’in oturduğu Şeytan Geçidi, yaşanmış olaylara dayanan korku filmlerinin olmazsa olmazlarından. Film, 2 Şubat 1959 yılı Ural Dağı’nda gerçekleşen ve 9 dağcının esrarengiz bir şekilde ölümü ile sonuçlanan günümüzde de hala çözülememiş olayları konu alıyor.

KORKU SEANSI / THE CONJURING – 2013

Korku Seansı

Yakın tarihte vizyona giren asıl hikayesi 1971’e dayanan Korku Seansı, gerçek olaylardan esinlenmiş filmler listesinin en dikkat çekenlerinden biri. James Wan’ın kamera arkasına geçtiği film, dünyaca tanınmış şeytan ve cinlerin varlığını araştıran bilim uzmanı Ed ve Lorraine Warren’in, hikayesini anlatıyor. Filmde Vera Farmiga, Ron Livingston, John Brotherson, Sterling Jerins gibi isimler yer alıyor.