Hacker Konulu İzlemeye Değer Film Tavsiyeleri

0

Who Am I – 2014

Who Am I - 2014

Ben Kimim?

Ben Kimim? son dönemin en çok dikkat çeken hacker konulu filmlerinden. Baran bo Odar’ın yönetmenliğini üstlendiği aynı zamanda Jantje Friese ile senaryosunu yazdığı film, Benjamin adında bir bilgisayar kurdunun dünyanın en tanınmış hackerı olmak için yaptıklarına odaklanıyor. Film, sanal ortamda gerçekleşen çekişmeleri günlük hayatta yaşanırcasına anlatmasıyla izleyiciyi etkisi altına almayı başarıyor. Tom Schilling, Elyas M’Barek, Wotan Wilke Möhring gibi isimlerin yer aldığı film sürpriz sonuyla da izleyicileri şaşırtıyor.

 

The Imitation Game – 2015

The Imitation Game - 2015

Enigma

Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Ron Kiennar, Mark Strong gibi isimlerin yer aldığı film Andrew Hodges tarafından yazılan Alan Turing biyografisinden uyarlandı. Morten Tyldum’un yönettiği film 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma isimli haberleşme kodunu çözen Alan Turing’in hikayesini anlatıyor. Ayrıca filmin En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülü de bulunuyor.

 

The Fifth Estate – 2013

The Fifth Estate - 2013

Wikileaks: Beşinci Kuvvet

Bill Condon’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Wikileaks, Juan ile Daniel’ın haber sızdırma sitesi Wikileaks’i kurma, büyüme ve yollarını ayırmalarına odaklanan bir biofilm. Filmin başrollerinde Benedict Cumberbatch ve Daniel Brühl yer alıyor.

 

The Girl With the Dragon Tattoo – 2011

The Girl With the Dragon Tattoo - 2011

Ejderha Dövmeli Kız

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson tarafından yazılmış romandan sinemaya uyarlanan filmin Hollywood uyarlaması. David Fincher’ın yönetmenliğini Steven Zaillian’ın senaryosunu üstlendiği filmde Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer gibi isimler yer alıyor. Film, asılsız bir suçlamanın odağı olan Mikael Blomkvist’in adını temize çıkarma adına verdiği uğraşı perdeye yansıtıyor.

 

Die Hard 4 -2007

Die Hard 4 -2007

Zor Ölüm 4

Len Wiseman yönetmenliğinde çekilen film aksiyon tutkunlarının favorileri arasında yer alıyor.Bruce Willis’in başrolde olduğu filmde emekli olmaya yaklaşan John McClaine’in Greg Pope isimli hacker grubuyla karşı karşıya gelmesine odaklanıyor. Amerika’nın altını üstüne getiren hacker grubuna karşı McClane, yeni tutukladığı hackerı da yanına alarak çatışacaktır.

 

Takedown – 2000

Takedown - 2000

Sanal Korsan

Joe Chappelle’nin yönetmen koltuğunda oturduğu film Tsutomu Shimomura’nın yazmış olduğu aynı adlı kitaptan sinemaya uyarlandı. Film Kevin Mitnick’in telefon ve bilgisayar sektörünün gelişmekte olduğu yıllarda başlayan yıllarda hackerlik kariyeri ve defalarca hapishaneye düşmesini anlatıyor. Filmin trajikomik yanı ise Mitnick’in son kez hapise düşmesine sebep olan kitabın yazarı Tsutomu Shimomra’nın yazdığı kitaptan uyarlanması oluyor.

 

23 – 1998

23 - 1998

Hans-Christian Schmid’in yönetmen koltuğunda oturduğu film, okuduğu kitapta sayıların büyüsüne kapılan Walter Sparrow’un hikayesine odaklanıyor. Sayıların gizemine kendisini fazlasıyla kaptıran Walter, 23 sayısının hayatındaki yerini fark edince hayatı altüst olur.

 

Enemy of the State – 1998

Enemy of the State - 1998

Devlet Düşmanı

Will Smith ve Gene Hackman’ın başrolde olduğu film gerilim ve aksiyonu doyasıya hissettiriyor. Tony Scott’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Devlet Düşmanları, izleyiciye ne kadar teknoloji kullanırsan o kadar çok izlenirsin mesajı veriyor. Film, istemeden bir cinayete tanıklık edip kaydeden Daniel Zavitz ve eski dostu avukat Robert Dead’ın etrafında dönüyor.

 

Sneakers – 1992

Sneakers - 1992

Şifreciler

Phil Alden Robinson yönetmenliğini üstlenip senaryosunu Lawrence Lasker ile yazdığı film, 90’lı yıllarda yaygınlaşmaya devam eden bilgisayarlara ilgimizi arttıran filmlerdendi. Film, 6 kişinin bir araya gelmesiyle oluşturdukları Şifreciler grubunun, 90’lı yıllarda; dünyanın bir çiple kontrol edilebildiği zamanlarda yaşadıkları olaylara odaklanıyor. Filmde Robert Redford, Dan Aykroyd, Sidney Poitier gibi isimler yer alıyor.

 

Wargames – 1983

Wargames - 1983

Savaş Oyunları

Lawrence Lasker ve Walter F. Parkes’ın senaryosunu John Badham’ın yönetmenliğini üstlendiği film vaktinin neredeyse tamamını bilgisayar başında çeşitli sistemleri hackleyen David Lightman’ın hikayesine odaklanıyor. Lightman’ın hacklediği sistemler arasında bir şirkete ait olduğunu düşündüğü ancak ABD’nin nükleer füzelerini kontrol eden simülasyon vardır. Onun yaptığı her şey dünyanın kaderini belirleyecektir.

Bunları da beğenebilirsin