Hapiste Geçen İzlemeye Değer Film Tavsiyeleri

0

A Prophet

A Prophet

YERALTI PEYGAMBERİ
Yıl: 2009
Jacques Audiard imzalı A Prophet son zamanların en iyi fransız yapımları arasında gösterilmektedir. Tamamiyle yaşanmış gerçek bir hikayeyi beyaz perdede işleyen film Cannes Film Feestivali’nde büyük ödüle layık görüldü. Film, 19 yaşında okuma yazma dahi bilmeyen bir gencin, hapishaneye düşmesi ve hapishanedeki çetelerin arasından zekası kullanarak inanılmaz yükelişini anlatıyor.

 

Bound By Honor

Bound By Honor

Yıl: 1993
Amerikalı yazar Jimmy Santiago Baca’nın kendi hayat hikayesinden esinlenerek senaryosunu yazdığı film, Oscar ödüllü Taylor Hackford tarafından yönetildi. Oldukça geniş bir oyuncu kadrosuna sahip olan Bound by Honor, 80’li yıllarda Amerika ve hapishanelerdeki ırk çatışmalarının boyutları ele alınmıştır. Meksikalı, siyahi ve beyaz ırkçıların çeteleşmeleri ve bunların nasıl çatıştıkları can alıcı bir biçimde beyaz perdeye adapte edilmiştir.

 

Felon

Felon

SUÇ ÇIKMAZI
Yıl:
2008
Ric Roman Waugh tarafından senaryosu ve yönetmenliği üstlenilen film Stephen Dorff, Marisol Nichols, Val Kilmer gibi isimleri bir araya getiriyor. Hapishane temalı filmlere ilgi duyan izleyicilerin kaçırmaması gereken yapımlardan olan Felon, haneye tecavüz eden bir adamı öldürme suçundan 3 yıllık hapis kararı alan adamın yaşadıklarına odaklanıyor. Film Amerika’daki adalet sistemine, hapishane hayatının ne kadar zor olduğuna, gardiyanların ve hapishane müdürünün kötü muamelesi gözler önüne seriliyor.

 

O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

NEREDESİN BE BİRADER?
Yıl:
2000
Son olarak Hail, Caesar! filminin senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlenen Coen Kardeşler (Ethan Coen, Joel Coen) imzalı O Brother, Where Art Thou?, hapishane filmleri arasında izlenebilecek filmler arasında yer alıyor. Aksiyon ve gerilimi olmayan filmde komedi unsurlarına oldukça fazla yer verilmiş. Film gömülü bir hazinenin peşine düşen üç kafadar arkadaşın hapishaneden kaçış hikayesini ve yol boyunca hayat, dostluk ve birbirleri öğrendiklerini beyaz perdeye taşıyor.

 

Papillon

Papillon

KELEBEK
Yıl:
1973
Papillon, hapishane filmleri sevenlerin yanı sıra tüm sinemaseverlerin izlemesi gereken, listelerine kaydetmeleri gereken filmlerden biri. Dalton Trumbo ve Lorenzo Semple Jr. tarafından senaryosu yazılan Franklin J. Schaffner tarafından yönetilen film, Kelebek lakaplı Charriere’in haksız yere hapse atılması ve yolda tanıştığı Luis ile kaçmaya çalışmalarına odaklanıyor. Film Henri Charrière tarafından yazılan gerçek yaşanmış bir hikayesinden sinemaya uyarlanıyor. Başrolde ise Steve McQueen ve Dustin Hoffman yer alıyor.

 

The Hurricane

The Hurricane

16. RAUND
Yıl:
1999
Armyan Bernstein ve Dan Gordon tarafından senaryosu yazılan Norman Jewison tarafından yönetilen film bir anda hayatı tepetaklak olan “Kasırga” lakaplı boksör Rubin Carter’ın hikayesine odaklanıyor. Della Pesca adlı kötü niyetli ırkçı bir polis tarafından üç kişiyi öldürmekle suçlanan boksör cezaevine gönderilir. Boksör Rubin Carter’ı canlandıran Denzel Washington’un Oscar’a aday olduğu ancak kazanamadığı en başarılı filmlerinden biri olarak da bilinir.

 

Bronson

Bronson

Yıl: 2008
Nicolas Winding Refn imzalı Bronson; Diriliş (The Revenant), Efsane (Legend), Mad Max: Fury Road gibi yakın tarihte vizyona giren filmleriyle adından söz ettiren Tom Hardy’nin yükselişe geçtiği film olarak kabul edilir. İngiltere’nin 80’li yıllarda, şiddet dolu hal ve hareketlerinden dolayı en popüler mahkumlardan biri olan Michael Peterson’ın gerçek yaşam öyküsünden uyarlanıyor. Lakabı Charles Bronson olan Peterson, dünya üzerinde isminin kalıcı olmasını ister ve bir gün postahane soyar. İlk olarak 7 yıl hücre hapsi alır ancak uygunsuz davranışları nedeniyle cezası 34 yıla çıkar.

American History X

American History X

GEÇMİŞİN GÖLGESİNDE
Yıl:
1998
Tony Kaye imzalı film ülkemizde Geçmişin Gölgesinde ismiyle vizyona girmişti. Senaryosunu David McKenna tarafından yazılan film, ırkçılığı en güzel işleyen filmlerden biri olarak gösteriliyor. Babası zenciler tarafından öldürülen Neo-Nazi Derek Vinyard, arabasını soymaya çalışan üç zenciyi öldürür ve tutuklanır. Derek, hapiste kaldığı sürede düşüncelerini sorgulamaya başlar ve iyilikle kötülüğün siyahi ve beyaz insanların içinde var olduğunu fark eder. Derek’in kardeşi Danny de ırkı fikirlerle yaşamaktadır. Yaşadıklarından ders alan ve kendini sorgulayan Derek, Danny’ye doğru yolu göstermeye çalışacaktır.

 

Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

Yıl: 1967
Usta oyuncu Paul Newman’ın başrolde yer aldığı film daha çok hapishaneden kaçma eylemi üzerine odaklı. Hapishaneden kaçmak, tutuklanmak, suç işlemek daha çok ikinci planda kalsa da bu kategoride izlenilesi en iyi filmlerden.

 

Celda 211

Celda 211

Yıl: 2009
Daniel Monzon imzalı Celda 211, İspanya’nın Oscar’ı olarak gösterilen İspanyol Sinema Ödülleri (Spanish Academy Awards)’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dahil kazandığı 8 ödülle başarısını kanıtlayan bir film. Hapishane temalı filmler arasında izlenilesi şiddetle tavsiye ettiğimiz film, gardiyan olmak üzere olan Juan’ın başından geçen talihsiz olay sonrası kendini 211 numaralı hücrede bulması ve çıkan ayaklanmadan canlı kurtulmak için mahkum rolü yapmasını anlatıyor.

 

Carandiru

Carandiru

Yıl: 2003
Kaçırmamanız gereken yaşanmış gerçek bir olayı perdeye taşıyan film Crandiru, 8000 mahkumun bulunduğu Brezilya Sao Paulo Hapishanesi’nde 1992 Ekim’inde gerçekleşen isyanın öyküsünü işliyor. Film, hapishanede 14 yıl süresince gönüllü olarak çalışan Drauzio Varella’nın “Carandiru İstasyonu” adlı kitabından beyaz perdeye adapte ediliyor.

 

Starred Up

Starred Up

Yıl: 2013
Film, tavsiye edilen hapishane filmleri arasında yer alan “Yer altı Peygamberi (A Prophet)’nden sonra çekilen en iyi hapishane temalı film.” olarak gösteriliyor. Anne ve baba sevgisinden yoksun büyüyen, şiddet dolu, vahşi denebilecek, sinirlendiğinde durdurulamayan bir gencin babasıyla aynı hapse düşmesi ve sonrasını anlatıyor.

 

Dead Man Walking

Dead Man Walking

Yıl: 1995
Tim Robbins imzalı film kendisine En İyi Yönetmen kategorisinde Oscar adaylığı getirmişti. Sean Penn ve Susan Sarandon gibi usta isimlerin yer aldığı film izleyicileri duygusal yönüyle vuruyor. Susan Sarandon rolüyle En İyi Kadın Oscar’ını kazanırken, Penn ise sadece adaylıkla yetinmişti. Filmde pişmanlık, merhamet, hataları anlama ve düzeltme isteği, toplum baskısı ve içine düşülen ikilemler sonucu ortaya çıkan kişilik çatışmaları anlatılıyor.

 

Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

Yıl: 1979
Don Siegel imzalı filmde Clint Eastwood, Patrick McGoohan gibi isimler yer alıyor. J. Campbell Bruce’un romanından perdeye uyarlanan film, kaçılması neredeyse imkansız olan ünlü Alcatraz Hapishanesinden kaçmaya çalışan üç mahkum ve kaçış planını hazırlayan Morris’in gerçek hikayesine odaklanıyor.

 

Low Abiding Alcatraz

Low Abiding Alcatraz

Yıl: 2009
Son olarak Hızlı ve Öfkeli 8’i çekeceği açıklanan F. Gary Gray’in hapishane temalı filminde Gerard Butler ve Jamie Foxx başrolde yer alıyor. Ailesi iki saldırgan tarafından öldürülen Shelton, mahkemenin verdiği kararı yetersiz bulur ve adaleti kendi elleriyle uygulamaya karar verir.

 

Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

Yıl: 1962
Thomas E. Gaddis’in yazmış olduğu Robert Stroud: The Birdman of Alcatraz isimli kitabından sinemaya adapte edilen filmin yönetmen koltuğunda John Frankenheimer oturuyor. Burt Lancester, Telly Savalas ve Karl Malden gibi isimlerin yer aldığı film, ömür boyu mahkum edilen Stroud hücresine gelen yaralı kuşu tedavi eder ve zamanla kuşlar konusunda uzmanlaşır. Zor şartlarda kuşlara daha çok önem veren Stroud, Alcatraz’a nakledilir ancak bu ilgisinden vazgeçmeyecektir.

 

The Last Castle

The Last Castle

Yıl: 2001
Rod Lurie imzalı filmde Robert Redford, James Gandolfini ve Mark Ruffalo gibi isimler yer alıyor. Hayatı başarılarla dolu bir genaral yanlış kararı sonucu yargılanır ve hapse gönderilir. Ceza evindeki mahkumlar arasında fazlasıyla dikkat çeken general, ceza evindeki askerlerin toplu şekilde hareket etmesini sağlar ve kısa sürede saygı kazanır. Hedefleri ise yönetimin değişmesidir.

 

The Longest Yard

The Longest Yard

Yıl: 2005
1974 yılında çekilen Buldozer (The Longest Yard) filminin yeniden çevrimi olan filmde Adam Sandler, Burt Reynolds ve Chris Rock gibi isimler yer alıyor. Eğlencenin daha fazla olduğu film bu zamana kadar izleyeceğiniz en komik hapishane filmlerinden biri olacaktır. Filmde alkollü araç kullanması nedeniyle ceza alan eski Amerikan Futbol yıldızının, kurduğu takım ile gardiyanların takımıyla karşılaşmasına odaklanıyor.

 

The Green Mile

The Green Mile

Yıl: 1999
Hapishane türünde filmler arasında kuşkusuz en çok tanınmışlardan biridir Yeşil Yol. Gerçek olaydan perdeye adapte edilen filmde; idam mahkumlarını hücrelerinden alıp, infazlarının gerçekleşeceği bir millik bir mesafede onlara eşlik eden bir infaz görevlisinin, iki küçük kızı öldürmekten idama mahkum edilen bir adamla olan diyaloğu konu alınıyor.

 

The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

Yıl: 1994
Stephen King’in “Rita Hayworth and Shawshank Redemption” adlı kısa öyküsünden beyaz perdeye adapte edilen film, tüm zamanların en iyi filmi seçildi. Bu filmi hala izlememişseniz çok şey kaçırdığınızı belirtelim. İzledikten sonra anlayacaksınız ki; Esaretin Bedeli sadece bir hapishane filmi deği, daha da fazlası var bu filmde. Başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve sevgilisini öldürmek suçundan Shawshank hapishanesine ömür boyu hapis cezasını çekmesi için gönderilir. Hapiste sessiz bir kişilik olarak dikkat çeken Dufrense, yıllardır hapiste olan Red ile güzel bir dostluk kurar. Ve uzun yıllar haksız yere girdiği hapishanede istemediği işler yapmak zorunda kalır.

 

Undisputed 3

Undisputed 3

Yıl: 2010
Scott Adkins, Mykel Shannon Jenkins, Mark Ivanir gibi isimlerin yer aldığı film izleyicilere bol bol aksiyon vadediyor. Mahkumların hapishanelerden özgürlükleri adına dövüştürüldüğü filmin yönetmen koltuğunda Isaac Florentine oturuyor.

Bunları da beğenebilirsin