İzlemeye Değer Doğal Afetli Filmler

0

San Andreas – 2015

San Andreas - 2015

San Andreas Fayı

Geçtiğimiz yılın dikkat çeken felaket temalı filmlerinden biri San Andreas Fayı. Son dönemde Hızlı ve Öfkeli filmleriyle adından söz ettiren Dwayne Johnson ve Carla Gugino’nun başrolü paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Brad Peyton oturuyor. Film, California’da meydana gelen büyük çaplı bir deprem felaketi ve ardından yaşanan kritik arama kurtarma sürecini anlatıyor. Film itfaiye eri Ray’in gözünden anlatılıyor.

 

2012

2012

Büyüleyici efektleriyle sinemaseverleri etkilemeyi başaran felaket filmi 2012, Roland Emmerich’in Kıyamet Günü, Godzilla ve Yarından Sonra’nın ardından yazıp yönettiği dördüncü film olma özelliği taşıyor. Film, dünya çapında bir felaketin ardından, hayatta kalan insanların mücadelelerini sinemada işliyor. 2012’de John Cusack, Chiwetel Ejiofor, Amanda Peet, Thandie Newton, Oliver Platt, Zlatko Buric gibi isimler yer alıyor.

 

Contagion – 2011

Contagion - 2011

Salgın

Steven Solderberg’ün yönetmen koltuğunda oturduğu film, tüm dünyayı etkisi altına alan ölümcül virüsün hikayesini anlatıyor. Filmde Marion Cotillard, Mattt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Gwyneth Pawltrow, Kate Vinslet gibi önemli isimler yer alıyor.

 

Children of Men – 2006

Children of Men - 2006

Son Umut

P. D. James’in yazmış olduğu aynı adlı romandan sinemaya adapte edilen filmin yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron oturuyor. Clive Owen, Julianne Moore ve Michael Caine gibi isimleri bir araya getiren Son Umut, insanların kendi elleriyle doğayı ve ardından kendi dünyasını mahvedişini kıyamet senaryosuyla birleştirip işliyor. Kadınların doğurganlığının olmadığı bir dünyada bir salgın hikayesi olarak başlayan film; anarşiye, kaosa ve distopik düzene değinmesiyle gönüllerde taht kuruyor.

 

The Day After Tomorrow – 2004

The Day After Tomorrow - 2004

Yarından Sonra

Yarından Sonra insanların doğa ile mücadelesinde, doğanın insanlara eninde sonunda vereceği cevabı beyaz perdeye taşıyor. Roland Emmerich’in yönettiği filmde Jake Gyllenhaal, Dennis Quaid, Emmy Rossum gibi isimler yer alıyor. Soğuk ve yağışlı havalarda izlenidiğinde insanı ürpertmeyi başaran film, küresel ısınma teması üzerinden hikayesini anlatıyor.

 

The Perfect Storm – 2000

The Perfect Storm - 2000

Kusursuz Fırtına

Wolfgang Petersen’in yönetmen koltuğunda oturduğu film 1991 senesinde üç büyük fırtınanın bir araya gelmesiyle oluşan “Yüzyılın Fırtınası” adı verilmiş olan hikayeyi işliyor. 6 balıkçının denizde yaşam mücadelesini anlatan filmde George Clooney, Mark Wahlberg ve John C. Reilly gibi isimler yer alıyor.

 

Armageddon – 1998

Armageddon - 1998

Armageddon

Bruce Willis, Ben Affleck, Liv Tyler, Steve Buscemi, Peter Stormare, Michael Clarke Duncan, William Fitcher gibi isimleri bir araya getiren Armageddon, döneminin en iyi filmlerinden biri olarak görülüyor. Michael Bay’in yönetmenliğini üstlendiği film, insanların dünyaya yaklaşan dev meteordan kurtarma çabasına odaklanıyor.

Bunları da beğenebilirsin