İzlemeye Değer En İyi Polisiye Filmler

0

Mystic River – 2003

Mystic River - 2003

Gizemli Nehir

Dennis Lehane’nin yazmış olduğu romandan sinemaya aktarılan film Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon, Laurence Fishburne, Marcia Gay Harden gibi isimleri bir araya getiriyor. Brian Helgeland’ın yazdığı Clint Eastwood’un yönettiği yapım, büyük intikam hikayesini anlatıyor. Jimmy, Sean ve Dave isimli küçük çocuklardan Dave’in kaçırılması ve cinsel tacizde bulunulmasının 25 yıl sonrasında eski dostlar tekrardan toplanır. Sean artık bir polistir ve bu cinayetin altında yatan gizemleri çözerek arkadaşına yardım etmeye karar verir. Ancak bu cinayetteki esarar perdesi, arkadaşlarının ilk yıllarına kadar uzanan bir dizi gizemi ortaya çıkaracaktır.

 

Training Day – 2001

Training Day - 2001

İlk Gün

İlk Gün, çekmiş olduğu filmlerle adından söz ettiren Antoine Fuqua’nın yönetmenlik kariyerinin önemli filmlerinden biri. David Ayer’ın senaryosunu yazdığı film, bir çaylak polise sokaklardaki pislikler anlatılırken asıl çaylağın nerede olduğunu anlamasıyla devam edip izleyiciyi sürükleyici bir maceranın içine çekiyor. Denzel Washinton ve Ethan Hawke’ın döktürdükleri filmde Tom Berenger, Harris Yulin, Raymond J. Barry, Scott Glenn gibi isimler yer alıyor.

 

Manhunter – 1986

Manhunter - 1986

İnsan Avcısı

Thomas Harris tarafından yazılan roman serisinin ilk uyarlaması Manhunter, efsane Hannibal üçlemesinin ilk ayağı. Michael Mann’in yönetmen koltuğunda oturduğu film 80’li yılların kült polisiyelerinden.Film, psikopat düşünce tarzını çözme konusunda yetenekli olan FBI ajanı Will Graham’ın ünlü katil Dr. Hannibal Lecter’ın da yardımıyla Kızıl Ejder adlı caninin peşine düşmesini işliyor. Filmde William Petersen, Kim Greist, Joan Allen, Brian Cox gibi isimler yer alıyor.

 

Hard-Boiled – 1992

Hard-Boiled - 1992

Aksiyon filmlerinin usta ismi John Woo’nun kamera arkasına geçtiği Hard-Boiled, polisiye ve aksiyon harmanlamasına en iyi örnektir. Silah kaçakçılarına karşı birbirinden bağımsız iki polisin mücadelesinin anlatıldığı filmde Yun-Fat Chow, Tony Chiu Wai Leung, Teresa Mo, Philip Chan, Anthony Chau-Sang Wong gibi isimler yer alıyor.

 

Point Break – 1991

Point Break - 1991

Kırılma Noktası

2015 yılında yeniden çevrilen filmler arasına katılan Point Break, yüzlerine geçirdikleri maskelerle Los Angeles’ta banka soymaya başlayan bir çete ve çetenin içine sızan bir FBI ajanının hikayesini anlatıyor. Çeteye sızan polis figürü, polis-çete çatışması, takip sahneleri ve bunlarla birlikte adrenalin sporlarının da işin içine girmesi Point Break’ı diğer filmlerden ayrı kılıyor.

 

Les Rivieres Pourpres – 2000

Les Rivieres Pourpres - 2000

Kızıl Nehirler

Jean Christophe Grangé tarafından yazılan polisiye romandan beyaz perdeye adapte edilen Kızıl Nehirler, görevini kötüye kullanan tecrübeli polis müfettişi Niemans ve yardımcısının korkunç bir şekilde işlenen seri cinayetleri çözme çabasına odaklanıyor. Filmde Jean Reno, Vincent Cassel, Nadie Fares, Dominique Sanda gibi isimler alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Mathieu Kassovitz oturuyor.

 

El Cuerpo – 2012

El Cuerpo - 2012

Ceset

Oriol Paulo’nun Lara Sendim ile senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film, daha önce eşini kaybeden ve travmayı üzerinden atlatamayan dedektif Jaime Pena’nın, morgdan kaybolan iş kadını Mayka’nın cesedini bulma çabasını anlatıyor. Filmin, José Coronado, Hugo Silva, Belen Rueda, Aura Garrido gibi isimleri bir araya getiriyor.

 

The Cell – 2000

The Cell - 2000

Hücre

Mark Protosevich tarafından kaleme alınan Tarsem Singh tarafından yönetmenliği üstlenilen film, polisiye filmlerine fantastik bir bakış açısı getirdi. İzleyiciyi şizofren bir beynin uçsuz bucaksız derin köşelerine götüren The Cell, komada olan seri katilin son kurbanını kurtarabilmek adına geliştirilen bir yöntemle bilinçaltına girmesine odaklanıyor. Film boyunca katil kim sorusu izleyicinin merakını canlı tutuyor.

 

Basic Instinct – 1992

Basic Instinct - 1992

Temel İçgüdü

Joe Eszterhas tarafından senaryosu yazılan Paul Verhoeven’in yönetmen koltuğunda oturduğu Basic Instinct, 90’lı yılların başınca çıkagelen sansasyonel polisiye hikayesi. Michael Douglas, Sharon Stone, George Dzundza, Denis Arndt gibi isimlerin yer aldığı film, Catherine Tramell isimli seksi ve esrarengiz bir kadının da şüpheliler arasında olduğu bir cinayeti araştıran Nick Curran’ın kadınla yaklaştıkça kendisini tehlikeli bir oyunun içinde bulmasını konu ediniyor.

 

Dirty Harry – 1971

Dirty Harry - 1971

Kirli Adam

Harry Julian Fink, Rita M. Fink ve Dean Riesner’ın senaryosunu yazdığı yönetmen koltuğunda Don Siegel oturuyor. Film, Harry Callahan isimli sert mizaçlı polisin Akrep kod adlı seri katili koruma görevini anlatıyor. Clint Eastwood’un sert mizaçlı tiplemesiyle oldukça özdeşleşen karakter izleyiciyi kendine çekmeyi başarıyor.

 

The French Connection – 1971

The French Connection - 1971

Kanunun Kuvveti

Robin Moore’un yazmış olduğu kitaptan beyaz perdeye adapte edilen filmin senaryosu Ernest Tidyman tarafından kaleme alınıyor. William Friedkin’in yönettiği Kanunun Kuvveti, New York Polis Teşkilatı’nın Fransa’dan gelmesi beklenen yüklü miktarda uyuşturucunun ve büyük balığın peşine düşmesini konu ediniyor. Filmde Gene Hackman, Fernando Rey, Roy Scheider, Tony Lo Bianco, Marcel Bozzuffi gibi isimler yer alıyor.

 

8MM – 1999

8MM - 1999

8 Milimetre

Nicolas Cage, Joaquin Phoenix, James Gandolfini gibi isimleri bir araya getiren 8 Milimetre, izleme uzmanı Tom Welles’in zengin ve ünlü birinin kasasından çıkan 8 milimetrelik bir film bobin ve içindekileri araştırmasını konu alıyor. Andrew Kevin Walker filmin senaryosunu yazarken Joel Schumacher yönetmen koltuğunda oturuyor.

 

Law Abiding Citizen – 2009

Law Abiding Citizen - 2009

Adalet Peşinde

Şu sıralar Hızlı ve Öfkeli 8’i çeken yönetmen F. Gary Grey’in kamera arkasına geçtiği yapım adalet sisteminin çarpıklığını ele alıyor. Aksiyonun ve gerilimin eksik olmadığı yapımda Gerard Butler, Jamie Foxx, Leslie Bibb gibi isimler yer alıyor. Senaryo ise Kurt Wimmer’ın kaleminden çıkıyor.

 

Gone Baby Gone – 2007

Gone Baby Gone - 2007

Kızımı Kurtarın

Dennis Lehane’in yazmış olduğu romandan sinemaya adapte edilen filmin senaryosu ve yönetmen koltuğu Batman v Superman: Dawn of Justice ile yeni Batman olan Ben Affleck’e emanet. Kadrosunda Casey Affleck, Michelle Monaghan, Morgan Freeman, Ed Harris, John Ashton, Amy Ryan gibi isimlerin yer aldığı film, “doğruyu yapmak her zaman doğru mu?” felsefesi üzerinde ilerliyor. Kaybolan Amanda’yı bulmak için tutulan acemi dedektifler Kenzie ve Gennaro’nun davayı çözmeye çalışmalarını anlatılıyor.

Bunları da beğenebilirsin