İzlemeye Değer Karlı Fırtınalı Filmler

0

Everest / 2015

Everest / 2015

Yönetmen: Baltasar Kormákur
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Keira Knightley, Robin Wright, Robin Wright
Konu: Everest’in zirvesine tırmanmakta olan iki dağcı ekibinin maruz kaldığı yoğun kar, başlarına gelecek büyük bir felaketin habercisi olur. Kar fırtınası her zamankinden daha şiddetli olması tırmanıcıların hayatını kabusa çevirir. Dağcıların hayatta kalma mücadelesini anlatan Everest; 1996 yılında meydana gelen gerçek bir hikayeden beyaz perdeye yansıtılıyor.

Diriliş / 2015

Diriliş / 2015

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter
Konu: Yaşanmış gerçek bir hikayeyi beyazperdeye taşıyan film Michael Punke’nin yazmış olduğu Revenant: A Novel of Revenge adlı romandan adapte ediliyor. Hugh Glass adındaki bir kaşifin korkunç bir ayı saldırısının ardından hayatta kalma mücadelesini beyazperdeye taşıyor. Keşfedilmemiş Amerika’nın vahşi bir keşif seferi sırasında efsanevi kaşif Hugh Glass bir ayının saldırısına uğrar ve av ekibi tarafından ölüme terkedilir. Ona en yakın olan John Fitzgerald’in ihaneti ve acı verici kaderiyle yüzleşmek zorunda kalan Glass, hayata tutunduğunda içerisindeki intikam ateşini söndürmek için geri döner.

The Hateful Eight / 2015

The Hateful Eight / 2015

Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh
Konu: Sorunlu bir yapım süreci geçiren The Hateful Eight muhteşem manzaralarıyla izleyiciyle buluştu. Quentin Tarantino’nun ikinci western projesi olan filmin müzikleri Ennio Morricone tarafından yapılıyor. The Hangman olarak adından söz ettiren kelle avcısı John Ruth, yakaladığı kaçak Daisy Domergue’u Red Rock kasabasında adalete teslim edecektir. Red Rock yolunda Binbaşı Marquis Warren ve Chris Mannix ile karşılaşırlar. Şiddetli kar yağışı ve fırtınanında etkisiyle yolarını kaybeden Ruth, Domergue, Warren ve Manix, Minnie’nin Tuhafiye Dükkanı’na sığınırlar. Ancak dükkanda Minnie’nin yerine dört yabancı adamla karşılaşırlar. Minnie annesini ziyaret ederken dükkana göz kulak olan Bob, kar fırtınasından kaçan Oswaldo Mobray, Red Rock kasabasının celladı Joe Gage ve Konfederasyon Generali Sanford Smithers dükkandadır. Hepsinin amacı Red Rock’a ulaşabilmektir ancak şiddetli kar fırtınası buna izin vermeyecektir.

Kış Uykusu / 2005

Kış Uykusu / 2005

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular: Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ
Konu: Kış Uykusu filmi, eski bir tiyatro oyuncusu olan Aydın’ın, Anadolu bozkırlarının ortasında, adeta bir kış uykusuna yatmış gibi görünen ıssız bir mekanda, kendisiyle, hayalleriyle, sevdikleri ve taşrayla kurduğu ve düşe kalka sürdürmeye çalıştığı ilişkilerini konu alıyor. Karı-koca ve kardeşlik bağları da dahil her türlü insan ilişkisinin, çaresizlik, hayal kırıklığı, önyargılar ve çıkışsızlıkla mühürlenmiş olan o ağır kapısını aralıyor.

Türk sinemasının Cannes tescilli, bol ödüllü yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filminden hemen sonra hayata geçirdiği film Altın Palmiye Ödülü’ne layık görüldü.

Dikey Limit / 2000

Dikey Limit / 2000

Yönetmen: Martin Campbell
Oyuncular: Scott Glenn, Chris O’Donnell, Billl Paxton
Konu: Başarılarıyla tanınan Peter, dünyanın en tehlikeli doruk noktalarından biri olan K2’de mahsur kalan kardeşini ve arkadaşlarını kurtarmak için dünyanın en zorlu yolculuklarından birine çıkmak üzeredir. Doğa, zirveye ulaşmak için tüm zorlukları bir arada tutmaktadır. Peter, yolculuğu esnasında dağda ummadığı biriyle karşılaşır. Tırmanmak için onun büyük yardımlarını görür.

Dağcı / 1993

Dağcı / 1993

Yönetmen: Renny Harlin
Oyuncular: Sylvester Stallone, John Lithgow, Michael Rooker
Konu: Gebe Walker, uzun yıllar önce bir dağcının ölümüne sebep olmuduğunu düşünerek inzivaya çekilmiş ve bir daha dağlara tırmanmamak üzere işini bırakmıştır. Ancak Gabe, dağa düşen bir uçağın enkazına ulaşmak ve sağ kalanları kurtarmak üzere yeniden dağa dönmek zorunda kalır. Ama bu kurtarma çalışması hiç de kolay geçmez çünkü uçağın yükü basit bir kargo yükü değildir.

Doktor Jivago / 1965

Doktor Jivago / 1965

Yönetmen: David Lean
Oyuncular: Omar Sharif, Julie Christie, Geraldine Chaplin
Konu: Bolşevik Devrimi döneminde yaşayan bir doktor ve de şair olan Yury Jivago, devrim atmosferinde büyük bunalımlar yaşamaktadır. İdeallerini ve doğru bildiği şeyleri kaybeden Jivago’nun evliliği de bir hayli sıkıntıdadır. Karısının kendisine duyduğu aşka karşılık veremeyen çaresiz adam devrim liderlerinden birinin karısına aşıktır. Bu aşk ve evliliği arasında sıkışıp kalan Jivago sadakat ve tutkuları arasında kalmaktadır.
Rusya’nın geçirdiği dönüşüm evresini karakteri Jivago’nun üzerinden anlatan film, beş dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

Fargo / 1996

Fargo / 1996

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen
Oyuncular: William H. Macy, Frances McDormand, Steve Buscemi
Konu: Jerry Lundegaard borçları olan bir sahtekârdır. İhtiyaç duyduğu meblağda parayı acilen edinmeli ve borçlarını temizlemelidir. Karısının babası oldukça zengin bir adamdır; ancak gamsız bir sahtekar olan Jerry’ye yardım etmesi imkansız gibi görünmektedir. Jerry’nin aklına şeytani bir fikir gelir. Jerry, karısını kaçırmak ve kayınpederinden fidye istemek üzere iki adam kiralar. Lakin hiçbir şey planlandığı gibi ilerlemeyecektir. Coen Kardeşler olarak anılan Ethan Coen ve Joel Coen’e Fargo, Orjinal Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar kazandırmıştı.

Yol / 1982

Yol / 1982

Yönetmen: Şerif Gören, Yılmaz Güney
Oyuncular: Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün
Konu: Sıkı yönetim dönemini perdeye taşıyan film. İmralı Yarı Açık Cezaevinden verilen izinle köylerine ,evlerine gitmek isteyen beş mahkumun yolda yaşadıkları zorluklar ve insan hayatlarının dramını çok başarılı bir şekilde anlatımla sunuluyor.

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap / 2005

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap / 2005

Yönetmen: Andrew Adamson
Oyuncular: Tilda Swinton, Georgie Henley, William Moseley
Konu: Pevensie ailesi, savaş nedeniyle güvende olmadıkları ülkelerini tahliye ettiklerinde karşı karşıya gelecekleri maceralardan haberdar değillerdir. Dört kardeş, bir profesörün yanında yaşamaya başlarlar. Bu sırada kardeşlerin en küçüğü Lucy, kendisini Narnia topraklarına götüren bir elbise dolabı keşfeder. Karlar altındaki Narnia tuhaf ama eşsiz yaratıklarla doludur.