İzlemeye Değer Uzay Filmleri

0 8.443

1 The Martian – 2015

The Martian - 2015

Marslı
Beyaz perdeyede uzayı farklı bakış açılarıyla anlatan filmlerden biri yakın tarihte vizyona giren The Martian ile başlayalım. Ridley Scott’ın yönetmenliğini üstlendiği film Andy Weir tarafından yazılan aynı adlı romandan beyaz perdeye uyarlanıyor. Matt Damon’ın muhteşem performansıyla Oscar’a aday olduğu film, Mark Wathney adlı bir astronotun Mars’ta hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. Wathney öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir ancak hayattadır ve kısıtlı imkanlarla NASA ile iletişim kurmaya çalışmaktadır. Bu filmde NASA’nın amacına ulaşmak adına her şeyi yapabilen bir kurum olarak gösterildi.

2 Interstellar – 2014

Interstellar - 2014

Yıldızlararası
Çekmiş olduğu Kara Şovalye (The Dark Knight), Başlangıç (Inception), Akıl Defteri (Memento) gibi filmlerle sinema dünyasındaki yerini her defasında gösteren Christopher Nolan imzalı film Interstellar. Son yılların en iyi bilimkurgu filmleri arasında gösterilen ödüllü yapım, bir grup astronotun Endurance uzay aracılığıyla birlikte, solucan deliğinden geçerek, yaşanabilir gezegen arayaşını konu alıyor. Filmde Matthew McConaughey, Anna Hathaway, Jessica Chastain gibi isimler yer alıyor.

3 Mission to Mars – 2000

Mission to Mars - 2000

Görev Mars
Filmin ilk dakikasından son dakikasına heyecanla izlenecek bir Brian de Palma filmi Mission to Mars. Daha önce farklı türlerde yapımların yönetmenliğini üstlenen De Palma’nın bilimkurgu filmi çekmesi sinemaseverleri heyecanlandırmıştı. Yönetmenin hünerlerini sergilediği film, Mars’a ilk kez insanlı olarak gönderilen uzay aracının karşı karşıya kaldığı felaketler ve yaşanan olayları anlatıyor. Hayatta kalanları dünyaya döndürmekle görevlendirilen ekip bir süre sonra olayın iç yüzünü öğrendiklerinde işleri sandıkları kadar kolay olmuyor.

4 Apollo 13 – 1995

Apollo 13 - 1995

Unutulmaz filmler arasına adını yazdıran Apollo 13, usta yönetmen Ron Howard yönetmenliğinde çekilerek gerçek olaylardan esinlendi. Ünlü astronotlar Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert’tan oluşan üç kişilik ekibin aya varmadan önce oksijen tanklarından birinin patlamasıyla ölüm kalım mücadelelerine odaklanıyor. Amerikan tarihine geçen en büyük krizlerden biri olarak anılan Apollo 13 projesinin beyaz perdeye adapte edildiği film, insanlığın uzayda bir şeylerin üstesinden gelebilme ve mücadele edebilme gücünü gösteriyor.

5 Spacecamp – 1986

Spacecamp - 1986

Patrick Bailey’in yazmış olduğu aynı adlı kitaptan beyaz perdeye adapte edilen film aynı zamanda Huntsville Uzay Kampından da esinlenmiştir. Harry Winer’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Kate Capshaw, Kelly Preston, Larry B. Scott gibi isimlerin yer aldığı SpaceCamp, NASA’nın uzay mekiğinin çalışma mantığını anlatan bir yaz programına katılan bir grup çocuğun yanlış bir komut üzerine, dünya ile bağlantı kuramaması ve eğitmenleriyle birlikte eve sağ salim dönmeleri için birlikte çalışmak zorunda kalmalarını anlatıyor.

6 2001: A Space Odyssey – 1968

2001: A Space Odyssey - 1968

2001: Bir Uzay Destanı
Stanley Kubrick’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film Arthur C. Clarke’ın yazmış olduğu kısa öyküden esinleniyor. 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Arşivine alınan 2001: A Space Odyssey, dört dalda Oscar adaylığı kazanmış ve “En İyi Görsel Efekt” Oscar’ını kucaklamıştı. Dört ana bölümde anlatılan film sırasıyla; İnsanlığın Şafağı, TMA1, Jüpiter Görevi ve Sonsuzluğun Ötesi’ni işliyor.

7 Capricorn One – 1978

Capricorn One - 1978

Hükmedenler
Bilimkurgu ve gerilim türünün harmanlandığı film ismini Mars’a gidecek bir uzay aracından alıyor. Peter Hyams’ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Elliot Gould, James Brolin, Brenda Vaccaro, Karen Black gibi isimler yer alıyor. Vietnam Savaşı’nın devam ediyor oluşu, toplumsal huzursuzluk, ırkçılık hareketleri gibi çözüme ulaşmamış olaylar Amerikan halkının hükümete karşı olan güvenini sarmıştı. O dönemde yaşananlar beyaz perdeye aktarıldı. Politik gerilim filmi olan Capicorn One, Mars’a yapılack ilk insanlı uçuşun başarılı olamayacağını anlayan NASA yetkililerinin, planı iptal etmek yerine insanları aldatmasını anlatıyor.

8 The Right Stuff – 1983

The Right Stuff - 1983

Boşluktaki Kahramanlar
Philip Kaufman imzalı film Tom Wolfe’un aynı adlı romanından sinemaya adapte edildi. Film, yedi cesur astronot ve maceracı bir test pilotunun yaşamını, ve yaşadıkları dönemi anlatıyor. İzlemesi keyfili olan filmin tam dört Oscar’ı bulunuyor. The Right Stuff, öncü Merkür astronotları olan Shepard, Grissom, Glenn, Carpenter, Schirra, Cooper ve Slayton’ın ilkel bir uzay aracıyla yeni ufuklara yol almaları üzerine yoğunlaşmış güzel bir bilim kurgudur.

9 Solaris – 2002

Solaris - 2002

Başarılı doktor Chris Kelvin (George Clooney) gizemli bir uzay gemisinde yaşananları araştırması için görevlendirilir. Solaris isimli bir gezegen üzerine araştırmalar yapan Prometheus isimli bu mekiğin içerisinde bulunan mürettebatı inceleyecek olan doktor başlarda bunun sıradan bir görev olduğunu düşünür. Ancak bu fikri gemide yaşanan tuhaf durumları fark etmesiyle son bulur. Bilimkurgu türünün en önemli romanlarından biri olan Stanislaw Lem‘in eserini ilk olarak yönetmen Tarkovski, 1972 yılında sinemaya uyarlamıştır. 1972 yapımı filmin yeniden çevrimi olan bu yapıtın yönetmen koltuğunda Steven Soderbergh bulunuyor.

10 Pandorum – 2009

Pandorum - 2009

Uzayda Dehşet
Resident Evil filmininin yönetmeni olan Christian Alvart tarafından çekilen film, hem bilim kurgu öğelerini hem de korkuyu işliyor. Filmin konusu şöyle; iki uzay istasyonu görevlisi uyandıklarında dehşete düşerler, uyandıkları istasyon terk edilmiş durumdadır ve kendileri hakkında hiçbir bilgileri yoktur. Ne kadar uyudukları ve nerede oldukları hakkında da hiç bir ipuçları yoktur. İstasyonu araştırdıklarında yalnız olmadıklarını öğrenirler ve çok daha ürkütücü olaylar kendilerini beklemektedir. Filmin baş rollerinde Cam Gigandet, Norman Reedus, Dennis Quaid ve Ben Foster gibi oyuncular yer alıyor. Kendi içinde oldukça başarılı bir film olarak eleştirmenler tarafından tam not almıştır.

Bunları da beğenebilirsin