Melankoli Türünde Film Önerileri

0

Inside Llewyn Davis – 2013

Inside Llewyn Davis - 2013

Sen Şarkılarını Söyle

Coen Kardeşler’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği Inside Llewyn Davis melankolinin en saf halini izleyici karşısına çıkarıyor. Dram ve müziği temel alarak ilerleyen film, zorlu şartlar altında hayata devam eden Llewyn Davis’in içindeki melankoliyi ortaya çıkarıyor. Filmde Oscar Isaac, Justin Timberlake, John Goodman ve Carey Mulligan yer alıyor.

Her – 2013

Her - 2013

Aşk

Spike Jonze tarafından yazılıp yönetmenliği üstlenilen film, kullandığı işletim sistemine aşık olan bir adamın öyküsünü anlatıyor. Modern çağda kişilerin yaşadığı en büyük sorun iletişimsizlik ve ilişimsizlikle birlikte empati yapamama sorunu baş gösteriyor. Bu da bireyleri yalnızlaştırıyor. Thedore’da yalnızlığını bir yazılım ile çözüyor. Joaquin Phoenix’in başrolde olduğu filmde Amy Adams, Rooney Mara, Chris Pratt gibi isimler yer alıyor.  Scarlett Johansson ise Theodore’un aşık olduğu bilgisayar programını seslendiriyor.

Curling – 2010

Curling - 2010

Denis Cote’nin yazıp yönettiği film, bir baba ve kızın gizli duvarlar ardındaki ilişkisine odaklanıyor. İş hayatında oldukça stresli olan Jean-Francois Sauvageau bu durumu karanlık yüzünün arkasına gizlemeyi başarsa da onu her şeyden korkutan biri haline getiriyor. Bu durumu kızına da yansıtan Sauvageau, kızının evinde güvende olması gerektiğini düşünerek hayatı karların beyazlığı arasında melankoli ve yalnızlığın griliği ile boyar.

Blue Valentine – 2010

Blue Valentine - 2010

Aşk ve Küller

Ryan Gosling ve Michelle Williams’ın başrollerini üstlendiği yapım, evli bir çiftin boşanmasının ardından yaşanan ağır dramı perdeye taşıyor. Derek Cianfrance’in yönetmen koltuğuna oturduğu film, boşanmanın eşiğine gelen genç bir çiftin evliliklerini ve ilişkilerini gözden geçirmelerini konu alıyor.

A Single Man – 2009

A Single Man - 2009

Tek Başına Bir Adam

Christopher Isherwood’un yazmış olduğu aynı isimli romandan perdeye uyarlanan A Single Man, hayatının aşkı Jim’i bir trafik kazasında kaybeden George’un yaşadığı hayata odaklanıyor. Kadrosunda Colin Firth, Julianne Moore, Mattheww Goode, Nicholas Hoult ve Jon Kortajarena gibi isimlerin yer aldığı filmde George kalp çarpıntıları yaşasa da hayatının ışığı elinden alınmış ve ölme isteğiyle yaşamaktadır.

The Diving Bell and the Butterfly – 2007

The Diving Bell and the Butterfly - 2007

Kelebek ve Dalgıç

Yaşanmış gerçek bir hikayeden yola çıkılarak beyaz perdeye adapte edilen film, Elle dergisi editörü Jean-Dominique Bauby’nin hayat hikayesine odaklanıyor. Ronald Harwood’un senaryosunu yazdığı filmin yönetmen koltuğunda Julian Schnabel oturuyor. 8 Aralık 1995 tarihinde beyin kanaması sonrası derin bir komaya giren uyandığında ise tüm vücut fonksiyonlarını yitiren Jean-Dominique Bauby hareket edememekte, yardım almaksızın konuşamamakta, yemek yiyememekte  hatta nefes alamamaktadır. Felçli vücudunda sadece bir gözü hareket edebilmektedir. Bu onun dünya ve insanlarla tek bağlantısıdır.

The Science of Sleep – 2006

The Science of Sleep - 2006

Rüya Bilmecesi

Michael Gondry’nin yazıp yönettiği yapım, rüyalar diyarında geçip bir o kadar da gerçekliği anlatıyor. Stephane Miroux her daim bir rüya içerisinde olan ve gerçeklikle ilişkilerini zor yürüten bir bireydir. Gerçek hayatta sıkıcı bir işe sahip olan Morioux rüyalarında uyku bilimi üzerine açıklamalar yaptığı bir televizyon muhabiridir. Oturduğu dairenin karşısında oturan Stephanie ile ilişkiye başlayan Miroux zaman geçtikçe kadını da hayal dünyasının içerisine almak ister ancak bu onu uzaklaştırır. Miroux Stephanie’i anlamak için rüyalarında gezinmeye başlar.

2046 – 2004

2046 - 2004

Wong Kar-wai tarafından yazılıp yönetilen film, bilinmezlikle birlikte anıların gücündeki melankolik havayı ve atmosferi başarılı bir şekilde sinemaya aktarıyor. Sinema tutkunları gelecek hakkında kitap yazmak isteyen yazarın geçmiş anıları ile oynadığı bir kitabı yazmasına tanıklık ediyor. Romanda bir tren vardır ve yolcuları 2046 isimli durağa götürmektedir. Bu durakta yolcular dönmek istedikleri anılara geri dönerler ve burada kendi atmosferlerini yaratırlar. Ancak insanlar 2046’ya inanmakta güçlük çekerler çünkü oraya gidip dönen ve bu deneyimi aktarabilecek bir tanık yoktur… Bir kişi dışında.