Odak Noktası Para Olan Film Tavsiyeleri

0

The Big Short – 2015

The Big Short - 2015

Büyük Açık

Para konulu filmler arasında en yakın örneklerden biri Büyük Açık. Steve Carell, Christian Bale, Ryan Gosling ve Brad Pitt gibi sinemanın tanınmış isimlerini bir araya getiren film yaşanmış gerçek hikayeyi perdeye taşıyor. Film, 2008 senesinde ortaya çıkan konut kredisi bazlı ekonomik krizini önceden fark edip kendileri lehlerine fırsata dönüştürmeyi amaçlayan bir grup ekonomi insanının öyküsünü anlatıyor.

 

The Wolf of Wall Street – 2013

The Wolf of Wall Street - 2013

Para Avcısı

Yönetmen Martin Scorsese ile Leonardo DiCaprio’yu beşinci kez bir araya getirme özelliğini taşıyan Para Avcısı, kazanma hırsı gözünü kör eden Jordan Belfort’un Wall Strett’te yakaladığı açığı affetmeden fırsata dönüştürmesi ve çevresindekilere kısa sürede milyon dolarlar kazandırmasını perdeye taşıyor. Filmde DiCaprio’nun yanı sıra Margot Robbie, Jonah Hill, Matthew McConaughey, Kyle Chandler Jon Favreau gibi isimler yer alıyor.

 

Assault on Wall Street – 2012

Assault on Wall Street - 2012

Borsaya Saldırı

Aksiyon sahneleriyle adından söz ettiren para konulu filmlerden bir diğeri de Borsaya Saldırı. Uwe Boll’un senaryosunu yazıp yönetmen koltuğunda oturduğu film, mutlu bir aile yaşantısı olan Jim’in parasal sorunlar, ekonomik kriz ve eşinin hayatını kaybetmesinin ardından kendisini bu duruma sokanlardan intikam almasını anlatıyor. Filmin başrolünde hapishaneden kaçış temasının en iyi işlendiği Prison Break’ten tanıdığımız Dominic Purcell yer alıyor.

 

Moneyball – 2011

Moneyball - 2011

Kazanma Sanatı

Steven Zaillian ve Aaron Sorkin tarafından senaryosu yazılan Bennet Miller tarafından yönetmenliği üstlenilen filmde Brat Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman, Robin Wright gibi isimler yer alıyor. Michael Lewis’in “Moneyball: The Art of Winning a Unfair Game” adlı eserinden adapte edilen film,  her ne kadar beyzbol odaklı olarak görünse de finans cephesinden değerlendirilmeye alınması gereken bir yapım.

 

Capitalism: A Love Story – 2009

Capitalism: A Love Story - 2009

Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi

Kendine has ironik tavrını çekmiş olduğu Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi belgeseline yansıtmayı başaran Michael Moore, bu düzenin tekerine çomak sokmaya devam ediyor. Film, 2008 senesinde patlak veren ekonomik krizin nereden geldiğini açıklayıcı bir şekilde işliyor.

 

The Bank – 2001

The Bank - 2001

Banka: Kelebek Etkisi

David Wenham, Anthony la Paglia, Sibylla Budd gibi isimlerin başrolde olduğu film bankacılık sektörüne, paranın merkezde olduğu dünyada dönen olaylara ve hayatları hiç olan insanlara odaklanıyor. Robert Connolly’nin yönetmenliğini üstlendiği kapitalizmi eleştiren film Avustralya Oscarları olarak adlandırılan AACTA Ödülleri’nde En İyi Özgün Senaryo dalında ödül kazandı.

 

Wall Street – 1987

Wall Street - 1987

“Para odaklı filmler” denildiğinde akla Oliver Stone’un yönetmenliğini üstlendiği Wall Street geliyor. Michael Douglas’ın rolünde efsaneleşip Oscar’a uzandığı film, para hırsının nelere kadir olduğunu izleyiciye hissettiriyor. Filmde günümüzde de kullanılan para ve insan doğasıyla ilgili etkileyici diyaloglar ve tespitler bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin