Sokakları Anlatan En İyi Filmler

0

Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

Yıl: 2015
Aslında film, ABD’nin California eyeletinin Los Angeles şehrinin en çılgın mahallesi Compton’dan çıkan kanı hip hop ile kaynayan gençlerin çıkardığı efsane albümü (Straight Outta Compton) anlatıyor. Dr. Dre, Ice Cube, Eazy-E ve Mc Ren’in yer aldığı N.W.A adlı grubun siyahi olmaları nedeniyle yaşadıkları zorlukları ve 80’li yıllarda arka sokaklarda yaşanan çeteleşme, Amerikan polisinin şiddetini de gözler önüne seriliyor. Filmin yönetmen koltuğunda şu sıralar Hızlı ve Öfkeli 8’in yönetmen koltuğunda oturan F. Gary Gray oturuyor. O’Shea Jackson Jr. Ice Cube’u canlandırırken Corey Hawkins Dr. Dre, Jason Mitchell Eazy-E, Neil Brown Jr. DJ Yella ve Aldis Hode MC Ren’i canlandırıyor.

 

A Prophet

A Prophet

Yıl: 2009
Jacques Audiard imzalı A Prophet son zamanların en iyi fransız yapımları arasında gösterilmektedir. Tamamiyle yaşanmış gerçek bir hikayeyi beyaz perdede işleyen film Cannes Film Feestivali’nde büyük ödüle layık görüldü. Film, 19 yaşında okuma yazma dahi bilmeyen bir gencin, hapishaneye düşmesi ve hapishanedeki çetelerin arasından zekası kullanarak inanılmaz yükelişini anlatıyor. Film aynı zamanda hapishane temalı film olarak düşünülebilir.

 

Cidade de Deus

Cidade de Deus

Yıl: 2002
2002 senesinde vizyona girmiş olan filmin yönetmenliğini Katia Lund ve Fernando Meirelles üstleniyor. Başrollerinde Matheus Nachtergaele ve Seu Jorge’nin yer aldığı film, Rio de Janerio civarlarında kurulan gecekondu tarzı mahallelerdeki silahlanma, uyuşturucu ve çete kültürünü sinemaseverlere tüm gerçekliğiyle sunuyor.

 

Ağır Roman

Ağır Roman

Yıl: 1996
Metin Kaçan’ın yazmış olduğu aynı adlı romandan sinemaya uyarlanan filmin senaryosu ve yönetmenliği Mustafa Altıoklar tarafından üstlenilmiş. Oyuncu kadrosunda Okan Bayülgen, Müjde Ar, Savaş Dinçel, Mustafa Uğurlu, Fatih Akyol, Zafer Algöz gibi isimlerin yer aldığı film bizim sokaklarımızda, bizim kötü çocuklarımızı anlatan değerli filmlerden. Bu filmin anlattıkları sonrasında izleyiciler etkilemiş olacak ki, sokaklarda kelebek sallayanlardan tutun, sustalısız dolaşmayanına kadar farklı tipler türemiştir.

 

8 Mile

8 Mile

Yıl: 2002
Eminem’in başrolde oynadığı Amerika’nın sefil eyaletlerinden biri olan Detroit’te yaşanan olayları perdeye taşıyor. White Trash genç (Eminem)’in yaşamında olup bitenlere odaklanan film arka planında rap kültürünün gerçekçiliğine dokunuyor. Rap battle’larıyla aşmış olan film ismini Detroit’te siyahi ve beyaz mahallelerini birbirinden aıran “8 Mile” adlı yoldan alıyor.

 

La Haine

La Haine

Yıl: 1995
Mathieu Kassovitz’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film Paris’in arka sokaklarında yaşananlara odaklanıyor. Vincent Cassell, Said  Taghmaoui, Hubert Koundé, Abdel Ahmed Ghili gibi isimlerin yer aldığı film üç arkadaşın 24 saatine odaklanırken sefilliği, sokakları, işsizliği, polisi ve devleti en gerçekçi şekilde anlatan izlemeye değer filmlerden.

 

Trainspotting

Trainspotting

Yıl: 1996
Irwine Welsh’in yazmış olduğu kitaptan sinemaya adapte edilen film, uyuşturucu bağımlısı üç arkadaşın hayatta kalma mücadelelerini anlatıyor. Sinema ve kitap dünyasının kötü çocukları denildiğinde akla ilk gelen örneklerinden olan film/kitap Renton, Sick Boy, Spud ve Belbie gibi kült karakterleri ve Edinburgh’daki uyuşturucu bağımlıların hayatlarına odaklanıyor. Kitabın devamı olan Porno şu sıralar ikinci film olarak beyaz perdeye adapte ediliyor.

 

Boyz N Hood

Boyz N Hood

Yıl: 1991
John Singleton tarafından senaryosu yazılıp yönetilen filmin başlangıcında “Her 21 Afrikan-Amerikan kökenli erkekten biri hayatı öldürülerek sonlanacak ve bunların birçoğunu sonlandıran eller yine siyah erkek olacak.” cümlesiyle öldürücü darbeyi vuruyor. Arka sokakları en iyi işleyen filmlerden biri olan Boyz N The Hood, yakından tanımadığımız bir topluluğa, bu toplumda yaşayanların hayat kavgalarına ve uyuşturucuya, çetelere ve susmak bilmeyen silahları anlatıyor.

 

This Is England

This Is England

Yıl: 2006
Thomas Turgoose, Stephen Graham, Jo Hartley, Andrew Shim, Vicky McClure gibi isimlerin yer aldığı filmin senaryo ve yönetmenliğini Shane Meadows üstleniyor. Film, ırkçılık ve faşitslik arasında gidip gelen insanların psikolojilerini ve hayatlarını 1980’li yılların İngilteresinde tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Babasını Falkland Savaşı’nda kaybeden bir gencin skinhead grubuna dahil olması ve çevresinde gelişen olaylara dünyanın en asi genç nüfusuna sahip olan İngiltere’nin ününün haksız olmadığını görüyoruz.

 

Green Street Hooligans

Green Street Hooligans

Yıl: 2005
This is Englang filminde anlatıldığı gibi İngiliz gençlerinin asi ve agresif yanlarına dokunan film, hikayesini sokak holiganlarına odaklanarak anlatıyor. Tuttukları takımların oynadığı futbolun hayatını etkilediği bu insanların saha dışında taraftar kimliklerini bir köşeye bırakıp neler yaşandığını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Filmde son derece kanlı sahnelerin olması holiganizmin ne denli kötü ve can alıcı olduğunu vurguluyor.

Bunları da beğenebilirsin