Sürpriz Sonuyla Şaşırtan Film Tavsiyeleri

0 10.181

1 Who Am I – 2015

Who Am I - 2015

Ben Kimim

Yakın tarihten sonu oldukça kafa karıştıran bir filmle başlayalım. Ben Kimim?,  bir Inception kadar popüler olmasa da, izlediğinizde geçen dakikaların hakkını verdiğini düşüneceksiniz. Baran bo Odar tarafından yönetmenliği üstlenilen film, 25 yaşında asosyal bir bilgisayar kurdunun CLAY adlı hacker grubuna katılmasının ardından yaşananları anlatıyor. Hep daha fazlasını isteyen hackerler filmin sonunda beyninizi yakabilir.

 

2 Ex Machina – 2015

Ex Machina - 2015

Son yılların en çok dikkat çeken bilimkurgu yapımlarından biri. Alex Garland’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği filmde, Danimarkalı Kız (The Danish Girl) ile Oscar kazanan Alicia Vikander, Domhnal Gleeson, Oscar Isaac, Cory Johnson, Sonoya Mizuno gibi isimler yer alıyor. Caleb adında yazılımcının şirket içi yarışmayı kazanması ve ödül olarak şirketin CEO’su Nathan’ın orman evine gitmesine odaklanıyor. Aslında her şey Caleb’in yapay zeka Ava ile tanışmasından sonra başlıyor.

 

3 Predestination – 2014

Predestination - 2014

Spierig Kardeşler (Michael Spierig, Peter Spierig)’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film, devrelerinizi yakacak türden! 1958 yılında Robert A. Heinlein tarafından yazılan kısa hikayeden sinemaya adapte edilen filmde Ethan Hawke, Sarah Snook, Christopher Kirby gibi isimler yer alıyor.

 

4 Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

Yarının Sınırında

Eşi benzeri olmayan filmlerden olan yapımın başrolünde Tom Cruise var. IMDB puanı 7.9 olan filmin konusu şöyle; Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Subay Bill Cage tecrübesiz bir askerdir ve beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür. Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur..

5 The Best Offer – 2013

The Best Offer - 2013

Giuseppe Tornatore tarafından senaryosu yazılıp yönetmenliği üstlenilen “La Migliore Offerta”; incelikle işlenen senaryosu, yavaş ilerleyen konusu ve gizemiyle izleyiciyi kendine sıkı bağlıyor. Filmde her an izleyicinin merakını kamçılayan detayların yanı sıra film boyunca görünen sanat eserleri ve şahane müzikler keyifli dakikalar yaşatıyor. Ennio Morricone tarafından yapılan müziklere başrolde Geoffrey Rush eşlik ediyor.

6 The Machinist – 2004

The Machinist - 2004

Makinist

Scott Kosar’ın senaryosunu yazıp Brad Anderson’ın yönetmenliğini üstlendiği film, her an “nasıl ya, nasıl nasıl” diye söylenebileceğiniz ender filmlerden. Christian Bale’in rolü uğruna 25 kilo verdiği film; bilinçaltı suçluluk ve pişmanlık konularında insan zihinin neler yapabileceğine dair ilginç örnekler sunuyor. Açılış sekansıyla başlayan gerilim son on dakikada yaşananlarla ağzınızı açık bırakmaya yetiyor.

7 Identity – 2003

Identity - 2003

Kimlik

Sonu belli olmayan filmler listesine girmezse o liste öksüz kalır. James Mangold’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmde John Cusack başrolde yer alıyor. Başlarında klişe korku filmleri havası uyandırsa da sonunda şok eden bir film olarak listede yer alıyor. Fırtına ve yağmur nedeniyle on gizemli adam bir otelde sıkışır. İçlerinde tele kız,limuzin şöförü, polis, televizyon yıldızı, yeni evli bir çift ve kriz içinde olan bir aile bulunmaktadır. Ancak işler, herkesin teker teker ölmesiyle değişir.

8 Donnie Darko -2001

Donnie Darko -2001

Karanlık Yolculuk

Richard Kelly’nin senaryosunu lisedeyken yazdığı aynı zamanda yönettiği filmde filmde Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhaal, Daveigh Chase, Mary McDonnell, James Duval gibi isimler yer alıyor. Donnie’nin gündüzleri renkli ama geceleri daha da renklidir. Çünkü o bir uyurgezerdir. Donnie geceleri esrarengiz bir gücün etkisinde, kendi kontrolü dışında şeyler yapmaktadır. Geleceği gören ve kendisini tehdit eden bu güç, Donnie’yi daha çok ele geçirir. Donnie çok farklı şeyler keşfedecektir, ama neler?

9 Mulholland Drive – 2001

Mulholland Drive - 2001

Mulholland Çıkmazı

Filmde yaşananlar efsanevi denilebilecek nitelikte; Betty Elms’in en büyük hayali Hollywood’da ünlü bir aktrist olmaktır. Bunun için Hollywood’a doğru yola çıkmıştır. Burada kendi hayatında mükemmel bir noktaya ulaşmış olan bir kadınla tanışır ve onun başarılarına hayran kalır. O kadın da Betty’den hoşlanmaya başlar ve aralarında gizemli ve oldukça erotik bir ilişki başlar. Ta ki Mulholland kavşağında geçirdikleri bir trafik kazasında başlarına gelen şeye kadar.

10 Cube – 1997

Cube - 1997

Küp

Sınırları aştığını düşündüğümüz yapım bir ara Saw serisi ile kıyaslandı lakin bizce çok da alakaları yok. Farklı sosyal gruplardan toplanıp bir küpün içerisine yerleştirilen insanların oraya nasıl geldikleri konusunda fikirleri yoktur. Oradan çıkabilmek için aklını kullanmalarını gerekecektir, yanlış bir tercihleri ölümlerine sebep olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin