Toz Emaye Nedir?

0 2.668

Toz emaye uygulaması elektrostatik temele dayandırılarak yapılan bir kaplama yöntemi olmaktadır. Emaye kaplaması yapılacak yüzeye yüksek basınç sağlanarak toz boya partiküllerinin püskürtülmesi sırasında yüklenen elektrostatik özellik sayesinde topraklanmış malzeme kaplama işlemine tabi tutulmuş olmaktadır.

Toz emaye uygulamasında elektrostatik toz emaye hattı boyunca artı ve eksi kutup oluşumu mevcuttur. Toz boya ile malzeme yüzeyi arasındaki ters kutupların oluşumu elektrostatik alan yaratarak toz zerreciklerinin malzeme yüzeyine hareketlenmesine neden olmaktadır. Oluşan bu çekim sonucunda boyanın malzeme yüzeyine yapışması sağlanmaktadır.

Toz Emaye Kaplama Avantajları Nelerdir?

Toz emaye kaplama işleminde en önemli unsur olan elektrostatik toz emaye fırını kaplama malzemesinin pişmesini sağlayarak boyanın malzeme yüzeyine tutunma kalitesini artırmaktadır. Mükemmel bir kaplama yüzeyi oluşturulmasında kullanılan elektrostatik toz emaye hattı boyunca her noktada en titiz işçilikler ortaya çıkarılmaktadır. Girintili yüzeylerin en kaliteli şekilde kaplanmasında en önemli rol püskürtücü tabancaların yüksek basınçla toz partiküllerini doğru alana yönlendirmesidir.

Toz emaye kaplama işlemi en önemli özelliğinden biride ekonomik açıdan avantaj sağlamasıdır. Yüzeylerin üzerine atılan toz boya parçacıklarının yüzeylere yapışmaması sonucu bir havuzda toplanmasının ardından aynı tozlar tekrar kulanım imkanı sunmaktadır.

Tüm toz emaye kaplama işlemi boyunca elektrostatik toz emaye fırını dahil olmak üzere kullanılan hava filtre edilerek temiz bir şekilde tekrar kullanıma hazır hale getirilmesi ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Toz emaye kaplama esnasında kullanılan fırın, tabanca ve basınçlı hava kabini basınçlı hava ile kolaylıkla temizleme olanağı sunmaktadır.

Toz Emaye Kullanım Alanları Nelerdir?

Emaye kaplama işlemlerinde kullanılan frit genellikle çelik ve döküm malzemeden yapılan mamuller üzerine uygulanmaktadır. Bu alanda yapılacak toz emaye kaplama işlemlerinde sağlam ve kaliteli yüzeyler elde etmek için elektrostatik toz emaye fırını kullanılmaktadır.

Kulanım alanları olarak;

Çelik mamullerden elde edilen ev eşyaları arasında yer alan, fırın, ocak, tencere, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, çamaşır kurutma makinesi, aspiratör, gazlı şofben bunlardan bazılarıdır.

Çelikten imal edilmiş sıhhi tesisat ürünlerinden, banyo küveti, duşa kabin havuzu, lavabo, gazlı soba gibi en sık kullanılan malzemeler.

Sanayi sektörü ve inşaat sektöründe yaygın olarak emaye fırını kullanılarak yapılan kaplama işlemleri, kimyasal işlemlerde kullanılan büyük sanayi tipi kazanlar, trafikte kullanılan levhalar, metro hatlarında kuşanılan merdiven tırabzanlarında ve kontrollü giriş çıkış alanlarında kutlanılan bariyerlerin dış yüzeylerinin dayanımını artırmak için toz emaye kaplama işlemine tabi tutulduğu görülmektedir.

**SPONSOR YAZI – www.strong3000.com

Cevap bırakın