24 Kasım Öğretmenler Günü’ne Özel Filmler

0 13.144

Hayatımızın en önemli çağlarında ailemizin ardından bizleri hayata hazırlayan kişilerin başında öğretmenlerimiz gelir. Onları sadece bir gün değil her gün anıyoruz. Sizler için öğretmenleri ön plana çıkaran filmleri bir araya getirdik.

24 Kasım 1928 yılından günümüze kadar her yıl bizleri hayata hazırlayan, geleceğimiz için attığımız adımlarda ailemizle birlikte yanımızda olan öğretmenlerimiz anıyoruz ve onlar için özel kılınan “Öğretmenler Günü“nü kutluyoruz. Beyazperde yaşanmış gerçek olayları, romanları uyarlamalarını ve birbirinden farklı kurguları izleyiciyle buluşturuyor. İzleyiciyle buluşan filmler arasında öğretmenler ve eğitim konulu filmlerde yer alıyor.

Öğretmenleri Anlatan Filmler

Öğretmenlik görevinin kutsallığını, zorluğunu ve önemini beyaz perdeye taşıyan filmler 24 Kasım Öğretmenler Günü‘nde daha da önemini arttırıyor. Sizler için Öğretmenler Günü konulu filmleri bir araya getirdik. Aşağıdan hazırladığımız filmlere göz atabilirsiniz.

Ölü Ozanlar Derneği / Dead Poets Society

Ölü Ozanlar Derneği / Dead Poets Society

1959 yılında geçen filmde, Welton Akademisi’nin saçma kurallarıyla baskı
altında eğitim gören öğrenciler ve onları şiirle, edebiyatla tanıştıran bir öğretmen anlatılıyor.

Öğretmen Kemal

Öğretmen Kemal

Atatürk ilkelerine bağlı, devrimci bir öğretmen olan Kemal (Cüneyt Arkın), Karalar köyüne görev yapmak üzere gelince, başta Şerif Hoca ve gerici takımı tedirgin olur. Çünkü Kemal’in amacı köye okul yaptırıp, tüm çocukları okutmaktır. Ne var ki Kemal yolundan dönmez. Üzerine atılan bir iğfal iftirası nedeniyle taşlı sopalı bir saldıraya uğrar. Kemal, bu saldırıda hayatını yitirirken, eşkiya Duran Ali (Fikret Hakan), olayı yaratın suçluları öldürüp, intikamını alır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın