Ramazan Ayında Vakit Geçirmelik Film Önerileri

0 5.783

En İyi Dini Filmler Listesi

1 Çağrı

Çağrı

The Message, Mustafa Akkad’ın yönetmen koltuğunda oturduğu efsane aktör Anthony Quinn’in başrolünü üstlendiği İslamiyet’in doğuşunu konu alıyor. Film Hz. Muhammed (S.A.V)’i göstermeden İslam’ın doğuşunu ve yayılışını anlatmaktadır.

2 Exodus: Tanrılar ve Krallar

Exodus: Tanrılar ve Krallar

Hanniball, Gladiator, Alien, Black Hawk Down gibi başarılı filmlere imza atan Ridley Scott, Kitab-ı Mukaddes’ten esinlenen epik film. Geçtiğimiz yıl vizyona giren Exodus: Tanrılar ve Krallar, Hz. Musa’yı peygamberlikten çok gerçek anlamda bir insan olarak resmettiği için pek çok çevrenin tepkisini çekmişti.

3 Selam

Selam

Levent Demirkale’nin yönetmenliğini üstlendiği Selam filmi 2013 yılında sinema izleyicisiyle buluştu. Türkiye, Afganistan, Senegal ve Bosna-Hersek yapımı dram filmi, idealleri olan Harun, Zehra ve Adem adındaki 3 öğretmenin eğitim verebilmek için, 3 farklı kıtada çıktıkları yolculuğu konu alıyor.

4 Çöl Aslanı Ömer Muhtar

Çöl Aslanı Ömer Muhtar

Çağrı filminin yönetmeni Mustafa Akkad’ın kamera arkasına geçtiği Çöl Aslanı Ömer Muhtar, cesur lider Ömer Muhtar ve beraberinde Bedeviler ile köylülerden oluşan birliklerin İtalyan askerlerine karşı gerçekleştirdikleri direnişi konu alır.

5 Son Peygamber Hazreti Muhammed (S.A.V.)

Son Peygamber Hazreti Muhammed (S.A.V.)

Pek çok çizgi film – animasyon tarzında kısa filme imza atan Amerikalı yönetmen Richard Rich’in yönetmenliğini üstlendiği Son Peygamber Hazreti Muhammed (S.A.V) adlı animasyon filmi, Hz. Muhammed (S.A.V)’in hayatını konu alıyor.

6 Hür Adam

Hür Adam

İslam Alimi Said Nursi’nin hayatını anlatan filmin yönetmenliğini ilk uzun metraj işine imza atan Mehmet Tanrısever üstleniyor. Film, Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatından kesitler sunuyor.

7 Yunus Emre Aşkın Sesi

Yunus Emre Aşkın Sesi

Geçtiğimiz yıl sinema izleyicisiyle buluşan film, tüm dünyada tarihin en önemli düşünürlerinden biri olarak kabul gören ve hümanizmin öncülerinden olan Yunus Emre’nin hayatını konu alıyor. Filmin yönetmenliğini Kürşat Kızbaz üstleniyor.

8 Takva

Takva

2005 yılında vizyona giren filmin yönetmenliğini Özer Kızıltan senaryosunu da Öner Çakar üstleniyor. Altın Portakal Film Festivali’nde toplam 8 ödül kazanan film, Toronto Film Festivali’nde ”Kültürel Yenilik” ödülünü kucakladı. Takva, din propagandası ya da karalaması yapmadan hayat tarzları ve kafa karışıklıklarını ele alıyor.

9 Allah’in Sadık Kulu: Barla

Allah'in Sadık Kulu: Barla

Esin Orhan’ın yönetmenliğinde çekilen Allah’in sadik kulu: Barla, 3 boyut teknolojisiyle çekilen, animasyon bir filmdir. Filmde, Said Nursi’nin Isparta’nın Barla kasabasında yaşadıklarını konu ediyor.

10 Günaha Son Çağrı

Günaha Son Çağrı

Ödüllü yönetmen Martin Scorsese’nin yönetmen koltuğunda oturduğu Williem Dafoe, Harvey Keitel, Barbara Hersey, Irvin Kershner, Hary Dean Stanton gibi isimlerin rol aldığı The Last Temptation of Christ, birçok defa filme alınan İsa Peygamber’in hayatına daha farklı bir perspektiften bakıyor. Peygamberin ulvi yanlarından ziyade insani yanlarını beyazperdeye yansıtıyor.

11 Cennetin Krallığı

Cennetin Krallığı

Hanniball, Gladiator, Alien, Black Hawk Down gibi başarılı filmlerin imza atan Ridley Scott’ın çektiği Cennetin Krallığı, zengin oyuncu kadrosuyla her dönemin dikkat çeken yapımlarından biridir. Orlando Bloom, Liam Neeson, David Thewlis, Eva Green ve Edward Norton gibi oyuncuların yer aldığı filmin senaryosu William Monahan’a ait.

12 Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi

Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi

Cesur Yürek filmiyle En İyi Yönetmen dalında Oscar’a uzanan Mel Gibson’ın üçüncü yönetmenlik denemesi olan Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi, İsa Peygamberin son 24 saatine ışık tutuyor. Jim Caviezel, Maia Morgenstern, Christo Jivkov ve Monica Bellucci gibi oyuncuların yer aldığı film, vizyona girdiği dönem sansasyon yaratmıştı.

13 Stigmata

Stigmata

Jonathan Pryce, Gabriel Byrne, Patricia Arquette gibi oyuncuların yer aldığı Stigmata filminin yönetmen koltuğunda, Rupert Wainwright oturuyor.

14 Gülün Adı

Gülün Adı

Umberto Eco’nun aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan Gülün Adı filminin yönetmen koltuğunda Kapıdaki Düşman ve Tibet’te Yedi Yıl filmlerinin de başında olan Jean-Jacques Annaud oturuyor.

15 Tepelerin Ardında

Tepelerin Ardında

2013 yılında vizyona giren Tepelerin Ardında, Devotee Voichita ve Aline adında, yetimhanede büyüyen ve cinsel taciz gibi zorlu bir durumu beraber atlatan iki yakın arkadaşın hikayesine odaklanıyor.

16 Nuh: Büyük Tufan

Nuh: Büyük Tufan

Arap ülkelerinde yasaklanan ve büyük tartışmalarla birlikte geçtiğimiz yıl vizyona giren Noah (Nuh: Büyük Tufan), usta yönetmen Darren Aronofsky filmi. Başrolünü Russell Crowe’un üstlendiği filmde Jennifer Connelly, Emma Watson ve Douglas Booth gibi oyuncular yer alıyor.

17 Tanrılar ve İnsanlar

Tanrılar ve İnsanlar

Fransız yapımı Tanrılar ve İnsanlar filmi, 1990’ların ortalarında, ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı bir bölgede bulunana kilise ve keşişlerin hikayesini anlatıyor.

Yazının devamında sinemanın izlemeye değer korku film önerilerine göz atabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın