Türk Sineması’nın En Çok İzlenen 10 Filmi

0 435

Türk sineması’nda filmlere giden kişi sayısı 1989 yılından itibaren sayılmaya başladığından, 80’li yılların sonundan günümüze kadar sinema salonlarında en çok izlenen 10 filmi sizler için sıraladık.

Aslına bakılırsa, sinema izleyicilerinin ölçümü daha önceki dönemlerde başlamış olsaydı listede ne gibi değişiklikler olurdu kestiremiyoruz. Şöyle ki; 70’lerde herkesin popüler eğlencesi olan sinema etkinliklerine katılım oldukça fazlaydı.

Orhan Gencebay’ın oynadığı ‘Leyla ile Mecnun’ ve Ferdi Tayfur’un başrolde oynadığı ‘Derbeder’ filmlerine İstanbul’da gitmeyenin kalmadığı iddia ediliyordu. Ayrıca Anadolu’da köylerde dahi gezici sinemalarla gösterime giren bir çok filmi izlemeyen kalmıyordu.

Günümüzde artan AVM sayısıyla beraber, sinema salonu sayısı da oldukça artmış ve filmlerin izlenme oranlarında yükseliş yaşanmıştır. İşte en çok izlenen 10 Türk filmi:

Babam ve Oğlum – 2005

Babam ve Oğlum - 2005

Türk sineması’nın en iyi dram filmlerinin de arasında bulunan Babam ve Oğlum  filminin kadrosunda; Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Hümeyra, Şerif Sezer, Tuba Büyüküstün, Yetkin Dikinciler, Binnur Kaya, Özge Özberk, Halit Ergenç, Mahmt Gökgöz gibi isimler bulunuyor.

Babam ve Oğlum filmi 81 hafta sinema salonlarında gösterimde kalırken 3 milyon 839 bin 883 kişi tarafından izlendi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın