Nezih Tuncay Hayata Veda Etti

0 81

Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu Nezih Tuncay geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. Devekuşu Kabere ile kariyerinde büyük sıçrama yapan usta oyuncu 29 Haziran günü hayata veda etti.

En son Dünyanın En Güzel Kokusu filminde Faruk karakterini canlandıran yerli sinemanın sevilen oyuncularından Nezih Tuncay, geçtiğimiz gün öğlenden sonra geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Usta oyuncu tedavi gördüğü hastanede 29 Haziran günü hayata veda etti. 71 yaşında hayata veda eden Tuncay’ın oğlu üzücü haberi sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

“Canım babam Nezih Tuncay’ı bugün kaybettik. Bu zorlu süreçte bize destek olan tüm dostlara çok teşekkür ederim. Allah kimseyi sevdiğinden ayırmasın” dedi.

Kariyerine tiyatro ile başlayıp daha sonra sinema filmleri ve televizyon dizilerinde yer alan Nezih Tuncay, bir çok önemli isimle birlikte çalıştı. Devekuşu Kabere ile kariyerinde önemli bir çıkış yakalayan Nezih Tuncay‘ın izlemeye değer filmleri.

KAPTAN – 1984

Kaptan Filmi

Zeki Alasya’nın yönetmen koltuğunda oturduğu filmlerden biri olan Kaptan, Nezih Tuncay‘ın rol aldığı ikinci film oluyor. Film, Orhan Kaptan’ın başından geçenleri duygusal dille ele alıyor. Oyuncu kadrosunda ise Orhan Gencebay, Hülya Avşar, Filiz Ersüner, Ali Yalaz, Ünsal Emre gibi isimler yer alıyor.

PATRON DUYMASIN – 1985

Patron Duymasın Filmi

Zeki Alasya’nın yönetmenliğini üstlendiği filmde yer alan Nezih Tuncay, Rıfkı Bey karakteriyle izleyici karşısına çıkıyor. Aynı işyerinde çalışan iki gencin elemanlarına kötü davranan patronlarına karşı verdikleri mücadeleyi anlatan filmde ayrıca Zeki Alasya, Metin Akpınar, Selim Naşit, Güzin Doğan, Cihat Tamer gibi isimler yer alıyor.

DİKENLİ YOL – 1986

Dikenli Yol Filmi

Filmin çekildiği dönemde aynı zamanda Devekuşu Kabere’ye yoğunlaşan oyuncu yeniden bir Zeki Alasya filminde. Kadir İnanır, Hülya Koçyiğit, Mine Baysan, Eşref Kolçak gibi önemli isimlerin yer aldığı filmde bu kez Yadigar karakteriyle izleyici karşısına çıktı. Film, 12 Eylül öncesi siyasi olaylara karışan ve abisinin ölümüne neden olan Hüseyin’in büyük şehre gidişini anlatıyor.

KALBİN ZAMANI – 2004

Kalbin Zamanı Filmi

Senaryosu Ali Özgentürk ve Onur Ünlü tarafından yazılan Hülya Avşar, Birol Ünel, Oktay Kaynarca, Halil Ergün, Zeki Alasya ve Nezih Tuncay gibi isimler yer alıyor. Film, 1950’lerde yirmili yaşlarda olan dört gencin dönemin merkez noktası olan bir otelde başlayan maceraları ve yaşadıkları aşkın 1980’li yıllarda yani 50’li yaşlarında kesişmesine odaklanıyor.

DELİHA – 2014

Deliha Filmi

Usta oyuncu Hakan Algül’ün yönetmen koltuğunda oturduğu filmde “Kasım” karakteriyle izleyici karşısına çıktı. Gupse Özay’ın senaryosunu yazdığı film; biraz deli, çok matrak ve temiz kalpli Deliha’nın aşkını bulmaya çalışırken başından geçen olaylara odaklanıyor. Filmde Nezih Tuncay ile birlikte Gupse Özay, Derya Alabora, Esin Eden, Barış Arduç, Zeynep Çamcı, gibi isimler yer alıyor.

Cevap bırakın