Bilimkurgu Korku Türünde Film Tavsiyeleri

0

28 Days Later – 2002

28 Days Later - 2002

28 Gün Sonra

Alex Garland’ın senaryosunu kaleme aldığı Danny Boyle’un yönetmen koltuğunda oturduğu film, bir araştırma merkezinden salınan denek maymunların ölümcül virüs saçmasının ardından yaşanan korkunç olaylara odaklanıyor. Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston ve Brendan Gleesonn’un kadrosunda yer aldığı yapımda Jim hastanede kaldığı 28 günün sonrasında Londra’yı hayalet şehir şeklinde bulur.

 

Blade 2 – 2002

Blade 2 - 2002

Sinemanın önemli isimlerinden olan Guillermo Del Toro’nun kamera arkasına geçtiği yapımın ikincisi, Blade’in eski arkadaşı Whister’ı bulmak için yaşadığı aksiyon dolu maceralara odaklanıyor. Blade eski dostunu bulsa da oda bir kan emiciye dönüşmüştür. Çok geçmeden sorunu çözen Blade’in başı dertten ayrılmayacaktır. Ortaya çıkan yeni problem ise mutant vampir Reeper’dır.

 

Resident Evil – 2002

Resident Evil - 2002

Ölümcül Deney

Sinemanın önemli isimlerinden olan Guillermo Del Toro’nun kamera arkasına geçtiği yapımın ikincisi, Blade’in eski arkadaşı Whister’ı bulmak için yaşadığı aksiyon dolu maceralara odaklanıyor. Blade eski dostunu bulsa da oda bir kan emiciye dönüşmüştür. Çok geçmeden sorunu çözen Blade’in başı dertten ayrılmayacaktır. Ortaya çıkan yeni problem ise mutant vampir Reeper’dır.

 

Dawn of the Dead – 2004

Dawn of the Dead - 2004

Ölülerin Şafağı

Fantastik filmlerin yönetmeni Zack Snyder’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Dawn of Dead, sebebi belirlenemeyen bir salgın nedeniyle dünya nüfusunun çoğunun insan eti yiyen zombilere dönüşmesini konu alıyor. George A. Rombero imzalı 1978 yapımı filmin yeni uyarlaması olan filmde Sarah Polley, Ving Rhames, Mekhi Phifer ve Jae Weber gibi isimler yer alıyor.

 

The Chronicles of Riddick – 2004

The Chronicles of Riddick - 2004

Riddick Günlükleri

2000 senesinde vizyona giren Pitch Black’in devam filmi Riddick’in şeytani güçlere karşı olan savaşını beyaz perdeye taşıyor. David Twohy’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Vin Diesel başrolde yer alıyor. Ona Alexa Davalos, Judi Dench, Karl Uban gibi isimler yer alıyor.

 

Hellboy – 2004

Hellboy - 2004

Grigori Rasputin tarafından dünyayı kötü bir yer yapma amacıyla getirilen cehennem alevlerinden doğan Hellboy, beklenmedik bir şekilde iyilik savunucusu olma ve dünyayı tehdit eden güçlere karşı savaşmasını konu alıyor. Guillermo del Toro’nun senaryosunu yazıp yönetmen koltuğuna oturduğu filmde Ron Perlman, Doug Jones ve Selma Blair yer alıyor.

 

The Descent – 2005

The Descent - 2005

Cehenneme Bir Adım

Neil Marshall’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film, altı maceracı kadının mağarada mahsur kalması ve korkutucu yaratıklara karşı hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Filmde Shauna Macdonald, Alex Reid, Saskia Mulder, MyAnna Buring, Nora-Jane Noone ve Oliver Milburn gibi oyuncular yer alıyor.

 

Underworld: Evolition – 2006

Underworld: Evolition - 2006

Karanlıklar Ülkesi: Evrim

2003 senesinde vizyona giren Underworld’un devamı olan Karanlıklar Ülkesi: Evrim, kurt adamlar ve vampirler arasındaki efsanevi mücadeleyi daha da derine inerek anlatıyor. Kan ve vahşetin durdurulamadığı savaşa odaklanan filmin yönetmen koltuğunda Len Wiseman oturuyor. Filmde Kate Beckinsale, Tony Curran ve Scott Speedman yer alıyor.

 

30 Days of Night – 2007

30 Days of Night - 2007

30 Gün 30 Gece

Ben Templesmith’in çizimlerini yapılan Steve Niles tarafından yazılan çizgi romandan beyaz perdeye adapte edilen 30 Gün 30 Gece, Alaska’da unutulmaya yüz tutan bir kasabanın nerden geldikleri belli olmayan vampirler tarafından saldırıya uğramasını anlatıyor. David Slade’in yönetmen koltuğunda oturduğu yapımda Josh Harnett, Melissa George ve Danny Huston gibi isimler yer alıyor.

 

I am Legend – 2007

I am Legend - 2007

Ben Efsaneyim

Beyaz perdenin en çok bilinen filmlerinden biridir I Am Legend. Hala izlemediyseniz çok şey kaçırdığınızı söylemek gerek. Richard Matheson tarafından yazılan aynı adlı romandan sinemaya adapte edilen film, insanlığı yok eden virüsten kurtulmayı başaran Robert Neville’in bir hayalet şehirde kendi gibi insanları bulmaya çalışmasına odaklanıyor. Yönetmenliğini Fransic Lawrence’in üstlendiği filmde Will Smith’in yanı sıra Alice Braga, Charlie Tahan, Darrell Foster gibi oyuncular yer alıyor.

 

The Mist – 2007

The Mist - 2007

Öldüren Sis

100’e yakın romanı sinema ve televizyona adapte edilen Stephen King’in romanından uyarlanan Öldüren Sis, muhafazakar ve özgür düşüncelere sahip insanların insan yiyerek beslenen yaratıklardan kurtulma çabasını anlatıyor. Bu iki grup bir marketin içinde hapsolmalarının ardından gerilim dolu saatler başlayacaktır. Frank Darabont’un senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği filmde Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden gibi isimler yer alıyor.

 

Hellboy 2: The Golden Army – 2008

Hellboy 2: The Golden Army - 2008

Hellboy 2: Altın Ordu

İlk filmdeki kadrosunu muhafaza eden filmin yönetmeni de değişmedi. Guillermo Del Toro’nun kamera arkasına geçtiği ikinci filmde Ron Pearlman, Selma Blair, Doug Jones ve John Alexander yer alıyor. Elfler ve insanlar arasında yıllar önce yapılan anlaşma Elf prensinin ortaya çıkıp intikam almak istemesiyle bozulur. Altın orduyu canlandırıp tüm dünyayı insanlıktan temizlemek isteyen elf prensi Nuda için her şey kolay olmaycaktır. Karşısında altın ordunun hikayeleriyle büyüyen Hellboy duracaktır.

 

Let the Right One In – 2008

Let the Right One In - 2008

Gir Kanıma

John Ajvide Lindqvist tarafından yazılan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan Gir Kanıma, 1980’li yıllarda sakin bir çocukluk yaşayan ancak sürekli aşağılanan Oscar’ın intikam hikayesine odaklanıyor. Thomas Alfredson’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosu Kare Hedebrant, Lina Leadersson, Per Ragnar gibi isimlerden oluşuyor.

 

Daybreakers – 2009

Daybreakers - 2009

Vampir İmparatorluğu

Spierig Kardeşier’in senaryosunu yazıp yönetmen koltuğunda oturdukları film, sebebi bilinmeyen bir salgın sonucu yeryüzündeki insanların büyük bir kısmının vampire dönüştürülmesini anlatıyor. Vampire dönüşmeden kurtulmayı başaran insan ırkının tükenmeye yüz tutması ve bu nedenle bir savaşın meydana gelmesi ele alınıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Ethan Hawke, Eillem Dafoe, Sam Neill ve Isabel Lucas yer alıyor.

 

Pandorum – 2009

Pandorum - 2009

Uzayda Dehşet

Christan Alvart’ın yönetmenliğini üstlendiği oyuncu kadrosunda Dennis Quaid ve Ben Foster’ın yer aldığı Pandorum, bir grup astronotun korkutucu hikayesine odaklanıyor. Uçsuz bucaksız evrende kaybolan astronotlar yalnız olmadıklarını keşfederler ve sonrasında gerilim dolu hikaye başlar.

 

World War Z – 2013

World War Z - 2013

Dünya Savaşı Z

Quantum of Solace, Düşler Ülkesi (Finding Neverland), Lütfen Beni Öldürme (Stranger Than Fiction) gibi filmlerin yönetmen koltuğunda oturan Marc Forster’ın filmi World War Z, insanların zombiler karşında hayatta kalma ve Gerr Lane’in insanlığı kurtarma mücadelesine odaklanıyor. Max Brooks’un yazmış olduğu aynı isimli romandan uyarlanan filmde Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertsz gibi isimler yer alıyor.