En İyi Yol Filmleri Tavsiyesi

0

Limonata – 2015

Limonata - 2015

Ali Atay’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film bir baba ve oğlun yol hikayesine odaklanıyor. Ertan Şaban, Serkan Keskin, Funda Eryiğit’in yer aldığı filmde Suat, Makedonya’da hayatını sürdüren bir tır şoförüdür ve hasta yatağında ölümü beklemektedir. Ölmeden önce oğlu Sakip’ten tek dileği vardır, İstanbul’da imam nikahıyla evlendiği bir kadından doğan oğlunu bulup, yanına getirmesidir. İstanbul’da kardeşini Selim’i bulan Sakip, izleyicilere keyifli bir yol filmi sunuyor.

 

Wild – 2015

Wild - 2015

Yaban

Jean-Marc Vallée’nin yönetmen koltuğunda oturduğu film içsel bir yolculuk ve yol hikayesini birleştiriyor. Cheryl son dönemde yaşadığı sıkıntılı hayat nedeniyle 1,100 millik bir yürüyüş yapmaya karar verir. Zaman zaman geçmişin karabasanları, zaman zaman o an yaşadığı içsel çatışma ve karşılaştığı engebeler, bu yolculuğa neden çıktığını anımsatır. Cheryl hayatının bu zorlu geçidini aşmak için 1,100 mil yürümeye kararlıdır.

 

Tracks – 2013

Tracks - 2013

Çöldeki İzler

Louise Erdrich’in romanından beyaz perdeye adapte edilen film yaşamın koşuşturması, stresi, ilişkileri, monotonluğundan sıkılmış ve hayatın anlamını tek başına bir çölde bulmaya çalışan kızın hikayesini anlatıyor. Film feminizmden, hikayenin işlendiği coğrafya nedeniyle sömürgeciliğie kadar pek çok konuya değiniyor. Çöldeki İzler filminde Joshua Jackson, Peter Spence, Marc Strange gibi isimler yer alıyor.

 

Seeking a Friend for the End of the World – 2012

Seeking a Friend for the End of the World - 2012

İlk ve Son Aşkım

Steve Carell ve Keira Knightley’in başrollerini üstlendikleri film dünyanın sonu temalı filmlere ve yol hikayelerini anlatan yapımlara örnek olarak gösterilebilir. Matilda isimli göktaşı Dünya’ya hızla yaklaşmaktadır ve 3 hafta içerisinde dünyanın sonu gelecektir. Bu süreyi arkadaşını bulmak için adayan Dadge’un karşısına Penny çıkar. Birbirinden farklı olan bu ikili dünyanın sonuna birlikte göğüs gerebileceklerine karar veriyorlar.

 

One Week – 2008

One Week - 2008

Son Yolculuk

Michael McGowan’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği film, kanser nedeniyle iki yıl ömrü kalan ilkokul öğretmeni Ben’in bir motorsiklet satın alıp her şeyi geride bırakarak Toronto’dan Vancouver’a olan seyehatini konu alıyor. Bu yolculuk Ben’in hayata dair fikirlerini ve geçmişiyle yüzleşmesini anlatıyor.

 

Little Miss Sunshine – 2006

Little Miss Sunshine - 2006

Küçük Gün Işığım

Tony Collette, Greg Kinnear, Steve Carell, Paul Dano ve Abigail Breslin’i bir araya getiren bağımsız Amerikan filmi Little Miss Sunshine, eğlenceli yol hikayeleri temalı filmlerden. Film, ailenin küçük kızı Olive’in hayalin gerçekleştirmek adına minibüslerine doluşup ailecek güzellik yarışmasına gidişlerini anlatıyor.

 

The Motorcycle Diaries – 2004

The Motorcycle Diaries - 2004

Motosiklet Günlüğü

Che Guevera’nın yazmış olduğu günlüklerden yola çıkılarak Alberto Granado tarafından kitap haline getirilen The Motorcycle Diaries; sinema tutkunlarını Che’nin 23 yaşına götürüyor. Ernesto Che Guevera’nın ve biyokimyacı arkadaşı Alberto Granado’yla yaptıkları Latin Amerika gezisini anlatırken ikilinin gerçeklerle yüzleşmesini de anlatıyor.

 

Y Tu Mama Tambien – 2001

Y Tu Mama Tambien - 2001

Ananı Da!

Oscar Ödüllü Gravity filminin yönetmeni olarak bilinen Alfonso Cuaron’un kamera arkasına geçtiği bağımsız film, iki gencin 20’li yaşlarının sonunda olan bir kadınla çıktıkları yolculuğu anlatıyor. Yetişkinliğe adım atmaya yakın olan iki gencin hayallerine ve isteklerine odaklanan film aynı zamanda o yıllarda Meksika’da gelişen olayları ve siyasi durumu da yansıtıyor.

 

Im Juli – 2000

Im Juli - 2000

Temmuz’da

Fatih Akın’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2000 yapımı film, asosyal bir hayat yaşayan öğretmen Daniel ve ona yüzük satan işportacı Juli’nin Hamburg’dan İstanbul’a yolculuğunu anlatıyor. Daniel, Melek adında bir kadına ilk görüşte aşık olur ve onu bulmak için yola koyulur. Ancak bir otostopçuyu arabasına alır ve bu kişi Juli’den başkası değildir. Aşkının peşine düşen Daniel’ın kendisine aşık olacağını hayal eden Juli bu yolculuğun mükemmel bir fırsat olduğunu düşünmektedir.