2000'li Yılların En Çok İzlenen 10 Korku Filmi
18/01/2017

2000'li Yılların En Çok İzlenen 10 Korku Filmi

Sinemada her türün farklı tutkunu var. Tabii ki gece uyutmayan, kabuslar gördüren, etkisinde bırakan korku filmlerinin de. Biz de korku tutkunları için 2000 yılından günümüze en çok izlenen ve etkisinde bırakan korku filmlerini bir araya getirdik.


Korku türündeki filmleri bazıları çok sever, tutkuyka takip eder; bazıları ise, korkmaktan hoşlanmadığı gibi olabildiğince uzak durur. Sinema dünyasının geçmiş tarihine göz attığımızda ise, ses getiren ve dikkatleri üzerine çeken korku filmleri olmuştur. 90'lar ve öncesinde olduğu gibi yıla damgasını vuran ve çok konuşulan korku filmleri 2000'li yıllarda da vizyona girmiş, yetenekli senarist, yönetmen ve oyuncuların yorumlamasıyla izleyici karşısına çıkmıştır. Gil Kenan'ın çektiği Kötü Ruh (Poltergeist)'tan Alexandre Aja yönetmenliğindeki Tepenin Gözleri'ne, son yılların en çok izlenen korku filmlerini sizler için listeledik.

2000'li Yılların En Çok İzlenen Korku Filmleri


1 - LANET ( SINISTER) - 2012

Sinister

Yapımını Paranormal Activity yapımcılarının yürüttüğü filmin yönetmen koltuğunda ise The Exorcism Of Emily Rose’dan tanıdığımız Scott Derrickson oturuyor. Yapımı $3.000.000 mâl olan ve dünya genelinde $87.727.807 hasılata ulaşan 2012 yapımı olan Sinister, ülkemiz de “Lanet” adıyla girdi. Ailesiyle birlikte yeni evlerinin tavan arasında kasetler bulan suç yazarı Ellison Oswalt, kasetleri izlemenin ardından ailesiyle birlikte kabus dolu anlar yaşar.

2 - TEPENİN GÖZLERİ (THE HILLS HAVE EYES) - 2006


Tepenin Gözleri

2006 yılında Amerika’da çekilen film, karavanla tatile giden bir ailenin çölün ortasında kaybolup,burada yaşayan kana susamış mutantlar ile verdiği mücadele anlatılmaktadır. 1977 yılında çekilen Tepenin Gözleri’nin yeniden çevrimi olan yapım 69.623.713 $ hasılat ile büyük başarı elde etmiş başta içerdiği yoğun şiddet unsurları sebebiyle NC-17 damgasıyla yayınlansa da, daha sonra bu derece düşürülmüştür. Alexandre Aja'nın yönetmenliğini üstlendiği yapımın gerçek bir hikayeden esinlenerek çekildiği de söylentiler arasındadır.

3 - KORKU SEANSI ( THE CONJURING) - 2013

Korku Seansı

Ünlü yönetmen James Wan tarafından yönetilen ve ülkemiz de 30 Ağustos 2013 tarihinde vizyona giren filmin senaryosunda ise Chad Hayes ve Carey Hayes imzası bulunuyor. 20 milyon dolarlık bir bütçe ile 318 milyon dolar üzerinde hasılat elde eden film, 1971 senesinde yeni bir eve taşınan ailenin başına gelen paranormal olayları anlatıyor. Gerçekte yaşamış ünlü hayalet avcıları Ed ve Lorraine Warren’ın incelediği vakalardan birinin anlatılıyor olması filme olan ilginin armasına sebep olmuştu.

4 - ANNE (MAMA) - 2013

Anne

2013 yılında vizyona giren Mama'nın yönetmen koltuğunda Andrés Muschietti otururken başrollerde Jessica Chastain ve Nikolaj Coster-Waldau gibi isimler yer alıyor. Küçük yaşta kaybolan iki kızın yıllar sonra bir orman kulübesinde bulunmasının ardından amcalarının evine dönmeleri ve yaşanan kabus dolu anlara odaklanan film, 15 milyon dolarlık bütçesiyle 151 milyon doların üzerinde hasılat elde etmiş ve izleyicilerin beğenisini kazanmıştır.

5 - CEHENNEME BİR ADIM (THE DESCENT) - 2006

Cehenneme Bir Adım

Yönetmen ve senaristliği Neil Marshall tarafından üstlenilen Cehenneme Bir Adım, "İstediğini seç" sloganıyla vizyona girmiş ve yılın en iyi filmi olarak seçilmişti. 3.5 milyon dolarlık bütçe ile çekilen ve 57 milyon dolarlık gişe hasılatına ulaşan film, altı kız arkadaşın bir mağarada mahsur kalmalarını ve orada saldırgan yaratıkların arasında kalmalarını korkutucu bir şekilde ele alıyor.  Filmin oyuncu kadrosunda ise Shauna Macdonald, Natalie Jackson Mendoza, Alex Reid, Saskia Mulder, MyAnna Buring gibi isimler yer alıyor.

6 - PARANORMAL AKTİVİTE (PARANORMAL ACTIVITY) - 2007

Paranormal Aktivite

Bir amatör kamera sayesinde yalnızca 15 bin dolara çekilen korkutucu serinin ilki olan Paranormal Activity, 107.9 milyon dolarlık hasılatıyla büyüleyici bir gişe elde etti. Oren Peli'nin yönetmenliğini Katie Featherson ve Micah Sloath Ashley'nin yer aldığı film genç bir çiftin doğa üstü güçlerden şüphelenmesiyle, evlerine kamera yerleştirmesi ve bundan sonra yaşanan olaylara odaklanmaktadır.

7 - RUHLAR BÖLGESİ (INSIDIOUS) - 2011Yönetmenliğini Testere, Ölüm Sessizliği gibi korku filmlerinden sıkça duyduğumuz James Wan'ın çektiği Ruhlar Bölgesi, evde yaşanan bir takım tuhaf olayların sonrasında, küçük çocuğun komaya girmesi ve Renai’nin eve medyum çağırması sonrası yaşanan korkunç olayları anlatıyor. Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins gibi başarılı oyuncuların yer aldığı film 1 milyon dolara çekilmiş ve sadece Amerika'da 60 milyon dolara yakın hasılat elde etti.

8 - POLTERGEIST: KÖTÜ RUH (POLTERGEIST) - 2015

Kötü Ruh

Gil Kenan'ın yönetmenliğini üstlendiği Poltergeist, 1982 yılının efsanevi korku filminin yeniden çevrimi olarak izleyici karşısına çıktı. Sam Rockwell, Rosemarie DeWitt, Saxon Sharbino, Kyle Catlett, Kennedi Clements gibi isimlerin yer aldığı yapım, 37 milyon dolara yakın gişe hasılatı elde etti.Film , çocukları ile birlikte yeni bir eve taşınan Diana ile Steve’in en küçük çocuklarının evde ki bir varlıkla iletişime geçip ortadan kaybolmasıyla başlıyor.

9 - KÖTÜ RUH (EVİL DEAD)

Evil Dead

1981 yapımı kült korku filminin yeniden çevrimi olan Kötü Ruh'un yönetmen koltuğunda Fede Alvarez otururken oyuncuları arasında Shiloh Fernandez,  Jessica Lucas,  Jane Levy,  Lou Taylor Pucci,  Elizabeth Blackmore gibi isimler yer alıyor. "İzleyeceğiniz en korkunç film" sloganıyla izleyici karşısına çıkan yapım zamanında 1.077.262,0 TL hasılat elde etmişti.

10 - ANNABELLE - 2014

Annabelle

Yönetmen koltuğunda John R. Leonetti'nin oturduğu Annabelle, 6.5 milyon dolarlık bütçe ile çekilmiş ve 257 milyon dolara yakın gişe hasılatı elde etmişti. Ward Horton ve Alfre Woodard'ın oyuncu kadrosunda yer aldığı yapım, Annabelle isimli bir oyuncak bebeğin içine giren kötü ruhtan kurtulmaya çalışan John ve Mia çiftinin mücadelesine odaklanıyor.

Paylaş:

SİZ DE YORUM YAPIN