Lupita Nyong’o ve David Oyelowo Başrolde! Queen of Katwe’den Fragman

0 735

Çekmiş olduğu filmlerle Cannes Film Festivali’nde ödüller kazanan Miar Niar’ın kamera arkasına geçtiği Queen of Katwe, Ugandalı Phiona’nın satrançla tanışması ve dünya satranç şampiyonu olma yolundaki hikayesini anlatıyor.

Tim Crothers’ın yazmış olduğu aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan Queen of Katwe filmi, Uganda’nın satranç ustası Phiona Mutesi‘nin yaşanmış gerçek hikayesini beyaz perdeye taşıyor. Film, Ugandalı genç kız Phiona’nın dünya satranç şampiyonu olmadan önce eğitim sürecini ve satrançla tanışmasından uluslararası şampiyonluğa giden yolda yaşanan serüveni anlatıyor. Senaryosu William Wheeler tarafından yazılan yapımın yönetmen koltuğunda ise çekmiş olduğu Salaam Bombay filmiyle Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü kazanan Mira Nair oturuyor.

queen of katwe tek part

Dünya Satranç Şampiyonluğuna Uzanan Hikaye: Queen of Katwe

Son yıllarda rol aldığı 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret) ve Star Wars: The Force Awakens (Star Wars: Güç Uyanıyor) gibi filmlerde canlandırdığı karakterin hakkını veren ve yükselişte olan Lupita Nyong’o, sıra dışı yaşanmış hikayenin başrolünde yer alıyor. Başarılı oyuncu, kızının satrança olan tutkusunu keşfeden ve ardından hayallerini gerçekleştirmek için fedakarlıklar yapan Phiona’nın annesi Harriet’e hayat verecek. Yerli çocuklara ve ilerleyen zamanlarda Phiona’ya da satranç öğretip destek olan futbolcu Robert Katende karakterini de David Oyelowo canlandıracak. Film Disney ve ESPN Films‘in yapımcılığında izleyiciyle buluşacak.

queen of katwe filmi

Queen of Katwe Filmi İzleyiciye Ne Anlatacak?

Tamamen yaşanmış gerçek bir hikayeye odaklanacak olan Queen of Katwe; Disney’in klasik ilham veren spor filmleri; Million Dollar Arm, McFarland ve Secretariat’a benzer yönler taşısa da Amerikan bir hikayeyi işlemeyişi onlardan ayrılmasına sebep oluyor. Film, Uganda sokaklarında mısır satarken bir anda satrançla tanışıp hayatı değişen Phiona Mutesi’nin hayatına odaklanıyor. Senaryosu William Wheeler’in kaleme aldığı film 23 Eylül 2016 tarihnde dünya genelinde vizyona girecek.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın