Deadpool Hakkında 10 Detay

0 6.380

Deadpool, Sevgililer Günü’nde bile beklediği ilgiyle karşılaştı ve Cuma, Cumartesi, Pazar günü izlenme rakamlarına göre ülkemiz sinema salonlarının en çok izleneni oldu. Filmi izlediyseniz ya da henüz izlemediyseniz bu detaylar işinize yarayacak cinsten.

İlk sızıntısından bu zamana kadar gelen görselleri, fragmanları, özel videoları büyük ilgiyle takip edilen Deadpool adından söz ettirmeye devam ediyor. Süper kahraman olmasına rağmen yaptığı çılgınlıklar, esprileri ve gerçekten geveze oluşuyla kendisini henüz vizyona girmeden çok sevdirdi. Sinemaseverler de beklenen ilgiyi gösterince film Amerika ve ülkemizde hafta sonunun en çok izlenen filmi oldu. Yaş sınırlamasıyla gösterime giren filmi ülkemizde 348 bin 292 sinemasever izledi. İlk hafta sonunda dünya çapında 282 milyon dolarlık hasılat elde etti.

1 Sinemaseverler Sayesinde

Filmin yapım aşamaları sırasında deneme çekimleri yapılmış ancak proje askıya alınmıştı. Aralarında başrol Ryan Reynolds’ın da yer aldığı ana yaratıcı ekipten birinin yanlışlıkla sosyal medyaya sızdırması ve hayranların yayılan deneme çekimini milyonlarca kez izlemesi yetkilileri heyecanlandırdı. Fox, sinemaseverlerin olumlu tepkilerini arkasına alarak filmi çekmek için çalışmaları başlatmıştı.

2 Deadpool’un Kötü Geçmişi

X-Men Orgins: Wolverine, Blade: Trinty, Green Latern ve R.I.P.D. filmlerinde vasat performans sergileyen Ryan Reynolds, yeni film için büyük soru işaretiydi… Oyuncunun daha önceki süper kahraman filmlerindeki kötü performansı ve X-Men: Orgins: Wolverine‘deki Deadpool’un kötü resmedilişi çizgi roman tutkunları tarafından keşke çekilmeseymiş dedirtmişti. En dırdırcı kahramanın ağzının dikilmesi, Cyclops’un becerilerini Deadpool’a entegre etmeye çalışan Fox, kötü geçmişi göz önünde bulundurarak hep Deadpool filmi çekmekten kaçınmıştı.

3 Kısıtlı Bütçe Sadece 2 Mutant

Sızdırılan çekimin ve ardından gelen videolara gelen tepkilerden memnun olan Fox’un, Deadpool‘u X-Men evreninde tutacağı başından beri biliniyordu. Evrendeki mutantların bir çoğunun yer alacağı düşünülen filmin fragmanlarında sadece Colossus ve Negasonic Tenaage Warhead görünmüş farklı mutantların sürpriz olacağı düşünülmüştü. Ancak filmin bütçesi yetmediği için sadece iki mutantı filmde oynatabildi. Hatta Deadpool ve Ajax‘ın yer aldığı bir sahneyi bütçe yüzünden çıkartmak zorunda kaldı.

4 Filmdeki Eğlence Başarıyı Getirdi

Açılış sahnesinde başlayan kahkaha furyası devam eden sahnelerde yapılan espriler izleyiciyi filme daha da çok bağlıyor. Sıkılmadan izlenilesi film sunan Deadpool‘un en büyük avantajı dağaçlama replikler. Başrolde yer alan Ryan Reynolds başta olmak üzere çekimlerin bir çok sahnesinde tamamen doğaçlama espriler yer alıyor.

5 Bir Çok Sahnede Giydirme

Deadpool‘u canlandıran Ryan Reynolds‘ın en büyük hayal kırıklarından olan Green Latern olduğunu kesin bir şekilde biliyoruz. Bütçesini dahi çıkaramayan film Reynolds’ın kariyerinde önemli bir yara olarak yer aldı ve ilerlemesinde büyük sıkıntılara neden oldu. Hal böyle olunca filmde Wade Wilson‘ın Deadpool’a değişim sürecine hazırlanırken “Kostümü sakın yeşil ya da animasyon yapmayın” diyerek Green Latern’a göndermeyi yapıştırdı. Geveze Deadpool X-Men evreninin en tanınmışı Wolverine‘i de araya dahil etmekten kaçınmadı. Bu sayede X-Men Orgins: Wolverine filminden de hıncını almış oldu.

6 Deadpool vs Spider-Man

Spider-Man ve Deadpool‘un kostümlerinin renklerinin benzeşmesinin yanı sıra iki karakterde yeteri kadar geveze. (Kabul edelim Deadpool biraz daha geveze) Hal böyle olunca filmde giydirilmeden nasibini alan Wolverine ve Green Latern‘a, Spider-Man de dahil oldu. Weasel’ın “Radyoaktif bir shar-pei tarafından ısırılmış gibisin” lafının nereye gittiği az buçuk anlaşılıyor gibi.

7 Stan Lee ve 4. Duvar

Marvel filmlerinin olmazsa olmazlarından olan Stan Lee, tabii ki Deadpool‘da da yer aldı. Bir çok süper kahramanın babası olan Lee filmde striptiz kulübünde dj olarak göründü. Dördüncü duvarı yıkabilen Deadpool, çizgiromanına sadık kalarak sinemaseverleri mutlu ediyor. Bazı sahnelerde seyircilerle konuşmayı abartan Deadpool, Inception’a da gönderme yapmayı ihmal etmiyor.

8 Bütçe Sıkıntısı

Fox şirketi filmi çekmek için onay verse de Deadpool için biraz cimri davranmak zorunda kaldı. R-Rated kategorisinde gösterime girmek zorunda olan filmin 65 milyon dolara çekilmesi planlanıyordu. 7 milyon dolarlık bir azalmaya daha giden filmin Deadpool ve Ajax arasında geçekleşen bir sahne çıkarılmak zorunda kalındı. Ayrıca filmde yer alması beklenen mutantların sayısı da azaltıldı.

9 Negasonic Teenage Warhead

Filmde yer alan mutantlardan Cosollus‘u X-Men filmlerinden hatırlıyoruz. Peki kim bu Negasonic Teenage Warhead? Karakter ismini Monster Magnet adlı Amerikan metal rock grubunun bir şarkısından alıyor. Deadpool‘da yer almasının sebebi ise isminin çok “cool” durduğunu düşünmeleri. Çizgiromanlarda farklı yeteneklere sahip olan Negasonic Teenage Warhead, ismi sayesinde Cannonball‘un yerine filme dahil oldu.

10 Gişe Başarısı ve Deadpool 2

Fox, Deadpool filmine güvenini ıspatlama gösterisi gibi film vizyona girmeden önce Deadpool 2‘yi açıklamıştı. Açıklamayla birlikte vizyona giren Deadpool, R-Rated kategorisinde olmasına rağmen gişenin iyi açılışlarından birini yaptı. Uzun süredir yerli filmlerin gişeyi domine etmesine karşı çıkan Deadpool, Sevgililer Günü haftasında ülkemiz sinema salonlarının en çok izlenen filmi oldu. Türkiye’de 348 bin 292 kişi tarafından izlenilen film ilk haftasında Amerika’da 135 milyon dolarlık hasılat elde etti. Deadpool 58 milyon dolarlık bütçesiyle Amerika dışında ise 260 milyon dolarlık hasılat elde etti.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın