En İyi 10 Direniş Filmi

0 4.230

2013 yılında ülkemizde yaşanan Gezi Parkı olaylarından bu yana günde en az bir kez ağzımızdan çıkan direniş kelimesi sinema dünyasına pek de uzak değil aslında, filmlere de konu olan en iyi 10 direniş filmini sizler için sıraladık.

Direniş Türünde Film Önerileri

Özellikle distopik yönetim tarzına maruz kalmış toplumlarda görülen bu durum, istisnasız biçimde zulüm gören kesmin direnişine veya isyanına gebe olmuştur. Sinema dünyasına yansıyan filmlere göz atmaya ne dersiniz?

Soysuzlar Çetesi – 2009

Sinema dünyası’nın yaşayan efsanesi Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı film, Nazi işgalindeki Fransa’yı anlatıyor. Farklı hikayeleri de konu eden filmde, bir yandan ailesi Nazı Albay’ı tarafından katledilen Shosanna Dreyfus’un hikayesi, diğer yandan da Teğmen Aldo Raine önderliğinde yahudi askerler tarafından kurulan ve Nazilere savaş açan bir asker grubun hikayesi anlatılıyor.

Direniş Filmi – 2008

Yönetmen koltuğunda Edward Zwick’in oturduğu film, Nazilerin işgali altında bulunan Polonya’dan kaçan üç kardeşin hikayesini konu alıyor. Nazilerle savaşmak için son James Bond Daniel Craig’in öncülüğünde Rusya’ya giden kardeşler, burada bir direniş köyü kurarlar ve kendileri gibi 1200 yahudinin hayatını kurtarırlar..

Cevap bırakın