En İyi 10 Direniş Filmi

0 4.207

Tohum Yeşerince – 1993

Ünlü Fransız yazar Emile Zola’nın filmle aynı adı taşıyan eserinden sinemaya uyarlanmıştır. 19. yüzyılın Fransa’sını ele alan filmde, çok ağır şartlarda ve az paraya çalışan işçileri konu alıyor. Durum öyle vahimdir ki bir işçi hayatını kaybetse diğerlerinin en fazla 5 dakika matem tutabilme hakkı vardır.

En sonunda başlayan isyan, haklı sebeplerini, örgütlenmeyi ve kendi sonunu kendi belirleyen direnişi oldukça iyi anlatır. Tohum Yeşerince filminin konusu Soma’da yaşanan faciayı da bizlere anımsatıyor.

Kibar Feyzo – 1978

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Kemal Sunal ve Şener Şen’in oynadığı yönetmenliğini de Atıf Yılmaz’ın yaptığı Feyzo’nun tekil direnişini anlatıyor.

Sevdiği kadını alabilmek için başlık parası biriktirmek zorunda olan Feyzo, şehre gider. Şehirde artık başlık parası ödenmediğini ve birçok batısal yeniliği öğrenen Feyzo, köyüne döndükten sonra feodal düzenin simgesi olan köy ağasına karşı, tekil bir direniş başlatır.

Viva Zapata! – 1952

Elia Kazan’ın yönettiği filmin senaryosunu ünlü yazar John Steinback
yazmıştır. Meksikalı Devrimci Emiliano Zapata’nın kendi köyünü ve
ailesini korumakla başlattığı direnişini anlatır. Diktatör Diaz’a karşı
başlatılan savaşı yansıtan film Zapata’nın kişisel hayatından da
esintiler taşır. Aynı zamanda Meksika siyasetinin değişken yapısını
gözler önüne serer.

Büyük Diktatör – 1940

Komedi filmleri denince akıla ilk gelenlerden olan Charli Chaplin filmleri olur. Ancak Chaplin, tarihin en kanlı diktatörü Hitler’in soykırımını komedi diliyle anlatır. Bir soykırımın komedi tarzında anlatıldığı ilk filmdir. Filmin konusu, şehrin varoşlarında yaşayan Yahudi bir berberin başında geçenlerdir.

Charlie Chaplin, Büyük Diktatör filminin hem başrol oyuncusu hem de yönetmenliğini yapmıştır.

Cevap bırakın