Senaryosu Yapay Zeka Tarafından Yazılan Kısa Film: Sunspring

0 211

Geçtiğimiz gün Morgan filminin yapay zeka tarafından hazırlanan fragmanının ardından akıllara yakın tarihte çekilen bir kısa film geldi: Sunspring…

Teknoloji henüz gelişmemişken sinema dünyasında yönetmenlerin işi zordu. İzleyicileri şaşırtmak için mekanik aksamlarla, farklı maketlerle, film banyosunda yapılan hilelerle yapılan işlemler vardı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık yönetmenler yeşil perdenin önünde duran oyuncularla ilgilenip işi bilgisayarlara bırakmıştı. Sinema dünyasında gelişen onca şeyin ardından kimsenin ilişemediği bir kısım vardı; senaristlerin kaleminden çıkan birbirinden farklı hikayeler… Ta ki bilgisayarlar bu işe de el atana kadar. Oscar Sharp ve Ross Godwin hiç denenmemiş bir işe el atıp kendi yarattıkları algoritma tarafından yazılan Sunspring kısa filmini çektiler.

Yapay Zeka Tarafından Yazılan İlk Film Senaryosu: Sunspring

Sunspring kısa filmi aslında ilk olarak Haziran ayında yayınlandı. Onu tekrar hatırlamamıza sebep ise 2016 sonbaharında vizyona girecek olan Morgan‘ın yapay zeka tarafından tasarlanan, sinema tarihinde bir ilke imza atan fragmanıydı. Yapay zeka kullanılarak yapılan hazırlanan fragman ve yazılan senaryo bir süre öncesine kadar bilim-kurgu filmlerinin konusu olabilirdi. Ancak beklenenden çok daha erken olmuş gibi görünüyor.

BAFTA Adayı Yönetmenden Yapay Zeka Senaryolu Film

The Karman Line adlı kısa filmle BAFTA adaylığı bulunan Oscar Sharp, üniversite yıllarında bir algoritmayla birlikte çalışarak senaryo ortaya koymayı düşünüyormuş ve bu fikrini New York Üniversitesi’nde yapay zeka araştırmaları yapan Ross Godwin‘e anlatmış. Godwin, algoritmanın bir senaryo yazabilmesi için 1980 ve 1990’lı yıllardan bir çok bilim-kurgu filminin senaryosunu algoritmanın belleğine yüklemiş. Yıllar süren araştırmalar ve denenen algoritmalardan sonra Sunspring’i yazan algoritma ortaya çıkmış.

Sunspring Filmi

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın