Robot Temalı İzlemeye Değer 10 Film

0 15.333

Robot filmleri daha çok bilim-kurgu türünde yapımlarla karşımıza çıkmıştır. Robotlar geçmişten günümüze evrilerek farklı şekillerde işlendi. Sizler için robotlarla ilgili filmler listesi hazırladık.

Hızla gelişen teknoloji her alanda kendini belli ediyor. Sinema dünyası da gelişmelerden nasibini alıyor. Öyle ki geçmişte izlediğimiz filmlerde demir döküm olarak izleyicilerin karşısına çıkan robotlar, yeni filmlerde daha insansı görünüme sahip oluyorlar. Yaşanan gelişmelerle birlikte robotları insana benzetme çabası ve yapay zeka gibi konular beyaz perdede farklı yorumlarla işleniyor. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri izlemeye değer en iyi robot konulu filmlerle baş başa bırakıyoruz.

Ex Machina – 2015

Ex Machina

88. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Görsel Efekt” Oscar’ına ulaşan film, yapay zekayı anlatan en iyi robot filmleri arasında gösteriliyor. Alex Garland’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film; Yapay zeka üretebilir miyiz?, Bizden üstün olabilir mi?, Neden üretilen yapay zekayı insan bedenine oturtuyoruz? gibi soruları sormamıza neden oluyor. Alicia Vikander, Domhnall Gleeson ve Oscar Isaac‘in başrolde olduğu film, arama motoru firmasında çalışan Caleb’in yapılan yarışmayı kazanması ve şirketin CEO’su Nathan’ın evinde dünyanın ilk yapay zekalı robot Ava ile test yapmasına odaklanıyor.

Chappie – 2015

robot temalı filmler

Eğer eğlenceli robot temalı film arıyorsanız Chappie tam da size göre! Tetra Vaal adlı kısa filmden ilham alınarak çekilen Chappie, 2015 yılının en başarılı filmlerinden. Neil Blomkamp’ın yönetmenliğini üstlendiği film, Deon Wilson tarafından yapay zeka programı yüklenen Chappie adında robotu konu alıyor. Sharlto Copley, Dev Patel, Hugh Jackman gibi isimlerin yer aldığı film eğlenceli sahneleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın